Peger på Roony Bardghji til storklub

Tre analyseinstitutter har peget på fem offensivspillere til AC Milan baseret på data. Her peger pilen blandt andre på Roony Bardghji.



Fodbolden bliver efterhånden mere præget af teknologi, analyseredskaber og data.

Den vogn har den italienske avis Gazzetta dello Sport også hoppet med på, da de har bedt tre analyseinstitutter, som arbejder med transfermarkedet, om at pege på offensive forstærkninger til AC Milan.

Hvorfor lige AC Milan? Det er fordi, at de til sommer er på udkig efter en ny højre kant. Her har analyseinstitutterne haft fokus på spillere med færdigheder i en-mod-en-spillet, assistspillet, under 30 år og med en pris på under 300 millioner kroner.

Gennem forksellige algoritmer, data og kunstig intelligens er en af kandidaterne FC Københavns Roony Bardghji. Svenskeren har scoret tre gange i denne sæson, hvor han efter Diogo Goncalves ankomst er røget længere bag i køen om spilletid.

Udover Roony Bardghji bliver Marcus Edwards fra Sporting også nævnt, selvom han rent prismæssigt vil være tæt på den øvre grænse. Angelo Gabriel fra Santos er den tredje, som AC Milan også er blevet kædet sammen med tidligere.

David Neres fra Benfica og Michael Olise fra det franske U21-landshold er de sidste to navne på analyseinstitutternes liste. Der er dog tale om en øvelse fra Gazzetta dello Sport, og så må tiden vise, om AC Milan følger med og går efter eksempelvis Roony Bardghji.

Svenskeren forlængede i januar sin kontrakt med FC København, så man har papirer på stortalentet frem til 2025. Han er er udset til at blive et fremtidigt kæmpesalg om det bliver til AC Milan eller et andet sted.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej