Pokal-optakt: Randers FC – SønderjyskE

Pokalfinalen står mellem Randers FC og SønderjyskE. Vinderen vil foruden æren og pokalen være sikret deltagelse i et europæisk gruppespil i næste sæson.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus 
Dommer: Morten Krogh
TV: DR1 
Hashtag: #rfcsje #sydbankpokalen

Holdnyt:
Randers FC:
I 2006 strøg Randers FC til tops i pokalturneringen. 15 år senere er chancen der for en ny triumf. Det var den sådan set allerede i 2013, men dengang tabte Randers til Esbjerg.

Kronjyderne har haft en fremragende sæson, som først kastede en placering i mesterskabsspillet af sig og nu kulminerer med en pokalfinale. Qua pladsen i top seks har Randers FC på intet tidspunkt skulle bekymre sig om nedrykning – de har, sat lidt på spidsen, kunnet koncentrere sig fuldt ud om pokalfinalen siden 15. april, hvor billetterne kom i hus.

Det er da heller ikke imponerende, hvad Randers FC har præseteret siden. Fem kampe har kastet tre nederlag, en enkelt uafgjort og én sejr af sig. 

Randers FC har på vejen til finalen ekspederet FC Sydvest, Aarhus Fremad, Holstebro BK, Vejle Boldklub og AGF ud af turneringen. 

Randers har ingen i karantæne i finalen, men cheftræner Thomas Thomasberg må fortsat undvære angriberen Alhaji Kamara, der ikke har været i kamp den seneste måned.

SønderjyskE:
For et år siden havde SønderjyskE aldrig vundet en titel i klubbens historie. Nu står sønderjyderne med mulighed for at blive pokalmestre for andet år i træk.

Ja, pokalturneringen har været god ved SønderjyskE, men Glen Riddersholm og co. har i høj grad også prioriteret en turnering, mange klubber bruger til at lufte reserverne. Det tjener SønderjyskE stor ære.

Da SønderjyskE bookede finalebilletterne den 15. april med en imponerende 3-1-sejr over FC Midtjylland, så det sort ud for klubben, der var i nedrykningsfare i Superligaen. Semifinale-sejren blev imidlertid noget af et vendepunkt. Nu har SønderjyskE sikret eksistensen i landets bedste række, og de lyseblå møder op til finalen med fire sejre i de seneste seks kampe. Det eneste nederlag i de seks kampe led holdet i søndags mod Vejle, og her stillede SønderjyskE med et meget reservespækket hold.

De forsvarende pokalvindere har foruden FC Midtjylland slået Skive IK, Lyngby Boldklub og Fremad Amager ud af turneringen.

SønderjyskE var i sidste uge ramt af coronavirus i klubben, og det betød, at Philipp Schmiedl, Mads Winther og Jannick Liburd ikke kunne være med mod Vejle. Op til pokalfinalen er der registreret endnu et positivt tilfælde – SønderjyskE oplyser dog ikke, hvem der er tale om, men det forlyder, at det er Rasmus Vinderslev. 

Karantæner:
Randers FC: Ingen
SønderjyskE: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Marxen, Bundgaard – Kehinde, Lauenborg, Hammershøy-Mistrati, Greve – Egho, Mileusnic

SønderjyskE (3-4-3): Flø – Kanstrup, Gartenmann, Banggaard – Holm, Albæk, Ekani, Dal Hende – Hassan, Jacobsen, Wright

Profilen:
Anders K. Jacobsen blev den store helt for SønderjyskE i sidste års finale, og angriberen blev sparet i søndags mod Vejle, så han kan være helt klar kristi himmelfartsdag. “AK” har ikke scoret et eneste mål i pokalturneringen i denne sæson – det er hurtigt glemt, hvis fynboen slår sig løs i finalen.

Vidste du, at…:
Der er meget mere end æren og en stor pokal på spil i torsdagens finale. Den kommende pokalmester er nemlig sikret et europæisk eventyr og minimum 30-45 millioner kroner. Pokalvinderen indtræder i næste sæson i playoff-runden i Europa League, og går det godt i de to kampe, er gruppespillet i den næstfineste klubturnering i hus. Går det ikke så godt, ryger den danske pokalvinder direkte i gruppespillet i Conference League. Torsdagens pokalvinder vil med andre ord være sikret deltagelse i et europæisk gruppespil. Det er aldrig sket før for hverken Randers FC eller SønderjyskE.

Dom:
Det er svært at udpege en favorit i pokalfinalen. Det er to af de traditionelle midterhold i Superligaen, der tørner sammen, og for begge klubber vil det være kæmpe stort at vinde en titel og kvalificere sig til et europæisk gruppespil. Det vil helt sikkert også betyde, at der er nerver på hos begge mandskaber.

Randers FC har været bedre end SønderjyskE i denne sæson, men det kan de næppe bruge til så meget, når det går løs torsdag i Aarhus. Lige så vel som det formentlig heller ikke får den store betydning, at SønderjyskE har præsteret bedre end Randers i de seneste kampe.

Vi gætter på, at der står 1-1 efter de 90 minutter, og i den forlængede spilletid snupper Randers FC en 2-1-sejr.





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Neestrups svar: Hvem så?

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fem bud på David Nielsens afløser

I forhandlinger med Nartey

Tullberg tror på overraskelsen

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

10 spillere nægtet indrejse til USA

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Brian Riemer giver klar besked

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Sænker prisen mod Midtjylland

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona