Retur til Danmark? ‘VM er et kæmpe mål’

Den tidligere Superliga-spiller Frans Putros har kontraktudløb i thailandske Port FC til sommer, og en retur til dansk fodbold kan sagtens komme på tale.



Husker du Frans Putros?

Fra 2012 til 2022 spillede han 80 Superliga-kampe i alt for AGF, Hobro IK, Silkeborg IF og Viborg FF.

Nu kan det være, at forsvareren vender retur til dansk fodbold, da den tidligere Superliga-spiller har kontraktudløb til sommer hos thailandske Port FC.

– Der er nogle overvejelser i forhold til, hvad der skal ske. Uden at røbe for meget er jeg allerede i dialog med Port FC om en eventuel forlængelse.

– Jeg ser også, at der kan være andre muligheder i Asien. Jeg er lidt åben for det hele både i her i Asien, men også at komme hjem til Danmark. Der er gået tre år, og jeg har ikke lagt en plan om, hvor lang tid jeg skal være her. Der er stadig lidt tid endnu.

Er Danmark en mulighed for dig?

– Det kunne bestemt være muligt at komme hjem til Danmark. Jeg er bestemt ikke færdig med min karriere endnu, og jeg føler stadig, at jeg har flere år igen. Jeg er egentlig i god fysisk forfatning, og jeg har næsten spillet alle kampe i min tid herovre.

– Derudover er der landsholdet, som har en vis betydning for mit næste step, da der er et eventuelt VM i 2026, hvis vi kvalificerer os. Jeg er bestemt åben for alt, også en retur til Danmark. Det tror jeg, at familien vil være glad for, siger Frans Putros med et stort smil til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her er Frans Putros (til venstre) i aktion for Port FC. Foto: Alamy

Vil til VM

Som Frans Putros nævner, har han et stor milepæl for øje i 2026. Han er nemlig en del af det irakiske landshold og kan skrive 20 landskampe på cv’et.

– VM er et kæmpe mål for mig. Der kom en ny træner til for et par år siden, og så har jeg bidt mig ret godt fast på landsholdet. Jeg har været med i kvalifikationen til VM samt Asian Cup. I foråret er ved at nå ved vejs ende i gruppespillet.

– Vi står ret godt, og forventningen er, at vi skal kvalificere os. Det vil være kæmpe stort at være med til at kvalificere sig til VM og være i betragtning til at komme med til VM. Det vil være det ultimative at komme med til VM.

Tre år i thailandske Port FC har givet 31-årige Putros oplevelser for livet, men opholdet har også været godt for pengepungen.

– Det kan jeg ikke komme udenom. De fleste ved godt, at økonomien spillede ind ved at tage herovre i sin tid. Det er stadig en af kriterierne for at skulle blive herovre. Det spiller selvfølgelig en rolle. Det er noget andet, og så må man se, hvor man er i karrieren.

– Jeg har nydt hver eneste minut i klubben og gør det stadig. Jeg kan godt overveje at blive, og jeg ved, at klubben gerne vil have, at jeg skal blive. Så længe jeg spiller og er inde omkring landsholdet, så tænker jeg, at det ikke bliver noget problem til sommer.

– Det er væsentlig anderledes end derhjemme. Det er både i forhold til sportslige og uden for banen. Jeg har fået nogle rigtig fede oplevelser. Senest var vi med i den asiatiske udgave af Champions League, så jeg har prøvet at møde klubber uden for Thailand. I denne uge skal vi til Sydkorea for at spille, afslutter Putros til Tipsbladet.

Lige nu kører tingene ganske godt for Frans Putros og co., da mandskabet er nummer fire i den bedste række.

I denne sæson har Putros stået for et mål og to oplæg i 23 kampe på tværs af alle turneringer.

Foto: Viborg FF





Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

AGF – Viborg FF

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Silkeborg IF – FC Midtjylland



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Neestrup: ‘Fuck det!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Randers FC – FC Fredericia

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Cooper afslører: Han starter inde

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Scoringsfattigt i Silkeborg

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større