Peter Schmeichel scorer ‘trænerjob’

Peter Schmeichel trækker i trænertøjet til en stjernespækket velgørenhedskamp.



Peter Schmeichel har i den gode sags tjeneste valgt at takke ja til et trænerjob for en enkelt kamp.

Det er den 15. juni, hvor Soccer Aid, et velgørenhedsarrangement, som støtter UNICEF i England, løber af stablen, at Peter Schmeichel altså bliver træner for verdensholdet bestående af kendte og pensionerede fodboldstjerner.

Tyson Fury, Vicky McClure og Harry Redknap skal også stå på sidelinjen, men for det modsatte hold, som består af engelske stjerner. Her er Wayne Rooney iblandt, hvor han får en rolle som spillende træner.

Gary Neville, Paul Scholes og Joe Hart bliver er også en del af det engelske hold, der også tæller popstjernen Louis Tomlinson og løbefænomenet Mo Farah blandt mange andre navne.

Peter Schmeichel skal stå i spidsen for spillere som Leonardo Bonucci, Nadia Nadim, Nemanja Vidic og Edwin van der Sar krydret med personligheder som komikeren Lee Mack, sangstjernen Dermot Kennedy og YouTube’ren Tobit Brown med kunsternavnet TBJZL.

Løbende vil der der blive præsenteret flere navne til kampen, som afvikles på Old Trafford den 15. juni.

Soccer Aid er en årlig velgørenhedskamp, der har rejst op mod en milliard kroner til UNICEF i England. Projektet blev startet i 2006 af Robbie Williams og kollegaen Jonathan Wilkes.

Siden 2018 er begivenheden blevet afholdt hvert år, hvor det tidligere kun var hvert andet år.

Sidste år vandt England 6-3, så anført af Peter Schmeichel skal verdensholdet forsøge at tage revanche i den gode sags tjeneste. Peter Schmeichel har dog ikke nogen erfaring som træner, da han har arbejdet som fodboldvært- og ekspert siden karrierestoppet i 2003.

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Soccer Aid for UNICEF (@socceraid)







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Laudrup stopper på TV 2

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Forstår intet af Bisseck-beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Kroatien

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Schweiz – Algeriet

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Tullberg teaser for transfer

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jagter stor Liverpool-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Her kan man se La Liga fremover