Husker du Frans Putros?
Fra 2012 til 2022 spillede han 80 Superliga-kampe i alt for AGF, Hobro IK, Silkeborg IF og Viborg FF.
Nu kan det være, at forsvareren vender retur til dansk fodbold, da den tidligere Superliga-spiller har kontraktudløb til sommer hos thailandske Port FC.
– Der er nogle overvejelser i forhold til, hvad der skal ske. Uden at røbe for meget er jeg allerede i dialog med Port FC om en eventuel forlængelse.
– Jeg ser også, at der kan være andre muligheder i Asien. Jeg er lidt åben for det hele både i her i Asien, men også at komme hjem til Danmark. Der er gået tre år, og jeg har ikke lagt en plan om, hvor lang tid jeg skal være her. Der er stadig lidt tid endnu.
Er Danmark en mulighed for dig?
– Det kunne bestemt være muligt at komme hjem til Danmark. Jeg er bestemt ikke færdig med min karriere endnu, og jeg føler stadig, at jeg har flere år igen. Jeg er egentlig i god fysisk forfatning, og jeg har næsten spillet alle kampe i min tid herovre.
– Derudover er der landsholdet, som har en vis betydning for mit næste step, da der er et eventuelt VM i 2026, hvis vi kvalificerer os. Jeg er bestemt åben for alt, også en retur til Danmark. Det tror jeg, at familien vil være glad for, siger Frans Putros med et stort smil til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil til VM
Som Frans Putros nævner, har han et stor milepæl for øje i 2026. Han er nemlig en del af det irakiske landshold og kan skrive 20 landskampe på cv’et.
– VM er et kæmpe mål for mig. Der kom en ny træner til for et par år siden, og så har jeg bidt mig ret godt fast på landsholdet. Jeg har været med i kvalifikationen til VM samt Asian Cup. I foråret er ved at nå ved vejs ende i gruppespillet.
– Vi står ret godt, og forventningen er, at vi skal kvalificere os. Det vil være kæmpe stort at være med til at kvalificere sig til VM og være i betragtning til at komme med til VM. Det vil være det ultimative at komme med til VM.
Tre år i thailandske Port FC har givet 31-årige Putros oplevelser for livet, men opholdet har også været godt for pengepungen.
– Det kan jeg ikke komme udenom. De fleste ved godt, at økonomien spillede ind ved at tage herovre i sin tid. Det er stadig en af kriterierne for at skulle blive herovre. Det spiller selvfølgelig en rolle. Det er noget andet, og så må man se, hvor man er i karrieren.
– Jeg har nydt hver eneste minut i klubben og gør det stadig. Jeg kan godt overveje at blive, og jeg ved, at klubben gerne vil have, at jeg skal blive. Så længe jeg spiller og er inde omkring landsholdet, så tænker jeg, at det ikke bliver noget problem til sommer.
– Det er væsentlig anderledes end derhjemme. Det er både i forhold til sportslige og uden for banen. Jeg har fået nogle rigtig fede oplevelser. Senest var vi med i den asiatiske udgave af Champions League, så jeg har prøvet at møde klubber uden for Thailand. I denne uge skal vi til Sydkorea for at spille, afslutter Putros til Tipsbladet.
Lige nu kører tingene ganske godt for Frans Putros og co., da mandskabet er nummer fire i den bedste række.
I denne sæson har Putros stået for et mål og to oplæg i 23 kampe på tværs af alle turneringer.
Foto: Viborg FF
LIVE
TransferLIVE: Nu er han præsenteret i Brøndby!
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
MEDIE
Afviser kæmpebud
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
INTERVIEW
Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
MEDIE