Peter Schmeichel har i den gode sags tjeneste valgt at takke ja til et trænerjob for en enkelt kamp.
Det er den 15. juni, hvor Soccer Aid, et velgørenhedsarrangement, som støtter UNICEF i England, løber af stablen, at Peter Schmeichel altså bliver træner for verdensholdet bestående af kendte og pensionerede fodboldstjerner.
Tyson Fury, Vicky McClure og Harry Redknap skal også stå på sidelinjen, men for det modsatte hold, som består af engelske stjerner. Her er Wayne Rooney iblandt, hvor han får en rolle som spillende træner.
Gary Neville, Paul Scholes og Joe Hart bliver er også en del af det engelske hold, der også tæller popstjernen Louis Tomlinson og løbefænomenet Mo Farah blandt mange andre navne.
Peter Schmeichel skal stå i spidsen for spillere som Leonardo Bonucci, Nadia Nadim, Nemanja Vidic og Edwin van der Sar krydret med personligheder som komikeren Lee Mack, sangstjernen Dermot Kennedy og YouTube’ren Tobit Brown med kunsternavnet TBJZL.
Løbende vil der der blive præsenteret flere navne til kampen, som afvikles på Old Trafford den 15. juni.
Soccer Aid er en årlig velgørenhedskamp, der har rejst op mod en milliard kroner til UNICEF i England. Projektet blev startet i 2006 af Robbie Williams og kollegaen Jonathan Wilkes.
Siden 2018 er begivenheden blevet afholdt hvert år, hvor det tidligere kun var hvert andet år.
Sidste år vandt England 6-3, så anført af Peter Schmeichel skal verdensholdet forsøge at tage revanche i den gode sags tjeneste. Peter Schmeichel har dog ikke nogen erfaring som træner, da han har arbejdet som fodboldvært- og ekspert siden karrierestoppet i 2003.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
AVIS
Stort dansk flop sat til salg
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
LIVE
TransferLIVE: FCK-træner ‘fastholder udtalelser’
Her kan du se AGF mod Sabah FK
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM-transfer i fare
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Henter Mads Junker
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE