Året er 1993, og Pierre Larsen står i Parken. Han kan som den første anfører i FCK’s historie lade sig hylde for et danske mesterskab, da Pierre Larsen i selskab med spillere som Michael Manniche, Ivan Nielsen og »Palle Plankeværk« Petersen kan lade sig hylde som danske mestre, trods et 4-6 nederlag hjemme i Parken til AaB, men efter en sæson, hvor Pierre Larsen som anfører og holdets lederfigur har været en af hovedarkitekterne bag mesterskabet.
Efterfølgende valgte den dengang 34-årige Larsen at stoppe karrieren på højeste plan, og i stedet fortsætte som spillende træner i Skovlunde.
»Jeg havde lavet en aftale med min familie, om at jeg stoppede efter den sæson, og da jeg havde offentliggjort det, tog Skovlunde kontakt, og spurgte, om jeg ville være spillende træner, hvilket jeg sagde ja til,« husker Pierre Larsen, som FC København forgæves forsøgte at overtale til at fortsætte.
»De forsøgte i to omgange at overtale mig. Første gang i løbet af sæsonen i 1993, og igen året efter, da jeg var stoppet. Men jeg havde levet så mange år med fodbold,« forklarer Pierre Larsen, som i stedet var spillende træner i Skovlunde i tre år og træner i overbygningen AC Ballerup i et enkelt år.
Pierre Egeskov Larsen, hvis fornavn blot er en afspejling af forældrenes forkærlighed for fransk fjernsyn, startede sin spæde fodboldkarriere som syvårig i Værløse, hvor han også nåede at spille i to år som senior, inden han i 1977 kom til Avarta. I 1982 gik turen videre til B1903, for hvem han spillede, da han den 4. maj 1983 fik sin debut på det danske landshold i en OL-kvalifikationskamp mod DDR, som blev tabt 2-1. Det blev til yderligere 16 landskampe for Larsen, inden han i 1988 valgte at melde fra til landsholdet, da han var blevet vraget til EM-slutrunden – akkurat som han var blevet vraget til VM i 1986.
I mellemtiden var Larsen karriere fortsat i Hvidovre i 1984, tilbage til B1903 i 1985, videre til schweiziske Grashopper i 1986 og tilbage til B1903 igen i 1988, hvor han blev frem til FCK’s dannelse i 1992.
Pierre Larsen var derfor også med på det B 1903-mandskab, der i 1991 vandt hele 6-2 hjemme på Gentofte Stadion over Bayern München. En kamp, som Pierre Larsen husker tilbage på som noget af de allerstørste i karrieren.
»Selvfølgelig er 6-2 sejren over Bayern München et specielt minde. Det var en speciel kamp, og Bayern München taber jo aldrig så stort,« forklarer Larsen, som derudover også peger på hele den sidste tid i B 1903, samt Allan Simonsens afskedslandskamp i 1986 som karrieren store højdepunkter.
Da den elegante midtbanestyrmand i 1993 lagde de professionelle støvler på hylden, havde han allerede været ansat i Silvan i to år, og Larsen, der oprindeligt er uddannet købmand, arbejdede sammenlagt i 14 år i forskellige Silvan-butikker, inden han for fire år siden fik arbejde i Råd & Dåd i Måløv, hvor han har arbejdet siden. I udgangen af april begynder Pierre Larsen som butikschef i Stark i Glostrup, men han har ikke helt lagt fodbolden på hylden. Fra 1998 til 2000 var han 1. divisionstræner i Avarta, og senest trænede han Værløses 2. divisionsmandskab i fire måneder i efteråret, da de akut stod og manglede en træner, og fra midten af april bliver Pierre Larsen en del af et fodboldskole-projekt i B1903.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER