Husker du Frans Putros?
Fra 2012 til 2022 spillede han 80 Superliga-kampe i alt for AGF, Hobro IK, Silkeborg IF og Viborg FF.
Nu kan det være, at forsvareren vender retur til dansk fodbold, da den tidligere Superliga-spiller har kontraktudløb til sommer hos thailandske Port FC.
– Der er nogle overvejelser i forhold til, hvad der skal ske. Uden at røbe for meget er jeg allerede i dialog med Port FC om en eventuel forlængelse.
– Jeg ser også, at der kan være andre muligheder i Asien. Jeg er lidt åben for det hele både i her i Asien, men også at komme hjem til Danmark. Der er gået tre år, og jeg har ikke lagt en plan om, hvor lang tid jeg skal være her. Der er stadig lidt tid endnu.
Er Danmark en mulighed for dig?
– Det kunne bestemt være muligt at komme hjem til Danmark. Jeg er bestemt ikke færdig med min karriere endnu, og jeg føler stadig, at jeg har flere år igen. Jeg er egentlig i god fysisk forfatning, og jeg har næsten spillet alle kampe i min tid herovre.
– Derudover er der landsholdet, som har en vis betydning for mit næste step, da der er et eventuelt VM i 2026, hvis vi kvalificerer os. Jeg er bestemt åben for alt, også en retur til Danmark. Det tror jeg, at familien vil være glad for, siger Frans Putros med et stort smil til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil til VM
Som Frans Putros nævner, har han et stor milepæl for øje i 2026. Han er nemlig en del af det irakiske landshold og kan skrive 20 landskampe på cv’et.
– VM er et kæmpe mål for mig. Der kom en ny træner til for et par år siden, og så har jeg bidt mig ret godt fast på landsholdet. Jeg har været med i kvalifikationen til VM samt Asian Cup. I foråret er ved at nå ved vejs ende i gruppespillet.
– Vi står ret godt, og forventningen er, at vi skal kvalificere os. Det vil være kæmpe stort at være med til at kvalificere sig til VM og være i betragtning til at komme med til VM. Det vil være det ultimative at komme med til VM.
Tre år i thailandske Port FC har givet 31-årige Putros oplevelser for livet, men opholdet har også været godt for pengepungen.
– Det kan jeg ikke komme udenom. De fleste ved godt, at økonomien spillede ind ved at tage herovre i sin tid. Det er stadig en af kriterierne for at skulle blive herovre. Det spiller selvfølgelig en rolle. Det er noget andet, og så må man se, hvor man er i karrieren.
– Jeg har nydt hver eneste minut i klubben og gør det stadig. Jeg kan godt overveje at blive, og jeg ved, at klubben gerne vil have, at jeg skal blive. Så længe jeg spiller og er inde omkring landsholdet, så tænker jeg, at det ikke bliver noget problem til sommer.
– Det er væsentlig anderledes end derhjemme. Det er både i forhold til sportslige og uden for banen. Jeg har fået nogle rigtig fede oplevelser. Senest var vi med i den asiatiske udgave af Champions League, så jeg har prøvet at møde klubber uden for Thailand. I denne uge skal vi til Sydkorea for at spille, afslutter Putros til Tipsbladet.
Lige nu kører tingene ganske godt for Frans Putros og co., da mandskabet er nummer fire i den bedste række.
I denne sæson har Putros stået for et mål og to oplæg i 23 kampe på tværs af alle turneringer.
Foto: Viborg FF
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Dansk træner storroses
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Reagerer på Brøndby-bombe
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
MEDIE