Danmark lever ved EM.
Efter en forfærdelig indledning på slutrunden i England fik kvindernes fodboldlandshold tirsdag aften oprejsning.
Efter tung dominans kampen igennem vandt danskerne med 1-0 over Finland. Pernille Harder blev den store helt, da hun midtvejs i anden halvleg headede bolden i det finske net.
– Vi kunne have pakket kufferten uden en sejr. Så jeg er bare skideglad, siger den rutinerede forsvarsspiller Katrine Veje til DR.
– Det er en helt vild følelse. Jeg er helt færdig. Vi gav alt og satte os på spillet fra start, og så var det dejligt med et mål, siger Veje.
Dermed satte Danmark tre point på kontoen. I den sidste og afgørende runde i gruppespillet skal Danmark møde Spanien. Spanierne møder senere tirsdag Tyskland, som slog Danmark med 4-0 i første runde.
Landstræner Lars Søndergaard havde rystet posen en smule til opgøret. Nadia Nadim, som egentlig var tiltænkt en rolle som joker ved slutrunden, fik chancen fra start, og hun viste allerede i første halvleg fine takter.
Angriberen diskede op med fine tekniske detaljer, og efter ni minutter snørede hun en finne, inden hun fra en farlig position forsøgte at overliste Tinja-Riikka Korpela i målet – men uden held.
Minuttet efter var Nadim i gang med at juble efter en ny afslutning, men Korpela diskede op med en flot redning i sidste øjeblik.
Danmark havde lagt godt ud, men finnerne bed også fra sig. De lurepassede og slog til, når der var mulighed for at slå kontra, og et par gange brændte det alvorligt på foran Lene Christensen i det danske mål.
Den største chance tilfaldt Emma Koivisto efter 39 minutter, men hun fik slet ikke det nødvendige træf på bolden, som trillede forbi mål.
Kampbilledet ændrede sig ikke en tøddel fra anden halvlegs begyndelse. Danmark var spilstyrende, og Finland stod langt tilbage. Det krævede dermed stor dansk tålmodighed at dirke finnernes defensiv op.
Efter omtrent en time var det lige ved og næsten. Indskiftede Sofie Svava snød et par modspillere i venstre side af feltet, inden hun serverede kuglen på et sølvfad for Sofie Junge. Men midtbanespilleren helkiksede sin afslutning.
Chancen gav ikke desto mindre Danmark blod på tanden. Finland blev trykket endnu længere tilbage. Alligevel skulle der en kontrachance til, før det blev rigtig farligt.
Med stor power drev Pernille Harder bolden frem ad banen og sendte den til venstre, hvor Karen Holmgaard fik en friløber. Korpela kom dog hurtigt ud af sit mål, og Holmgaard var for langsom til at afslutte.
Men efter 72 minutter kom forløsningen. Efter flot opspil steg Karen Holmgaard op til et indlæg og headede bolden på overliggeren, inden den landede hos Pernille Harder, som i helt fri position stangede den over stregen.
Fem minutter før tid var Pernille Harders hoved igen i fokus, men ikke for noget godt. Den store danske stjerne stødte ind i en modstander og måtte gå fra banen. Hun havde dog overskud til at juble med holdkammeraterne efter slutfløjt.
Danmark så ud til at have fuld kontrol, men til allersidst måtte keeper Lene Christensen op i hjørnet og hente en finsk afslutning. Med en strakt arm vippede hun bolden forbi mål og sørgede for dansk sejr.
/ritzau/

TransferLIVE: Vil gå all-in på Rashford

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Er han Viborgs næste cheftræner?

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Her er Jesper Fredbergs nye job

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Jordan Henderson til lægetjek

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

På jagt efter Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub