Parken dømt i millionsag – regningen sendt videre til tidligere ledelse

Parken Sport & Entertainment skal betale 3,75 millioner i erstatning til rederiet Clipper Group. Regningen bliver dog sendt videre til Flemming Østergaard og Jørgen Glistrup.



Fredag er der endelig sat et foreløbig punktum i en langvarig juridisk strid. Clipper Group stævnede i 2016 Parken Sport & Entertainment for 83 millioner kroner, og det har rederiet nu fået delvist medhold i.

Parken Sport & Entertainment skriver i en selskabsmeddelelse, at Københavns Byret har afgjort, at PSE skal betale 3,75 millioner kroner plus renter til Clipper Group. Parken Sport & Entertainment, som er selskabet bag FC København, fik dog samtidig medhold i, at regningen skal sendes videre til den tidligere ledelse.

Det betyder, at Flemming Østergaard, populært kaldet Don Ø, og Jørgen Glistrup skal betale erstatningen for PSE. De to var henholdsvis bestyrelsesformand og administrerende direktør i selskabet.

Ifølge finans.dk udspringer Clipper Groups stævning af den sag om kursmanipulation, som Østergaard og Glistrup blev dømt skyldige i. De fik halvandet års ubetinget fængsel af Landsretten i 2017.

Rederiet havde købt aktier i Parken for 90 millioner kroner, men da Clipper Group solgte aktierne igen to år senere, var de kun syv millioner værd. Det var netop den difference på 83 millioner, som den stævnede Parken Sport & Entertainment for.

Parken Sport & Entertainment skriver, at selskabet “vil i de kommende dage i samråd med selskabets advokat analysere dommen og dens præmisser.”





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Er det Dolbergs vilde millionløn?