Peger på Roony Bardghji til storklub

Tre analyseinstitutter har peget på fem offensivspillere til AC Milan baseret på data. Her peger pilen blandt andre på Roony Bardghji.



Fodbolden bliver efterhånden mere præget af teknologi, analyseredskaber og data.

Den vogn har den italienske avis Gazzetta dello Sport også hoppet med på, da de har bedt tre analyseinstitutter, som arbejder med transfermarkedet, om at pege på offensive forstærkninger til AC Milan.

Hvorfor lige AC Milan? Det er fordi, at de til sommer er på udkig efter en ny højre kant. Her har analyseinstitutterne haft fokus på spillere med færdigheder i en-mod-en-spillet, assistspillet, under 30 år og med en pris på under 300 millioner kroner.

Gennem forksellige algoritmer, data og kunstig intelligens er en af kandidaterne FC Københavns Roony Bardghji. Svenskeren har scoret tre gange i denne sæson, hvor han efter Diogo Goncalves ankomst er røget længere bag i køen om spilletid.

Udover Roony Bardghji bliver Marcus Edwards fra Sporting også nævnt, selvom han rent prismæssigt vil være tæt på den øvre grænse. Angelo Gabriel fra Santos er den tredje, som AC Milan også er blevet kædet sammen med tidligere.

David Neres fra Benfica og Michael Olise fra det franske U21-landshold er de sidste to navne på analyseinstitutternes liste. Der er dog tale om en øvelse fra Gazzetta dello Sport, og så må tiden vise, om AC Milan følger med og går efter eksempelvis Roony Bardghji.

Svenskeren forlængede i januar sin kontrakt med FC København, så man har papirer på stortalentet frem til 2025. Han er er udset til at blive et fremtidigt kæmpesalg om det bliver til AC Milan eller et andet sted.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

OB – Silkeborg IF

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et markant problem for Silkeborg

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen