Parken dømt i millionsag – regningen sendt videre til tidligere ledelse

Parken Sport & Entertainment skal betale 3,75 millioner i erstatning til rederiet Clipper Group. Regningen bliver dog sendt videre til Flemming Østergaard og Jørgen Glistrup.



Fredag er der endelig sat et foreløbig punktum i en langvarig juridisk strid. Clipper Group stævnede i 2016 Parken Sport & Entertainment for 83 millioner kroner, og det har rederiet nu fået delvist medhold i.

Parken Sport & Entertainment skriver i en selskabsmeddelelse, at Københavns Byret har afgjort, at PSE skal betale 3,75 millioner kroner plus renter til Clipper Group. Parken Sport & Entertainment, som er selskabet bag FC København, fik dog samtidig medhold i, at regningen skal sendes videre til den tidligere ledelse.

Det betyder, at Flemming Østergaard, populært kaldet Don Ø, og Jørgen Glistrup skal betale erstatningen for PSE. De to var henholdsvis bestyrelsesformand og administrerende direktør i selskabet.

Ifølge finans.dk udspringer Clipper Groups stævning af den sag om kursmanipulation, som Østergaard og Glistrup blev dømt skyldige i. De fik halvandet års ubetinget fængsel af Landsretten i 2017.

Rederiet havde købt aktier i Parken for 90 millioner kroner, men da Clipper Group solgte aktierne igen to år senere, var de kun syv millioner værd. Det var netop den difference på 83 millioner, som den stævnede Parken Sport & Entertainment for.

Parken Sport & Entertainment skriver, at selskabet “vil i de kommende dage i samråd med selskabets advokat analysere dommen og dens præmisser.”





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Kryptisk transfermelding

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afviste Premier League-klubber

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Stort drama: Brasilien er videre!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Usikker på Chido Obi-transfer

Tæt på kæmpetransfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek