Parken dømt i millionsag – regningen sendt videre til tidligere ledelse

Parken Sport & Entertainment skal betale 3,75 millioner i erstatning til rederiet Clipper Group. Regningen bliver dog sendt videre til Flemming Østergaard og Jørgen Glistrup.



Fredag er der endelig sat et foreløbig punktum i en langvarig juridisk strid. Clipper Group stævnede i 2016 Parken Sport & Entertainment for 83 millioner kroner, og det har rederiet nu fået delvist medhold i.

Parken Sport & Entertainment skriver i en selskabsmeddelelse, at Københavns Byret har afgjort, at PSE skal betale 3,75 millioner kroner plus renter til Clipper Group. Parken Sport & Entertainment, som er selskabet bag FC København, fik dog samtidig medhold i, at regningen skal sendes videre til den tidligere ledelse.

Det betyder, at Flemming Østergaard, populært kaldet Don Ø, og Jørgen Glistrup skal betale erstatningen for PSE. De to var henholdsvis bestyrelsesformand og administrerende direktør i selskabet.

Ifølge finans.dk udspringer Clipper Groups stævning af den sag om kursmanipulation, som Østergaard og Glistrup blev dømt skyldige i. De fik halvandet års ubetinget fængsel af Landsretten i 2017.

Rederiet havde købt aktier i Parken for 90 millioner kroner, men da Clipper Group solgte aktierne igen to år senere, var de kun syv millioner værd. Det var netop den difference på 83 millioner, som den stævnede Parken Sport & Entertainment for.

Parken Sport & Entertainment skriver, at selskabet “vil i de kommende dage i samråd med selskabets advokat analysere dommen og dens præmisser.”





LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Sats på disse ni spillere, FCK!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Felix Beijmo er færdig i AGF

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

AGF jagter hollandsk talent

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Tiden er ved at rinde ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lyon forhandler med dansk profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken