Pierre Larsen er Sporløs

Hvad blev der egentlig af … Pierre Larsen



Året er 1993, og Pierre Larsen står i Parken. Han kan som den første anfører i FCK’s historie lade sig hylde for et danske mesterskab, da Pierre Larsen i selskab med spillere som Michael Manniche, Ivan Nielsen og »Palle Plankeværk« Petersen kan lade sig hylde som danske mestre, trods et 4-6 nederlag hjemme i Parken til AaB, men efter en sæson, hvor Pierre Larsen som anfører og holdets lederfigur har været en af hovedarkitekterne bag mesterskabet.

Efterfølgende valgte den dengang 34-årige Larsen at stoppe karrieren på højeste plan, og i stedet fortsætte som spillende træner i Skovlunde.

»Jeg havde lavet en aftale med min familie, om at jeg stoppede efter den sæson, og da jeg havde offentliggjort det, tog Skovlunde kontakt, og spurgte, om jeg ville være spillende træner, hvilket jeg sagde ja til,« husker Pierre Larsen, som FC København forgæves forsøgte at overtale til at fortsætte.

»De forsøgte i to omgange at overtale mig. Første gang i løbet af sæsonen i 1993, og igen året efter, da jeg var stoppet. Men jeg havde levet så mange år med fodbold,« forklarer Pierre Larsen, som i stedet var spillende træner i Skovlunde i tre år og træner i overbygningen AC Ballerup i et enkelt år.

Pierre Egeskov Larsen, hvis fornavn blot er en afspejling af forældrenes forkærlighed for fransk fjernsyn, startede sin spæde fodboldkarriere som syvårig i Værløse, hvor han også nåede at spille i to år som senior, inden han i 1977 kom til Avarta. I 1982 gik turen videre til B1903, for hvem han spillede, da han den 4. maj 1983 fik sin debut på det danske landshold i en OL-kvalifikationskamp mod DDR, som blev tabt 2-1. Det blev til yderligere 16 landskampe for Larsen, inden han i 1988 valgte at melde fra til landsholdet, da han var blevet vraget til EM-slutrunden – akkurat som han var blevet vraget til VM i 1986.

I mellemtiden var Larsen karriere fortsat i Hvidovre i 1984, tilbage til B1903 i 1985, videre til schweiziske Grashopper i 1986 og tilbage til B1903 igen i 1988, hvor han blev frem til FCK’s dannelse i 1992.
Pierre Larsen var derfor også med på det B 1903-mandskab, der i 1991 vandt hele 6-2 hjemme på Gentofte Stadion over Bayern München. En kamp, som Pierre Larsen husker tilbage på som noget af de allerstørste i karrieren.

»Selvfølgelig er 6-2 sejren over Bayern München et specielt minde. Det var en speciel kamp, og Bayern München taber jo aldrig så stort,« forklarer Larsen, som derudover også peger på hele den sidste tid i B 1903, samt Allan Simonsens afskedslandskamp i 1986 som karrieren store højdepunkter.

Da den elegante midtbanestyrmand i 1993 lagde de professionelle støvler på hylden, havde han allerede været ansat i Silvan i to år, og Larsen, der oprindeligt er uddannet købmand, arbejdede sammenlagt i 14 år i forskellige Silvan-butikker, inden han for fire år siden fik arbejde i Råd & Dåd i Måløv, hvor han har arbejdet siden. I udgangen af april begynder Pierre Larsen som butikschef i Stark i Glostrup, men han har ikke helt lagt fodbolden på hylden. Fra 1998 til 2000 var han 1. divisionstræner i Avarta, og senest trænede han Værløses 2. divisionsmandskab i fire måneder i efteråret, da de akut stod og manglede en træner, og fra midten af april bliver Pierre Larsen en del af et fodboldskole-projekt i B1903.







LIVE

LIVE: Han er Tottenhams ønsketræner

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Han er også færdig i FC København

Dybt bekymret over VM i USA



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Klar på chokskifte

Stor profil glad for Brøndby

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Vild stime før Danmark-brag

Ser I med, Brøndby?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Randers var tæt på – nu er han et monster

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Sendt hjem fra FC København-træning

‘Vil du være multimillionær?’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Det skal blive bedre, Isaksen!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Dansk klub i salg – lægetjek booket