Peter Schmeichel scorer ‘trænerjob’

Peter Schmeichel trækker i trænertøjet til en stjernespækket velgørenhedskamp.



Peter Schmeichel har i den gode sags tjeneste valgt at takke ja til et trænerjob for en enkelt kamp.

Det er den 15. juni, hvor Soccer Aid, et velgørenhedsarrangement, som støtter UNICEF i England, løber af stablen, at Peter Schmeichel altså bliver træner for verdensholdet bestående af kendte og pensionerede fodboldstjerner.

Tyson Fury, Vicky McClure og Harry Redknap skal også stå på sidelinjen, men for det modsatte hold, som består af engelske stjerner. Her er Wayne Rooney iblandt, hvor han får en rolle som spillende træner.

Gary Neville, Paul Scholes og Joe Hart bliver er også en del af det engelske hold, der også tæller popstjernen Louis Tomlinson og løbefænomenet Mo Farah blandt mange andre navne.

Peter Schmeichel skal stå i spidsen for spillere som Leonardo Bonucci, Nadia Nadim, Nemanja Vidic og Edwin van der Sar krydret med personligheder som komikeren Lee Mack, sangstjernen Dermot Kennedy og YouTube’ren Tobit Brown med kunsternavnet TBJZL.

Løbende vil der der blive præsenteret flere navne til kampen, som afvikles på Old Trafford den 15. juni.

Soccer Aid er en årlig velgørenhedskamp, der har rejst op mod en milliard kroner til UNICEF i England. Projektet blev startet i 2006 af Robbie Williams og kollegaen Jonathan Wilkes.

Siden 2018 er begivenheden blevet afholdt hvert år, hvor det tidligere kun var hvert andet år.

Sidste år vandt England 6-3, så anført af Peter Schmeichel skal verdensholdet forsøge at tage revanche i den gode sags tjeneste. Peter Schmeichel har dog ikke nogen erfaring som træner, da han har arbejdet som fodboldvært- og ekspert siden karrierestoppet i 2003.

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Soccer Aid for UNICEF (@socceraid)





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Skyder Brøndby-transfer ned

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Han er ulykkelig’

Køb, køb, køb!

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Officielt: Jürgen Klopp er tysk landstræner

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldes varm på ung Superliga-profil

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

LIVE: FCK smider sejren



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

AGF – Brøndby IF

Hillerød sigter mod top-6 efter Superliga-flirt

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

FCK var heldige: ‘Mange problemer derinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Sæsonens store overraskelse? ‘De kan vinde guld’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’