Året er 1993, og Pierre Larsen står i Parken. Han kan som den første anfører i FCK’s historie lade sig hylde for et danske mesterskab, da Pierre Larsen i selskab med spillere som Michael Manniche, Ivan Nielsen og »Palle Plankeværk« Petersen kan lade sig hylde som danske mestre, trods et 4-6 nederlag hjemme i Parken til AaB, men efter en sæson, hvor Pierre Larsen som anfører og holdets lederfigur har været en af hovedarkitekterne bag mesterskabet.
Efterfølgende valgte den dengang 34-årige Larsen at stoppe karrieren på højeste plan, og i stedet fortsætte som spillende træner i Skovlunde.
»Jeg havde lavet en aftale med min familie, om at jeg stoppede efter den sæson, og da jeg havde offentliggjort det, tog Skovlunde kontakt, og spurgte, om jeg ville være spillende træner, hvilket jeg sagde ja til,« husker Pierre Larsen, som FC København forgæves forsøgte at overtale til at fortsætte.
»De forsøgte i to omgange at overtale mig. Første gang i løbet af sæsonen i 1993, og igen året efter, da jeg var stoppet. Men jeg havde levet så mange år med fodbold,« forklarer Pierre Larsen, som i stedet var spillende træner i Skovlunde i tre år og træner i overbygningen AC Ballerup i et enkelt år.
Pierre Egeskov Larsen, hvis fornavn blot er en afspejling af forældrenes forkærlighed for fransk fjernsyn, startede sin spæde fodboldkarriere som syvårig i Værløse, hvor han også nåede at spille i to år som senior, inden han i 1977 kom til Avarta. I 1982 gik turen videre til B1903, for hvem han spillede, da han den 4. maj 1983 fik sin debut på det danske landshold i en OL-kvalifikationskamp mod DDR, som blev tabt 2-1. Det blev til yderligere 16 landskampe for Larsen, inden han i 1988 valgte at melde fra til landsholdet, da han var blevet vraget til EM-slutrunden – akkurat som han var blevet vraget til VM i 1986.
I mellemtiden var Larsen karriere fortsat i Hvidovre i 1984, tilbage til B1903 i 1985, videre til schweiziske Grashopper i 1986 og tilbage til B1903 igen i 1988, hvor han blev frem til FCK’s dannelse i 1992.
Pierre Larsen var derfor også med på det B 1903-mandskab, der i 1991 vandt hele 6-2 hjemme på Gentofte Stadion over Bayern München. En kamp, som Pierre Larsen husker tilbage på som noget af de allerstørste i karrieren.
»Selvfølgelig er 6-2 sejren over Bayern München et specielt minde. Det var en speciel kamp, og Bayern München taber jo aldrig så stort,« forklarer Larsen, som derudover også peger på hele den sidste tid i B 1903, samt Allan Simonsens afskedslandskamp i 1986 som karrieren store højdepunkter.
Da den elegante midtbanestyrmand i 1993 lagde de professionelle støvler på hylden, havde han allerede været ansat i Silvan i to år, og Larsen, der oprindeligt er uddannet købmand, arbejdede sammenlagt i 14 år i forskellige Silvan-butikker, inden han for fire år siden fik arbejde i Råd & Dåd i Måløv, hvor han har arbejdet siden. I udgangen af april begynder Pierre Larsen som butikschef i Stark i Glostrup, men han har ikke helt lagt fodbolden på hylden. Fra 1998 til 2000 var han 1. divisionstræner i Avarta, og senest trænede han Værløses 2. divisionsmandskab i fire måneder i efteråret, da de akut stod og manglede en træner, og fra midten af april bliver Pierre Larsen en del af et fodboldskole-projekt i B1903.
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
NYHEDER