Peter Schmeichel har i den gode sags tjeneste valgt at takke ja til et trænerjob for en enkelt kamp.
Det er den 15. juni, hvor Soccer Aid, et velgørenhedsarrangement, som støtter UNICEF i England, løber af stablen, at Peter Schmeichel altså bliver træner for verdensholdet bestående af kendte og pensionerede fodboldstjerner.
Tyson Fury, Vicky McClure og Harry Redknap skal også stå på sidelinjen, men for det modsatte hold, som består af engelske stjerner. Her er Wayne Rooney iblandt, hvor han får en rolle som spillende træner.
Gary Neville, Paul Scholes og Joe Hart bliver er også en del af det engelske hold, der også tæller popstjernen Louis Tomlinson og løbefænomenet Mo Farah blandt mange andre navne.
Peter Schmeichel skal stå i spidsen for spillere som Leonardo Bonucci, Nadia Nadim, Nemanja Vidic og Edwin van der Sar krydret med personligheder som komikeren Lee Mack, sangstjernen Dermot Kennedy og YouTube’ren Tobit Brown med kunsternavnet TBJZL.
Løbende vil der der blive præsenteret flere navne til kampen, som afvikles på Old Trafford den 15. juni.
Soccer Aid er en årlig velgørenhedskamp, der har rejst op mod en milliard kroner til UNICEF i England. Projektet blev startet i 2006 af Robbie Williams og kollegaen Jonathan Wilkes.
Siden 2018 er begivenheden blevet afholdt hvert år, hvor det tidligere kun var hvert andet år.
Sidste år vandt England 6-3, så anført af Peter Schmeichel skal verdensholdet forsøge at tage revanche i den gode sags tjeneste. Peter Schmeichel har dog ikke nogen erfaring som træner, da han har arbejdet som fodboldvært- og ekspert siden karrierestoppet i 2003.
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner