Efter fem år i italiensk fodbold tog Jens Stryger Larsen denne sommer beslutningen om at forlade Italien og Udinese til fordel for de tyrkiske mestre Trabzonspor, og hvis der er noget, der har overrasket den rutinerede dansker, er det nok hvor stor en stjerne, Andreas Cornelius er i klubben.
Stryger Larsen fik debut i weekenden, hvor han og Trabzonspor kørte Sivasspor over 4-0 i den tyrkiske Super Cup, og det blev en perfekt debut for den 31-årige danske back, der scorede.
– En fantastisk start. At få lov til at være i startopstillingen og være med til at vinde et trofæ til klubben var fedt. Vi har haft en fantastisk start med en god træningslejr i Slovenien og efterfølgende Østrig, og jeg synes virkelig, det er gået nemt her i klubben, for de hjælper med det hele, og truppen er nem at gå ind i. Den er meget homogen. Jeg er meget glad for at være her, siger Jens Stryger Larsen til Tipsbladet om sin første tid i klubben.
Trabzonspor indleder denne fredag den tyrkiske liga med et opgør mod Istanbulspor, og så ved man også, hvem der venter i Champions League-playoff. Det bliver FC København – hvordan Jens Stryger Larsen ser den trækning, kan du læse om her.
Den tidligere Udinese-, Austria Vienna-, FC Nordsjælland- og Brøndby IF-spiller har fået en treårig aftale hos de tyrkiske mestre. Og Andreas Cornelius, der i sidste sæson var holdets topscorer og også scorede to gange i den tyrkiske Super Cup, var med til at overbevise Stryger Larsen om at rykke til Tyrkiet.
– Jeg talte en del med "Corner", inden jeg skrev under, og han havde mange gode ting at sige om klubben og stedet. Og for mig er det også sjovt, at jeg nu endelig spiller sammen med en dansker i udlandet – det har jeg ikke prøvet tidligere.
– Jeg var ikke rigtigt i tvivl, da de kom på banen, for det er en rigtig god klub, truppen er stærk, og vi spiller om at komme i Champions League. For mig er det også sjovt at prøve at spille med i den sjove ende at tabellen, siger Jens Stryger Larsen.
I en klub som Udinese er det først og fremmest overlevelse, det handler om, og danskeren var med til at overleve i de fem sæsoner, han var i Italien. Han endte dog i unåde, da han ikke ønskede at forlænge sin aftale, og han spillede ikke et eneste minut for Udinese i 2022, selv om han selv altid ofrede sig for klubben og spillede, hvor der var behov for det på banen.
Selv om fansene er passionerede i Italien, er det alligevel på en helt anden hylde i Tyrkiet. Og så er Andreas Cornelius i øvrigt også den største stjerne på holdet – også en større stjerne, end han nogensinde var i Italien. Det har Jens Stryger Larsen oplevet allerede.
– Jeg har indtil videre overnattet hos "Corner". Min familie er ikke kommet her endnu, og vi skal have fundet et sted at bo.
– Jeg har ikke været her så meget endnu, men jeg har klart brugt mest tid med "Corner". Vi har hygget meget og kørt lidt rundt, og man skal være tålmodig med ham, for det tager lidt længere tid at komme rundt, når han er med. Hans stjernestatus er stor her, og det hjælper nok også på det, at han rager så meget i vejret, som han gør, og at han har det blonde hår, siger danskeren og forklarer om de tyrkiske fans:
– Om vi kører til eller fra træning – til eller fra lufthavnen – er der fans over det hele. Selv hvis du bare skal have en kaffe. De er super søde og vil have billeder og autografer på trøjerne. Der er mange fans. Man kan virkelig mærke, hvordan det brænder og gløder hernede. Og det kunne jeg virkelig mærke, da vi var på vej til Super Cup-finalen, der blev spillet i Istanbul. Der kom mange fans for at støtte os. Det er en helt anden fodboldkultur hernede.
Trabzonspor vandt i sidste sæson sit syvende tyrkiske mesterskab. Cornelius scorede 15 gange for Trabzonspor.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE