Pokal-optakt: Randers FC – SønderjyskE

Pokalfinalen står mellem Randers FC og SønderjyskE. Vinderen vil foruden æren og pokalen være sikret deltagelse i et europæisk gruppespil i næste sæson.



Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 15.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus 
Dommer: Morten Krogh
TV: DR1 
Hashtag: #rfcsje #sydbankpokalen

Holdnyt:
Randers FC:
I 2006 strøg Randers FC til tops i pokalturneringen. 15 år senere er chancen der for en ny triumf. Det var den sådan set allerede i 2013, men dengang tabte Randers til Esbjerg.

Kronjyderne har haft en fremragende sæson, som først kastede en placering i mesterskabsspillet af sig og nu kulminerer med en pokalfinale. Qua pladsen i top seks har Randers FC på intet tidspunkt skulle bekymre sig om nedrykning – de har, sat lidt på spidsen, kunnet koncentrere sig fuldt ud om pokalfinalen siden 15. april, hvor billetterne kom i hus.

Det er da heller ikke imponerende, hvad Randers FC har præseteret siden. Fem kampe har kastet tre nederlag, en enkelt uafgjort og én sejr af sig. 

Randers FC har på vejen til finalen ekspederet FC Sydvest, Aarhus Fremad, Holstebro BK, Vejle Boldklub og AGF ud af turneringen. 

Randers har ingen i karantæne i finalen, men cheftræner Thomas Thomasberg må fortsat undvære angriberen Alhaji Kamara, der ikke har været i kamp den seneste måned.

SønderjyskE:
For et år siden havde SønderjyskE aldrig vundet en titel i klubbens historie. Nu står sønderjyderne med mulighed for at blive pokalmestre for andet år i træk.

Ja, pokalturneringen har været god ved SønderjyskE, men Glen Riddersholm og co. har i høj grad også prioriteret en turnering, mange klubber bruger til at lufte reserverne. Det tjener SønderjyskE stor ære.

Da SønderjyskE bookede finalebilletterne den 15. april med en imponerende 3-1-sejr over FC Midtjylland, så det sort ud for klubben, der var i nedrykningsfare i Superligaen. Semifinale-sejren blev imidlertid noget af et vendepunkt. Nu har SønderjyskE sikret eksistensen i landets bedste række, og de lyseblå møder op til finalen med fire sejre i de seneste seks kampe. Det eneste nederlag i de seks kampe led holdet i søndags mod Vejle, og her stillede SønderjyskE med et meget reservespækket hold.

De forsvarende pokalvindere har foruden FC Midtjylland slået Skive IK, Lyngby Boldklub og Fremad Amager ud af turneringen.

SønderjyskE var i sidste uge ramt af coronavirus i klubben, og det betød, at Philipp Schmiedl, Mads Winther og Jannick Liburd ikke kunne være med mod Vejle. Op til pokalfinalen er der registreret endnu et positivt tilfælde – SønderjyskE oplyser dog ikke, hvem der er tale om, men det forlyder, at det er Rasmus Vinderslev. 

Karantæner:
Randers FC: Ingen
SønderjyskE: Ingen

Bud på startopstillinger:
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kopplin, Piesinger, Marxen, Bundgaard – Kehinde, Lauenborg, Hammershøy-Mistrati, Greve – Egho, Mileusnic

SønderjyskE (3-4-3): Flø – Kanstrup, Gartenmann, Banggaard – Holm, Albæk, Ekani, Dal Hende – Hassan, Jacobsen, Wright

Profilen:
Anders K. Jacobsen blev den store helt for SønderjyskE i sidste års finale, og angriberen blev sparet i søndags mod Vejle, så han kan være helt klar kristi himmelfartsdag. “AK” har ikke scoret et eneste mål i pokalturneringen i denne sæson – det er hurtigt glemt, hvis fynboen slår sig løs i finalen.

Vidste du, at…:
Der er meget mere end æren og en stor pokal på spil i torsdagens finale. Den kommende pokalmester er nemlig sikret et europæisk eventyr og minimum 30-45 millioner kroner. Pokalvinderen indtræder i næste sæson i playoff-runden i Europa League, og går det godt i de to kampe, er gruppespillet i den næstfineste klubturnering i hus. Går det ikke så godt, ryger den danske pokalvinder direkte i gruppespillet i Conference League. Torsdagens pokalvinder vil med andre ord være sikret deltagelse i et europæisk gruppespil. Det er aldrig sket før for hverken Randers FC eller SønderjyskE.

Dom:
Det er svært at udpege en favorit i pokalfinalen. Det er to af de traditionelle midterhold i Superligaen, der tørner sammen, og for begge klubber vil det være kæmpe stort at vinde en titel og kvalificere sig til et europæisk gruppespil. Det vil helt sikkert også betyde, at der er nerver på hos begge mandskaber.

Randers FC har været bedre end SønderjyskE i denne sæson, men det kan de næppe bruge til så meget, når det går løs torsdag i Aarhus. Lige så vel som det formentlig heller ikke får den store betydning, at SønderjyskE har præsteret bedre end Randers i de seneste kampe.

Vi gætter på, at der står 1-1 efter de 90 minutter, og i den forlængede spilletid snupper Randers FC en 2-1-sejr.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Brøndby straffet – får stor bøde

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken