Overvældet Ajax-dansker: Helt specielt med Eriksen

Forud for sit comeback trænede Christian Eriksen med i AFC Ajax, hvilket var en helt særlig oplevelse for en af holdets unge danskere.



Noget af forarbejdet inden Christian Eriksen kunne gøre sit endelig comeback foregik i hans tidligere klub AFC Ajax.

Her trænede danskeren i en periode med klubben, inden han skrev under med Brentford. Timerne på træningsbanen sammen med Christian Eriksen husker danske Christian Rasmussen som noget ganske særligt.

– Det var meget specielt at være på banen sammen med Eriksen. Hvad husker jeg bedst? Hans afslutninger. Han var meget kølig og krøllede samtlige bolde. Næsten alle skud endte med mål, ufatteligt. Vi talte også sammen, men jeg beundrede ham særligt på banen den uge, siger danskeren til Ajax Showtime.

Christian Eriksens kvaliteter, som skabte beundring hos 19-årige Christian Rasmussen, har siden skabt beundring verden over efter han viste sig frem i Premier League hos Brentford.

Lige så meget har Christian Rasmussen ikke endnu fået vist sig frem i Ajax. Han venter stadig på sit gennembrud og sin debut på førsteholdet, men han tror på, at det nok skal komme.

– Jeg skal bare score en masse mål og være vedholdende i Jong Ajax. Det er op til mig at vise, at jeg er klar, siger angriberen om sine fremtidige muligheder i Amsterdam-klubben.

En der har bevist, at han er klar til det næste skridt i sin karriere er Christian Eriksen, som alle afventer et svar fra. Manchester United og Brentford ligner de varmeste bejlere. Førstnævnte vil også betale danskeren godt, hvis han sætter sin underskrift i Manchester.

Læs mere om den løn de vil give Christian Eriksen HER

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

FC Midtjylland – AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’