Opfordring til “utilfreds” United-stjerne: Så tag væk

Den tidligere Manchester United-spiller Andrei Kanchelskis, mener at Paul Pogba skal videre, hvis han ikke er tilfreds i klubben.



Paul Pogba snakker altid om at forlade Manchester United, så han kan lige så vel gøre det.

Sådan lyder det fra en tidligere fan-favorit på Old Trafford Andrei Kanchelskis.

Paul Pogba vendte tilbage til klubben fra Juventus som den dyreste spiller i Uniteds historie i sommeren 2019. Siden har franskmanden scoret 33 mål og leveret 35 assist i 172 kampe, men skader har også sat sit præg på hans tilbagevenden.

Succesen er udeblevet for Pogba, og flere gange har han været rygtet væk fra klubben, og selv har han ikke gjort meget for at afkræfte spekulationerne.

Nu er russiske Andrei Kanchelskis efterhånden ved at være træt af de mange spekulationer om den 27-årige franskmands fremtid.

– Pogba snakker hele tiden om at forlade klubben. For mig vil det være bedre, hvis du bare tog afsted, siger den tidligere midtbanespiller til American Gambler.

– Hvis du hele tiden fortæller, at du ikke kan lide det eller det, jeg vil væk, jamen så tag væk. Gå. Væk. Slut.

Agenten er et kæmpe problem
Andrei Kanchelski, der spillede i Manchester United i perioden 1991 til 1995, hvor det blev til 28 mål i 123 kampe og to trofæer, mener også, at Manchester United skal distancere sig fra Pogbas agent, Mino Raiola.

– Selvfølgelig er Raiola er kæmpe problem. Han siger hele tiden, at Pogba ikke er tilfreds i Manchester United.

– Hvis du ønsker at spille for Manchester United, så er du nødt til at åbne dit hjerte og give 100 procent. Det er en skam, fordi Pogba er en stor spiller.

Pogba er ikke den eneste, der får på munden af den tidligere Manchester United-spiller, der også adresserer Jesse Lingards fald fra tinderne.

Modsat Pogbas situation kalder han Lingards for uheldig, og at Manchester United bør hole på den tidligere engelske landsholdsspiller, så han kan komme tilbage på sit gamle niveau.





Her er seks bud på Robert Skovs næste klub




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Qatar – Schweiz

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu melder Christian Eriksen ud

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby henter Alexander Drexel

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina