Husker du Frans Putros?
Fra 2012 til 2022 spillede han 80 Superliga-kampe i alt for AGF, Hobro IK, Silkeborg IF og Viborg FF.
Nu kan det være, at forsvareren vender retur til dansk fodbold, da den tidligere Superliga-spiller har kontraktudløb til sommer hos thailandske Port FC.
– Der er nogle overvejelser i forhold til, hvad der skal ske. Uden at røbe for meget er jeg allerede i dialog med Port FC om en eventuel forlængelse.
– Jeg ser også, at der kan være andre muligheder i Asien. Jeg er lidt åben for det hele både i her i Asien, men også at komme hjem til Danmark. Der er gået tre år, og jeg har ikke lagt en plan om, hvor lang tid jeg skal være her. Der er stadig lidt tid endnu.
Er Danmark en mulighed for dig?
– Det kunne bestemt være muligt at komme hjem til Danmark. Jeg er bestemt ikke færdig med min karriere endnu, og jeg føler stadig, at jeg har flere år igen. Jeg er egentlig i god fysisk forfatning, og jeg har næsten spillet alle kampe i min tid herovre.
– Derudover er der landsholdet, som har en vis betydning for mit næste step, da der er et eventuelt VM i 2026, hvis vi kvalificerer os. Jeg er bestemt åben for alt, også en retur til Danmark. Det tror jeg, at familien vil være glad for, siger Frans Putros med et stort smil til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil til VM
Som Frans Putros nævner, har han et stor milepæl for øje i 2026. Han er nemlig en del af det irakiske landshold og kan skrive 20 landskampe på cv’et.
– VM er et kæmpe mål for mig. Der kom en ny træner til for et par år siden, og så har jeg bidt mig ret godt fast på landsholdet. Jeg har været med i kvalifikationen til VM samt Asian Cup. I foråret er ved at nå ved vejs ende i gruppespillet.
– Vi står ret godt, og forventningen er, at vi skal kvalificere os. Det vil være kæmpe stort at være med til at kvalificere sig til VM og være i betragtning til at komme med til VM. Det vil være det ultimative at komme med til VM.
Tre år i thailandske Port FC har givet 31-årige Putros oplevelser for livet, men opholdet har også været godt for pengepungen.
– Det kan jeg ikke komme udenom. De fleste ved godt, at økonomien spillede ind ved at tage herovre i sin tid. Det er stadig en af kriterierne for at skulle blive herovre. Det spiller selvfølgelig en rolle. Det er noget andet, og så må man se, hvor man er i karrieren.
– Jeg har nydt hver eneste minut i klubben og gør det stadig. Jeg kan godt overveje at blive, og jeg ved, at klubben gerne vil have, at jeg skal blive. Så længe jeg spiller og er inde omkring landsholdet, så tænker jeg, at det ikke bliver noget problem til sommer.
– Det er væsentlig anderledes end derhjemme. Det er både i forhold til sportslige og uden for banen. Jeg har fået nogle rigtig fede oplevelser. Senest var vi med i den asiatiske udgave af Champions League, så jeg har prøvet at møde klubber uden for Thailand. I denne uge skal vi til Sydkorea for at spille, afslutter Putros til Tipsbladet.
Lige nu kører tingene ganske godt for Frans Putros og co., da mandskabet er nummer fire i den bedste række.
I denne sæson har Putros stået for et mål og to oplæg i 23 kampe på tværs af alle turneringer.
Foto: Viborg FF
LIVE
LIVE: Av, Joachim Andersen!
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
Froholdt på tavlen i storkamp
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Vil have ham væk fra FC København
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
Højlund står til at slå personlige rekorder
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Var direkte fra træningsbanen
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
NYHEDER