Pokal-optakt: Randers FC – SønderjyskE

Pokalfinalen står mellem Randers FC og SønderjyskE. Vinderen vil foruden æren og pokalen være sikret deltagelse i et europæisk gruppespil i næste sæson.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus 
Dommer: Morten Krogh
TV: DR1 
Hashtag: #rfcsje #sydbankpokalen

Holdnyt:
Randers FC:
I 2006 strøg Randers FC til tops i pokalturneringen. 15 år senere er chancen der for en ny triumf. Det var den sådan set allerede i 2013, men dengang tabte Randers til Esbjerg.

Kronjyderne har haft en fremragende sæson, som først kastede en placering i mesterskabsspillet af sig og nu kulminerer med en pokalfinale. Qua pladsen i top seks har Randers FC på intet tidspunkt skulle bekymre sig om nedrykning – de har, sat lidt på spidsen, kunnet koncentrere sig fuldt ud om pokalfinalen siden 15. april, hvor billetterne kom i hus.

Det er da heller ikke imponerende, hvad Randers FC har præseteret siden. Fem kampe har kastet tre nederlag, en enkelt uafgjort og én sejr af sig. 

Randers FC har på vejen til finalen ekspederet FC Sydvest, Aarhus Fremad, Holstebro BK, Vejle Boldklub og AGF ud af turneringen. 

Randers har ingen i karantæne i finalen, men cheftræner Thomas Thomasberg må fortsat undvære angriberen Alhaji Kamara, der ikke har været i kamp den seneste måned.

SønderjyskE:
For et år siden havde SønderjyskE aldrig vundet en titel i klubbens historie. Nu står sønderjyderne med mulighed for at blive pokalmestre for andet år i træk.

Ja, pokalturneringen har været god ved SønderjyskE, men Glen Riddersholm og co. har i høj grad også prioriteret en turnering, mange klubber bruger til at lufte reserverne. Det tjener SønderjyskE stor ære.

Da SønderjyskE bookede finalebilletterne den 15. april med en imponerende 3-1-sejr over FC Midtjylland, så det sort ud for klubben, der var i nedrykningsfare i Superligaen. Semifinale-sejren blev imidlertid noget af et vendepunkt. Nu har SønderjyskE sikret eksistensen i landets bedste række, og de lyseblå møder op til finalen med fire sejre i de seneste seks kampe. Det eneste nederlag i de seks kampe led holdet i søndags mod Vejle, og her stillede SønderjyskE med et meget reservespækket hold.

De forsvarende pokalvindere har foruden FC Midtjylland slået Skive IK, Lyngby Boldklub og Fremad Amager ud af turneringen.

SønderjyskE var i sidste uge ramt af coronavirus i klubben, og det betød, at Philipp Schmiedl, Mads Winther og Jannick Liburd ikke kunne være med mod Vejle. Op til pokalfinalen er der registreret endnu et positivt tilfælde – SønderjyskE oplyser dog ikke, hvem der er tale om, men det forlyder, at det er Rasmus Vinderslev. 

Karantæner:
Randers FC: Ingen
SønderjyskE: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Marxen, Bundgaard – Kehinde, Lauenborg, Hammershøy-Mistrati, Greve – Egho, Mileusnic

SønderjyskE (3-4-3): Flø – Kanstrup, Gartenmann, Banggaard – Holm, Albæk, Ekani, Dal Hende – Hassan, Jacobsen, Wright

Profilen:
Anders K. Jacobsen blev den store helt for SønderjyskE i sidste års finale, og angriberen blev sparet i søndags mod Vejle, så han kan være helt klar kristi himmelfartsdag. “AK” har ikke scoret et eneste mål i pokalturneringen i denne sæson – det er hurtigt glemt, hvis fynboen slår sig løs i finalen.

Vidste du, at…:
Der er meget mere end æren og en stor pokal på spil i torsdagens finale. Den kommende pokalmester er nemlig sikret et europæisk eventyr og minimum 30-45 millioner kroner. Pokalvinderen indtræder i næste sæson i playoff-runden i Europa League, og går det godt i de to kampe, er gruppespillet i den næstfineste klubturnering i hus. Går det ikke så godt, ryger den danske pokalvinder direkte i gruppespillet i Conference League. Torsdagens pokalvinder vil med andre ord være sikret deltagelse i et europæisk gruppespil. Det er aldrig sket før for hverken Randers FC eller SønderjyskE.

Dom:
Det er svært at udpege en favorit i pokalfinalen. Det er to af de traditionelle midterhold i Superligaen, der tørner sammen, og for begge klubber vil det være kæmpe stort at vinde en titel og kvalificere sig til et europæisk gruppespil. Det vil helt sikkert også betyde, at der er nerver på hos begge mandskaber.

Randers FC har været bedre end SønderjyskE i denne sæson, men det kan de næppe bruge til så meget, når det går løs torsdag i Aarhus. Lige så vel som det formentlig heller ikke får den store betydning, at SønderjyskE har præsteret bedre end Randers i de seneste kampe.

Vi gætter på, at der står 1-1 efter de 90 minutter, og i den forlængede spilletid snupper Randers FC en 2-1-sejr.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Fortid i Brøndby? Der er dialog

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC København vil bruge mere data i transfers

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tjekkiet – Danmark



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

FC København afviser konspirationsteori

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Varme rygter: Han har været i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Stor profil glad for Brøndby

Klar på chokskifte

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Melder ud om Kasper Hjulmand

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Dybt bekymret over VM i USA

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Thomsen jubler over direktør-job

Spår flere træner-ændringer i FC København

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Vild stime før Danmark-brag

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig