Jacob Neestrup er brandvarm i Bundesligaen.
Først var det Wolfsburg, der ville slå kløerne i FC København-træneren, men som Tipsbladet også har kunnet fortælle, er der nu også dialog mellem Jacob Neestrups bagland og RB Leipzig.
Tipsbladet har i den forbindelse talt med Nicolai Lisberg, der har fulgt Bundesligaen på nærmeste hold i årevis.
– Jeg var mindre overrasket, da han blev sat i forbindelse med Wolfsburg, hvor der er en åbenlys forbindelse til FC København gennem ‘PC’, og det er måske også en klub af en størrelse, hvor skridtet er mere naturligt at tage til fra Superligaen end Leipzig, der er et top fire-hold i Bundesligaen. Så det overrasker mig, at de kigger i den retning.
Det ville ikke være første gang i klubbens korte levetid, at de valgte et ungt trænertalent til posten. Det var nemlig i den østtyske klub, at Julian Nagelsmann og Ralph Hasenhüttl slog deres navn fast på den store trænerhimmel.
Men det er noget overraskende, at Jacob Neestrup pludselig er blandt de førende kandidater til at blive RB Leipzigs næste cheftræner.
– Jeg tror også, at det hænger sammen med, at de navne, der angiveligt har stået øverst på Leipzigs ønskeliste, såsom Cesc Fabregas, ikke kunne komme til, da han nu er på vej til Inter. Der var også snak om Oliver Glasner fra Crystal Palace, men det virker ikke til, at han skal nogen steder hen.
– Så det virker til, at de også er på vej ned ad deres liste, hvor Jacob Neestrups navn så dukker op, siger Nicolai Lisberg.
Sportsdirektøren har længe luret på Neestrup
En skuffende syvendeplads var, hvad det kunne blive til i denne sæson for Red Bull-klubben.
Det betyder, at der ikke er europæiske kampe i kalenderen det kommende år, og det betyder nok også, at de helt store navne ikke ser klubben som et naturligt skridt op ad karrierestigen.
– Leipzig er måske også i den situation, hvor de ikke er så attraktive, som de før har været. De øverste på den liste virker til at ville noget andet. Marcel Schäfer (sportsdirektør i RB Leipzig, red) havde angiveligt også Jacob Neestrup på sin liste, da han var i Wolfsburg, så det er ikke nyt, at de efter The Double pludselig har opdaget, hvem der var træner for FC København.
– Jeg vil godt gå så langt som at sige, at han ikke var top-topkandidat, da de indledte trænerjagten, slår Bundesliga-kenderen fast.

De skal i Champions League
Ligegyldigt hvem der i næste sæson skal stå med ansvaret for RB Leipzig, skal klubben tilbage på sporet. De har brug for en energiindsprøjtning uden lige – der skal give dem de fornødne vinger til at vende tilbage til toppen af tysk fodbold.
– De skal tilbage i top fire, så de kan komme med i Champions League igen. Lige siden de spillede sig op i Bundesligaen, har de været i Europa i samtlige sæsoner, hvor det kun en enkelt gang ikke har været Champions League, der var tale om, så det er mindste målet.
Klubben, der ikke har mange år på bagen, har allerede sikret sig to pokaltitler i deres korte levetid, men selvom resultaterne i udgangspunktet er alfa og omega, skal der også rettes op andre steder.
– Jeg tror også, at det bliver et vigtigt underliggende parameter, at der bliver sat en klar stil og udvikling i holdet fra en ny træner – om det bliver Jacob Neestrup eller en anden. De skal også lykkes med at forløse de unge talenter og komme tilbage på den lodrette resultatkurve, Julian Nagelsmann etablerede.
– Klubben skal tættere på at matche Bayern, toppen af Bundesligaen og den identitet, der skal sørge for det næste lange seje træk de kommende 10 år.
Jacob Neestrup er indtil nu noteret for 138 kampe i spidsen for FC København. Om det tal bliver højere i den nærmeste fremtid, er det helt store spørgsmål.

TransferLIVE: Liverpool enig med PL-rivaler

Italienske nødbremser på Ullevaal

Spanien er i finalen efter sindssyg kamp

Ejerne skal gøre alt for Superligaens MVP

Tottenham lurer igen på Froholdt

AGF-kollaps: De var jo ikke bedre!

’11 millioner kroner er for lidt for ham’

Rösler fyret efter ‘tv-fredning’: Sådan skete det

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Færdig som landstræner? De jagter Jon Dahl

Nu vil AaB have en dansker

CV afslører: Her står AGF’s trænerjagt

Vejle Boldklub præsenterer spændende trænertrio

Denne Superliga-klub jagter Christian Sørensen

Helt vildt: Kræver 3,7 milliarder kroner

Afsløring: Vejle Boldklub kaprer Morten Bisgaard

Knuser transferrekord for Brøndby-spiller

Stort skifte? ‘Kan være det bedste for Højlund’

Kun én ting kan redde AaB fra kæmpe shitstorm

Chokerende forslag

På vej til Real Madrid – koster 340 mio.

Landstræner opfordrer til Superliga-transfer

700 millioner? Liverpool overvejer at købe ham

‘Gigantisk transfervindue’

Scorer vanvidsløn

Vil have unge talenter fra Superliga-klubber

Nu byder Manchester United 485 millioner

Færdig i AaB – SSE22 trækker sig fra driften

La Roja og Les Bleus i målrig affære

Vanvittig udvikling

Den fejl kan bringe jobs i fare!

Tidligere FCK-flop til Rusland? Så lidt koster han

241 scoringer: Han er Danmarks ukronede målkonge

Vidste du det? Afslører helt særlig relation

AGF’s næste træner? ‘Han er meget, meget dygtig’

Er det nu?

Sportsdirektør: ‘Brøndby har IKKE afgivet et bud’

Rekordsalg? FCK går efter mere end 200 mio kroner

Niels Frederiksen bekræfter jobsamtale med DBU

Niels Frederiksen mister dansk guldhelt

Afsløring: Køber dansk U21-landsholdsspiller

DBU giver Brøndby advarsel for forskelsbehandling

AaB-ikon i chok: ‘Man føler sig røvrendt’

Silkeborgs Europa-knibe: Nu melder UEFA ud

Overrasket over Jacob Neestrup-historie

Han er Danmarks ukendte U-landsholdsspiller

750 mio: Tidligere Superliga-profil i kæmpeskifte?

Her er fem bud på Roony Bardghjis næste klub

Riemer glæder sig til Danmark mod Danmark

Afsløring: Kæmpe klub i dialog med Jacob Neestrup

Diant Ramaj skal udlejes igen

Bruno Fernandes afviser kæmpeskifte

Kommer med drømmemelding til Brøndby

Genistreg at fyre skandaløst ringe sportschef

Frygter Superliga-storklubber på transfermarkedet