Året er 1993, og Pierre Larsen står i Parken. Han kan som den første anfører i FCK’s historie lade sig hylde for et danske mesterskab, da Pierre Larsen i selskab med spillere som Michael Manniche, Ivan Nielsen og »Palle Plankeværk« Petersen kan lade sig hylde som danske mestre, trods et 4-6 nederlag hjemme i Parken til AaB, men efter en sæson, hvor Pierre Larsen som anfører og holdets lederfigur har været en af hovedarkitekterne bag mesterskabet.
Efterfølgende valgte den dengang 34-årige Larsen at stoppe karrieren på højeste plan, og i stedet fortsætte som spillende træner i Skovlunde.
»Jeg havde lavet en aftale med min familie, om at jeg stoppede efter den sæson, og da jeg havde offentliggjort det, tog Skovlunde kontakt, og spurgte, om jeg ville være spillende træner, hvilket jeg sagde ja til,« husker Pierre Larsen, som FC København forgæves forsøgte at overtale til at fortsætte.
»De forsøgte i to omgange at overtale mig. Første gang i løbet af sæsonen i 1993, og igen året efter, da jeg var stoppet. Men jeg havde levet så mange år med fodbold,« forklarer Pierre Larsen, som i stedet var spillende træner i Skovlunde i tre år og træner i overbygningen AC Ballerup i et enkelt år.
Pierre Egeskov Larsen, hvis fornavn blot er en afspejling af forældrenes forkærlighed for fransk fjernsyn, startede sin spæde fodboldkarriere som syvårig i Værløse, hvor han også nåede at spille i to år som senior, inden han i 1977 kom til Avarta. I 1982 gik turen videre til B1903, for hvem han spillede, da han den 4. maj 1983 fik sin debut på det danske landshold i en OL-kvalifikationskamp mod DDR, som blev tabt 2-1. Det blev til yderligere 16 landskampe for Larsen, inden han i 1988 valgte at melde fra til landsholdet, da han var blevet vraget til EM-slutrunden – akkurat som han var blevet vraget til VM i 1986.
I mellemtiden var Larsen karriere fortsat i Hvidovre i 1984, tilbage til B1903 i 1985, videre til schweiziske Grashopper i 1986 og tilbage til B1903 igen i 1988, hvor han blev frem til FCK’s dannelse i 1992.
Pierre Larsen var derfor også med på det B 1903-mandskab, der i 1991 vandt hele 6-2 hjemme på Gentofte Stadion over Bayern München. En kamp, som Pierre Larsen husker tilbage på som noget af de allerstørste i karrieren.
»Selvfølgelig er 6-2 sejren over Bayern München et specielt minde. Det var en speciel kamp, og Bayern München taber jo aldrig så stort,« forklarer Larsen, som derudover også peger på hele den sidste tid i B 1903, samt Allan Simonsens afskedslandskamp i 1986 som karrieren store højdepunkter.
Da den elegante midtbanestyrmand i 1993 lagde de professionelle støvler på hylden, havde han allerede været ansat i Silvan i to år, og Larsen, der oprindeligt er uddannet købmand, arbejdede sammenlagt i 14 år i forskellige Silvan-butikker, inden han for fire år siden fik arbejde i Råd & Dåd i Måløv, hvor han har arbejdet siden. I udgangen af april begynder Pierre Larsen som butikschef i Stark i Glostrup, men han har ikke helt lagt fodbolden på hylden. Fra 1998 til 2000 var han 1. divisionstræner i Avarta, og senest trænede han Værløses 2. divisionsmandskab i fire måneder i efteråret, da de akut stod og manglede en træner, og fra midten af april bliver Pierre Larsen en del af et fodboldskole-projekt i B1903.
LIVE
LIVE: Kærlige beskeder vælter ind
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Sepp Piontek er død
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Medie peger på FC København
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Vild udtalelse om Nathan Trott
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TOPNYHED