Året er 1993, og Pierre Larsen står i Parken. Han kan som den første anfører i FCK’s historie lade sig hylde for et danske mesterskab, da Pierre Larsen i selskab med spillere som Michael Manniche, Ivan Nielsen og »Palle Plankeværk« Petersen kan lade sig hylde som danske mestre, trods et 4-6 nederlag hjemme i Parken til AaB, men efter en sæson, hvor Pierre Larsen som anfører og holdets lederfigur har været en af hovedarkitekterne bag mesterskabet.
Efterfølgende valgte den dengang 34-årige Larsen at stoppe karrieren på højeste plan, og i stedet fortsætte som spillende træner i Skovlunde.
»Jeg havde lavet en aftale med min familie, om at jeg stoppede efter den sæson, og da jeg havde offentliggjort det, tog Skovlunde kontakt, og spurgte, om jeg ville være spillende træner, hvilket jeg sagde ja til,« husker Pierre Larsen, som FC København forgæves forsøgte at overtale til at fortsætte.
»De forsøgte i to omgange at overtale mig. Første gang i løbet af sæsonen i 1993, og igen året efter, da jeg var stoppet. Men jeg havde levet så mange år med fodbold,« forklarer Pierre Larsen, som i stedet var spillende træner i Skovlunde i tre år og træner i overbygningen AC Ballerup i et enkelt år.
Pierre Egeskov Larsen, hvis fornavn blot er en afspejling af forældrenes forkærlighed for fransk fjernsyn, startede sin spæde fodboldkarriere som syvårig i Værløse, hvor han også nåede at spille i to år som senior, inden han i 1977 kom til Avarta. I 1982 gik turen videre til B1903, for hvem han spillede, da han den 4. maj 1983 fik sin debut på det danske landshold i en OL-kvalifikationskamp mod DDR, som blev tabt 2-1. Det blev til yderligere 16 landskampe for Larsen, inden han i 1988 valgte at melde fra til landsholdet, da han var blevet vraget til EM-slutrunden – akkurat som han var blevet vraget til VM i 1986.
I mellemtiden var Larsen karriere fortsat i Hvidovre i 1984, tilbage til B1903 i 1985, videre til schweiziske Grashopper i 1986 og tilbage til B1903 igen i 1988, hvor han blev frem til FCK’s dannelse i 1992.
Pierre Larsen var derfor også med på det B 1903-mandskab, der i 1991 vandt hele 6-2 hjemme på Gentofte Stadion over Bayern München. En kamp, som Pierre Larsen husker tilbage på som noget af de allerstørste i karrieren.
»Selvfølgelig er 6-2 sejren over Bayern München et specielt minde. Det var en speciel kamp, og Bayern München taber jo aldrig så stort,« forklarer Larsen, som derudover også peger på hele den sidste tid i B 1903, samt Allan Simonsens afskedslandskamp i 1986 som karrieren store højdepunkter.
Da den elegante midtbanestyrmand i 1993 lagde de professionelle støvler på hylden, havde han allerede været ansat i Silvan i to år, og Larsen, der oprindeligt er uddannet købmand, arbejdede sammenlagt i 14 år i forskellige Silvan-butikker, inden han for fire år siden fik arbejde i Råd & Dåd i Måløv, hvor han har arbejdet siden. I udgangen af april begynder Pierre Larsen som butikschef i Stark i Glostrup, men han har ikke helt lagt fodbolden på hylden. Fra 1998 til 2000 var han 1. divisionstræner i Avarta, og senest trænede han Værløses 2. divisionsmandskab i fire måneder i efteråret, da de akut stod og manglede en træner, og fra midten af april bliver Pierre Larsen en del af et fodboldskole-projekt i B1903.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Bournemouth knækker Liverpool
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT