Dyb Saudi-bekymring: Vi har kun set begyndelsen

Stanis Elsborg påpeger flere problematiske forhold i Saudi-Arabien, der har intention om at blive en topliga.



Saudiarabiske fodboldklubber har handlet stjerner for milliarder og givet dem astronomiske lønninger i sommerens transfervindue, og det har fået fodboldiagttagere til at spærre øjnene op.

Også hos Play The Game, organisationen der arbejder for at fremme ytringsfrihed og gennemsigtighed i sportens verden.

– Det illustrerer noget, vi aldrig har set før i fodboldverdenen i samme størrelsesorden. Også fordi det er statsorkestrerede og statsstøttede initiativer, der står bag, siger organisationens senioranalytiker Stanis Elsborg.

– Men det er blot et element i Saudi-Arabiens meget velstrukturerede sportslige strategi, som blandt andet handler om at tiltrække store sportsstjerner og begivenheder. Nu får det bare ekstra opmærksomhed, fordi det er i fodbold.

– Jeg tror ikke, at det kommer til at stoppe, og jeg tror, vi kun lige set begyndelsen, fortsætter Elsborg.

Han begrunder det med, at saudierne ikke er begrænset af reglen om Financial Fair Play (FFP), som de europæiske klubber under Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) er.

– Det er helt klart et af problemerne. Saudi-Arabien har sprængt markedet, og spillernes værdi vil bare vokse, fordi der kommer flere penge ind i kredsløbet.

– Ikke ret mange europæiske klubber kan være med, når man er oppe mod en af verdens rigeste stater, der kan lukrere på deres indtægter fra den store olieindustri. Pengene er uanede, og der er ingen stopklods for Saudi-Arabien, siger Elsborg.

Han finder det desuden problematisk, at handlerne primært kommer fra fire klubber, som er statsejede.

– Det er nærmest kun noget, man ser i sportsverdenen, at man kan have personer med så mange forskellige kasketter på.

– Tag bare Yasir Al-Rumayyan, der blandt andet er formand for Newcastle og samtidig er guvernør i Public Investment Fund, der ejer Newcastle og fire klubber i Saudi-Arabien. Ligesom han er formand i det statsejede olieselskab Aramco, der er en stor aktør i sportsverdenen.

Ifølge Elsborg repræsenterer det langt større udfordringer for idrætsverdenen end kun menneskerettighedssituationen.

– Jeg mener, at Fifa og de kontinentale fodboldforbund bør kigge langt mere på denne form for ejerskaber, sponsorater og tætte forbindelser til det politiske liv, siger Play The Games senioranalytiker.

Han vurderer, at saudierne kan nå i mål med at blive blandt de største ligaer.

– Med den fart, man ser nu, kan ligaen snart være på niveau med nogle af de ligaer, som stjernerne ellers kunne være skiftet til. Antallet af dygtige spillere vokser hurtigere, end man kunne have forestillet sig, så på sigt kan ligaen blive meget attraktiv.

– På sigt tror jeg ikke, at det er urealistisk, at den saudiarabiske liga kan være i top-5, lyder det fra Elsborg.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Mere aktivitet på vej i FC København

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Hemmelig samtale med storklub

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Rekordtransfer?

Chokskifte?

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

– Alt andet ville være latterligt af “CV”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Stor profil skifter til FC København

– Det er meget svært for Nørgaard

Kontramelding om transfer

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Dyr dansk bomber til Everton?

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby