Overvældet Ajax-dansker: Helt specielt med Eriksen

Forud for sit comeback trænede Christian Eriksen med i AFC Ajax, hvilket var en helt særlig oplevelse for en af holdets unge danskere.



Noget af forarbejdet inden Christian Eriksen kunne gøre sit endelig comeback foregik i hans tidligere klub AFC Ajax.

Her trænede danskeren i en periode med klubben, inden han skrev under med Brentford. Timerne på træningsbanen sammen med Christian Eriksen husker danske Christian Rasmussen som noget ganske særligt.

– Det var meget specielt at være på banen sammen med Eriksen. Hvad husker jeg bedst? Hans afslutninger. Han var meget kølig og krøllede samtlige bolde. Næsten alle skud endte med mål, ufatteligt. Vi talte også sammen, men jeg beundrede ham særligt på banen den uge, siger danskeren til Ajax Showtime.

Christian Eriksens kvaliteter, som skabte beundring hos 19-årige Christian Rasmussen, har siden skabt beundring verden over efter han viste sig frem i Premier League hos Brentford.

Lige så meget har Christian Rasmussen ikke endnu fået vist sig frem i Ajax. Han venter stadig på sit gennembrud og sin debut på førsteholdet, men han tror på, at det nok skal komme.

– Jeg skal bare score en masse mål og være vedholdende i Jong Ajax. Det er op til mig at vise, at jeg er klar, siger angriberen om sine fremtidige muligheder i Amsterdam-klubben.

En der har bevist, at han er klar til det næste skridt i sin karriere er Christian Eriksen, som alle afventer et svar fra. Manchester United og Brentford ligner de varmeste bejlere. Førstnævnte vil også betale danskeren godt, hvis han sætter sin underskrift i Manchester.

Læs mere om den løn de vil give Christian Eriksen HER

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: DBU-boss stopper

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Arsenal er i Champions League-finalen

Millionregn over ‘PC’

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Bo Svensson med hård kritik

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’