Pierre Larsen er Sporløs

Hvad blev der egentlig af … Pierre Larsen



Året er 1993, og Pierre Larsen står i Parken. Han kan som den første anfører i FCK’s historie lade sig hylde for et danske mesterskab, da Pierre Larsen i selskab med spillere som Michael Manniche, Ivan Nielsen og »Palle Plankeværk« Petersen kan lade sig hylde som danske mestre, trods et 4-6 nederlag hjemme i Parken til AaB, men efter en sæson, hvor Pierre Larsen som anfører og holdets lederfigur har været en af hovedarkitekterne bag mesterskabet.

Efterfølgende valgte den dengang 34-årige Larsen at stoppe karrieren på højeste plan, og i stedet fortsætte som spillende træner i Skovlunde.

»Jeg havde lavet en aftale med min familie, om at jeg stoppede efter den sæson, og da jeg havde offentliggjort det, tog Skovlunde kontakt, og spurgte, om jeg ville være spillende træner, hvilket jeg sagde ja til,« husker Pierre Larsen, som FC København forgæves forsøgte at overtale til at fortsætte.

»De forsøgte i to omgange at overtale mig. Første gang i løbet af sæsonen i 1993, og igen året efter, da jeg var stoppet. Men jeg havde levet så mange år med fodbold,« forklarer Pierre Larsen, som i stedet var spillende træner i Skovlunde i tre år og træner i overbygningen AC Ballerup i et enkelt år.

Pierre Egeskov Larsen, hvis fornavn blot er en afspejling af forældrenes forkærlighed for fransk fjernsyn, startede sin spæde fodboldkarriere som syvårig i Værløse, hvor han også nåede at spille i to år som senior, inden han i 1977 kom til Avarta. I 1982 gik turen videre til B1903, for hvem han spillede, da han den 4. maj 1983 fik sin debut på det danske landshold i en OL-kvalifikationskamp mod DDR, som blev tabt 2-1. Det blev til yderligere 16 landskampe for Larsen, inden han i 1988 valgte at melde fra til landsholdet, da han var blevet vraget til EM-slutrunden – akkurat som han var blevet vraget til VM i 1986.

I mellemtiden var Larsen karriere fortsat i Hvidovre i 1984, tilbage til B1903 i 1985, videre til schweiziske Grashopper i 1986 og tilbage til B1903 igen i 1988, hvor han blev frem til FCK’s dannelse i 1992.
Pierre Larsen var derfor også med på det B 1903-mandskab, der i 1991 vandt hele 6-2 hjemme på Gentofte Stadion over Bayern München. En kamp, som Pierre Larsen husker tilbage på som noget af de allerstørste i karrieren.

»Selvfølgelig er 6-2 sejren over Bayern München et specielt minde. Det var en speciel kamp, og Bayern München taber jo aldrig så stort,« forklarer Larsen, som derudover også peger på hele den sidste tid i B 1903, samt Allan Simonsens afskedslandskamp i 1986 som karrieren store højdepunkter.

Da den elegante midtbanestyrmand i 1993 lagde de professionelle støvler på hylden, havde han allerede været ansat i Silvan i to år, og Larsen, der oprindeligt er uddannet købmand, arbejdede sammenlagt i 14 år i forskellige Silvan-butikker, inden han for fire år siden fik arbejde i Råd & Dåd i Måløv, hvor han har arbejdet siden. I udgangen af april begynder Pierre Larsen som butikschef i Stark i Glostrup, men han har ikke helt lagt fodbolden på hylden. Fra 1998 til 2000 var han 1. divisionstræner i Avarta, og senest trænede han Værløses 2. divisionsmandskab i fire måneder i efteråret, da de akut stod og manglede en træner, og fra midten af april bliver Pierre Larsen en del af et fodboldskole-projekt i B1903.







LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

‘Vil du være multimillionær?’

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Dansk klub i salg – lægetjek booket



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

‘Det er en gave for Danmark’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

– Hele holdet er trygge ved ham



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Spår: Her ender Mohamed Salah

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Højbjerg overvejer stor beslutning

Her begynder næste sæson i Superligaen



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme