Retur til Danmark? ‘VM er et kæmpe mål’

Den tidligere Superliga-spiller Frans Putros har kontraktudløb i thailandske Port FC til sommer, og en retur til dansk fodbold kan sagtens komme på tale.



Husker du Frans Putros?

Fra 2012 til 2022 spillede han 80 Superliga-kampe i alt for AGF, Hobro IK, Silkeborg IF og Viborg FF.

Nu kan det være, at forsvareren vender retur til dansk fodbold, da den tidligere Superliga-spiller har kontraktudløb til sommer hos thailandske Port FC.

– Der er nogle overvejelser i forhold til, hvad der skal ske. Uden at røbe for meget er jeg allerede i dialog med Port FC om en eventuel forlængelse.

– Jeg ser også, at der kan være andre muligheder i Asien. Jeg er lidt åben for det hele både i her i Asien, men også at komme hjem til Danmark. Der er gået tre år, og jeg har ikke lagt en plan om, hvor lang tid jeg skal være her. Der er stadig lidt tid endnu.

Er Danmark en mulighed for dig?

– Det kunne bestemt være muligt at komme hjem til Danmark. Jeg er bestemt ikke færdig med min karriere endnu, og jeg føler stadig, at jeg har flere år igen. Jeg er egentlig i god fysisk forfatning, og jeg har næsten spillet alle kampe i min tid herovre.

– Derudover er der landsholdet, som har en vis betydning for mit næste step, da der er et eventuelt VM i 2026, hvis vi kvalificerer os. Jeg er bestemt åben for alt, også en retur til Danmark. Det tror jeg, at familien vil være glad for, siger Frans Putros med et stort smil til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her er Frans Putros (til venstre) i aktion for Port FC. Foto: Alamy

Vil til VM

Som Frans Putros nævner, har han et stor milepæl for øje i 2026. Han er nemlig en del af det irakiske landshold og kan skrive 20 landskampe på cv’et.

– VM er et kæmpe mål for mig. Der kom en ny træner til for et par år siden, og så har jeg bidt mig ret godt fast på landsholdet. Jeg har været med i kvalifikationen til VM samt Asian Cup. I foråret er ved at nå ved vejs ende i gruppespillet.

– Vi står ret godt, og forventningen er, at vi skal kvalificere os. Det vil være kæmpe stort at være med til at kvalificere sig til VM og være i betragtning til at komme med til VM. Det vil være det ultimative at komme med til VM.

Tre år i thailandske Port FC har givet 31-årige Putros oplevelser for livet, men opholdet har også været godt for pengepungen.

– Det kan jeg ikke komme udenom. De fleste ved godt, at økonomien spillede ind ved at tage herovre i sin tid. Det er stadig en af kriterierne for at skulle blive herovre. Det spiller selvfølgelig en rolle. Det er noget andet, og så må man se, hvor man er i karrieren.

– Jeg har nydt hver eneste minut i klubben og gør det stadig. Jeg kan godt overveje at blive, og jeg ved, at klubben gerne vil have, at jeg skal blive. Så længe jeg spiller og er inde omkring landsholdet, så tænker jeg, at det ikke bliver noget problem til sommer.

– Det er væsentlig anderledes end derhjemme. Det er både i forhold til sportslige og uden for banen. Jeg har fået nogle rigtig fede oplevelser. Senest var vi med i den asiatiske udgave af Champions League, så jeg har prøvet at møde klubber uden for Thailand. I denne uge skal vi til Sydkorea for at spille, afslutter Putros til Tipsbladet.

Lige nu kører tingene ganske godt for Frans Putros og co., da mandskabet er nummer fire i den bedste række.

I denne sæson har Putros stået for et mål og to oplæg i 23 kampe på tværs af alle turneringer.

Foto: Viborg FF





Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub




LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Sporting CP – Arsenal

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Real Madrid – Bayern



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Nu åbner Wind op for fremtiden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

FC Nordsjælland – Brøndby IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Færdig i Manchester City

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Sejr sender AGF på guldkurs

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’