Husker du Frans Putros?
Fra 2012 til 2022 spillede han 80 Superliga-kampe i alt for AGF, Hobro IK, Silkeborg IF og Viborg FF.
Nu kan det være, at forsvareren vender retur til dansk fodbold, da den tidligere Superliga-spiller har kontraktudløb til sommer hos thailandske Port FC.
– Der er nogle overvejelser i forhold til, hvad der skal ske. Uden at røbe for meget er jeg allerede i dialog med Port FC om en eventuel forlængelse.
– Jeg ser også, at der kan være andre muligheder i Asien. Jeg er lidt åben for det hele både i her i Asien, men også at komme hjem til Danmark. Der er gået tre år, og jeg har ikke lagt en plan om, hvor lang tid jeg skal være her. Der er stadig lidt tid endnu.
Er Danmark en mulighed for dig?
– Det kunne bestemt være muligt at komme hjem til Danmark. Jeg er bestemt ikke færdig med min karriere endnu, og jeg føler stadig, at jeg har flere år igen. Jeg er egentlig i god fysisk forfatning, og jeg har næsten spillet alle kampe i min tid herovre.
– Derudover er der landsholdet, som har en vis betydning for mit næste step, da der er et eventuelt VM i 2026, hvis vi kvalificerer os. Jeg er bestemt åben for alt, også en retur til Danmark. Det tror jeg, at familien vil være glad for, siger Frans Putros med et stort smil til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil til VM
Som Frans Putros nævner, har han et stor milepæl for øje i 2026. Han er nemlig en del af det irakiske landshold og kan skrive 20 landskampe på cv’et.
– VM er et kæmpe mål for mig. Der kom en ny træner til for et par år siden, og så har jeg bidt mig ret godt fast på landsholdet. Jeg har været med i kvalifikationen til VM samt Asian Cup. I foråret er ved at nå ved vejs ende i gruppespillet.
– Vi står ret godt, og forventningen er, at vi skal kvalificere os. Det vil være kæmpe stort at være med til at kvalificere sig til VM og være i betragtning til at komme med til VM. Det vil være det ultimative at komme med til VM.
Tre år i thailandske Port FC har givet 31-årige Putros oplevelser for livet, men opholdet har også været godt for pengepungen.
– Det kan jeg ikke komme udenom. De fleste ved godt, at økonomien spillede ind ved at tage herovre i sin tid. Det er stadig en af kriterierne for at skulle blive herovre. Det spiller selvfølgelig en rolle. Det er noget andet, og så må man se, hvor man er i karrieren.
– Jeg har nydt hver eneste minut i klubben og gør det stadig. Jeg kan godt overveje at blive, og jeg ved, at klubben gerne vil have, at jeg skal blive. Så længe jeg spiller og er inde omkring landsholdet, så tænker jeg, at det ikke bliver noget problem til sommer.
– Det er væsentlig anderledes end derhjemme. Det er både i forhold til sportslige og uden for banen. Jeg har fået nogle rigtig fede oplevelser. Senest var vi med i den asiatiske udgave af Champions League, så jeg har prøvet at møde klubber uden for Thailand. I denne uge skal vi til Sydkorea for at spille, afslutter Putros til Tipsbladet.
Lige nu kører tingene ganske godt for Frans Putros og co., da mandskabet er nummer fire i den bedste række.
I denne sæson har Putros stået for et mål og to oplæg i 23 kampe på tværs af alle turneringer.
Foto: Viborg FF
LIVE
LIVE: Messi køber klub
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Harry Maguire ryger i skammekrogen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
CUSTOM