Parken dømt i millionsag – regningen sendt videre til tidligere ledelse

Parken Sport & Entertainment skal betale 3,75 millioner i erstatning til rederiet Clipper Group. Regningen bliver dog sendt videre til Flemming Østergaard og Jørgen Glistrup.



Fredag er der endelig sat et foreløbig punktum i en langvarig juridisk strid. Clipper Group stævnede i 2016 Parken Sport & Entertainment for 83 millioner kroner, og det har rederiet nu fået delvist medhold i.

Parken Sport & Entertainment skriver i en selskabsmeddelelse, at Københavns Byret har afgjort, at PSE skal betale 3,75 millioner kroner plus renter til Clipper Group. Parken Sport & Entertainment, som er selskabet bag FC København, fik dog samtidig medhold i, at regningen skal sendes videre til den tidligere ledelse.

Det betyder, at Flemming Østergaard, populært kaldet Don Ø, og Jørgen Glistrup skal betale erstatningen for PSE. De to var henholdsvis bestyrelsesformand og administrerende direktør i selskabet.

Ifølge finans.dk udspringer Clipper Groups stævning af den sag om kursmanipulation, som Østergaard og Glistrup blev dømt skyldige i. De fik halvandet års ubetinget fængsel af Landsretten i 2017.

Rederiet havde købt aktier i Parken for 90 millioner kroner, men da Clipper Group solgte aktierne igen to år senere, var de kun syv millioner værd. Det var netop den difference på 83 millioner, som den stævnede Parken Sport & Entertainment for.

Parken Sport & Entertainment skriver, at selskabet “vil i de kommende dage i samråd med selskabets advokat analysere dommen og dens præmisser.”







LIVE

LIVE: Må undvære seks stjerner til guldbrag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

AGF har holdt fri inden FCM-brag

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Nedtur for Højlund og Napoli