Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til projektet i Brøndby IF.
Det skriver den tidligere AGF-anfører onsdag i et længere brev til “Aarhus”, som han har slået op på det sociale medie Instagram.
– Livet tager nogle gange en uventet drejning. Det gjorde den for mig og min familie for syv dage siden, hvor Brøndby IF kontaktede os og præsenterede os for et projekt, som jeg i sidste ende ikke kunne sige nej til, skriver den 36-årige angriber.
– Jeg ved, at det i manges øjne er et skifte, man ikke foretager sig, men det familiære aspekt har vejet enormt tungt i vores beslutning, tilføjer han.
Patrick Mortensen har tilbragt de seneste syv år i AGF og var i den forgangne sæson med til at sikre klubben det danske mesterskab for første gang i 40 år.
To uger efter mesterskabet annoncerede klubben, at Mortensen forlod AGF. Få dage senere skiftede han til Brøndby, hvor han har underskrevet en toårig kontrakt.
– Jeg håber, at når følelserne har lagt sig, I vil tænke tilbage på “Paddy” (mig, red.) med et smil på læben og mindes alle de fantastiske ting, vi har oplevet sammen, skriver han videre.
– Jeg og min familie er i hvert fald dybt taknemmelige for al den kærlighed, I gang på gang har sendt vores vej. Aarhus er som få, og alle skal være stolte af at være en del af det.
Han fortsætter med at takke både den tidligere og nuværende ledelse i AGF samt tidligere trænere og folk i og omkring klubben.
Til sidst sender han også en tak til cheftræner Jakob Poulsen.
– En sidste tak skal lyde til dig, Jakob Poulsen – du kom ind med en ro og et overskud, som smittede, og der er ingen tvivl om, at der venter dig en flot trænerkarriere forude.
– Aarhus, tak for alt – jeg ankom som en dreng og forlader skuden som en mand. I vil blive savnet hver og en af jer, slutter han beskeden af.
Mortensen blev med 115 mål i 265 kampe alletiders topscorer i Superligaen for AGF. Han manglede dog syv mål for at indhente Erik Jensen, hvis man inkluderer tiden før Superligaen.
I 2024/25 blev han topscorer i Superligaen med 20 mål i løbet af cirka 2500 minutter på banen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK uden to profiler mod Braga
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
AVIS
IFR-leder: Her falder Man City-straffen
– Så er han nok færdig Manchester United!
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
Brøndby blandt verdens mest intense hold
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
Får lang karantæne
EKSPERT
‘De har Superligaens dårligste målmænd’
Manchester City får bank af PSG
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
HELT VILDT
Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur
‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter
Vild kamp af Liverpool-indkøb
MEDIE
Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez
TOPNYHED
Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’
NYHEDER
– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?
Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel
NYHEDER
‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert
Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.
NYHEDER
Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’
‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’
Vilde tal fra topkamp: ‘Ikke dét, jeg betaler for’
BIZART
Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’
Her kan du se LASK mod Liverpool
HELT VILDT
Langer ud efter verdensstjerne: ‘Sikke en idiot’
Viking-anfører stikker til verdensstjerne
MEDIE
