Husker du Frans Putros?
Fra 2012 til 2022 spillede han 80 Superliga-kampe i alt for AGF, Hobro IK, Silkeborg IF og Viborg FF.
Nu kan det være, at forsvareren vender retur til dansk fodbold, da den tidligere Superliga-spiller har kontraktudløb til sommer hos thailandske Port FC.
– Der er nogle overvejelser i forhold til, hvad der skal ske. Uden at røbe for meget er jeg allerede i dialog med Port FC om en eventuel forlængelse.
– Jeg ser også, at der kan være andre muligheder i Asien. Jeg er lidt åben for det hele både i her i Asien, men også at komme hjem til Danmark. Der er gået tre år, og jeg har ikke lagt en plan om, hvor lang tid jeg skal være her. Der er stadig lidt tid endnu.
Er Danmark en mulighed for dig?
– Det kunne bestemt være muligt at komme hjem til Danmark. Jeg er bestemt ikke færdig med min karriere endnu, og jeg føler stadig, at jeg har flere år igen. Jeg er egentlig i god fysisk forfatning, og jeg har næsten spillet alle kampe i min tid herovre.
– Derudover er der landsholdet, som har en vis betydning for mit næste step, da der er et eventuelt VM i 2026, hvis vi kvalificerer os. Jeg er bestemt åben for alt, også en retur til Danmark. Det tror jeg, at familien vil være glad for, siger Frans Putros med et stort smil til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil til VM
Som Frans Putros nævner, har han et stor milepæl for øje i 2026. Han er nemlig en del af det irakiske landshold og kan skrive 20 landskampe på cv’et.
– VM er et kæmpe mål for mig. Der kom en ny træner til for et par år siden, og så har jeg bidt mig ret godt fast på landsholdet. Jeg har været med i kvalifikationen til VM samt Asian Cup. I foråret er ved at nå ved vejs ende i gruppespillet.
– Vi står ret godt, og forventningen er, at vi skal kvalificere os. Det vil være kæmpe stort at være med til at kvalificere sig til VM og være i betragtning til at komme med til VM. Det vil være det ultimative at komme med til VM.
Tre år i thailandske Port FC har givet 31-årige Putros oplevelser for livet, men opholdet har også været godt for pengepungen.
– Det kan jeg ikke komme udenom. De fleste ved godt, at økonomien spillede ind ved at tage herovre i sin tid. Det er stadig en af kriterierne for at skulle blive herovre. Det spiller selvfølgelig en rolle. Det er noget andet, og så må man se, hvor man er i karrieren.
– Jeg har nydt hver eneste minut i klubben og gør det stadig. Jeg kan godt overveje at blive, og jeg ved, at klubben gerne vil have, at jeg skal blive. Så længe jeg spiller og er inde omkring landsholdet, så tænker jeg, at det ikke bliver noget problem til sommer.
– Det er væsentlig anderledes end derhjemme. Det er både i forhold til sportslige og uden for banen. Jeg har fået nogle rigtig fede oplevelser. Senest var vi med i den asiatiske udgave af Champions League, så jeg har prøvet at møde klubber uden for Thailand. I denne uge skal vi til Sydkorea for at spille, afslutter Putros til Tipsbladet.
Lige nu kører tingene ganske godt for Frans Putros og co., da mandskabet er nummer fire i den bedste række.
I denne sæson har Putros stået for et mål og to oplæg i 23 kampe på tværs af alle turneringer.
Foto: Viborg FF
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
‘Tottenham er i overhængende fare’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Bayern tromler sig videre
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Reagerer på Brøndby-bombe
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Optakt: Newcastle – Manchester City
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Nu svarer David Nielsen
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER