Pilen peger drastisk ned for Lucas Andersen

Lige nu kører det ikke for danskeren, og et exit fra QPR kan meget vel komme på tale efter sæsonen.



Lucas Andersen startede som lyn og torden i Queens Park Rangers siden skiftet i starten af året, men lige nu er det som om, at gassen er sivet en smule ud af ballonen. 

Danskeren er i hvert fald langsomt men sikkert gledet ud af Marti Cifuentes' foretrukne startopstilling de seneste uger. 

Eksempelvis er playmakeren blevet indskiftet i Queens Park Rangers seneste fire kampe, hvor han har klokket henholdsvis ni, ni, 32 og ni spilleminutter ind på kontoen. Det er ikke just prangende, og inden da var han overvejende fast mand for QPR, der har skuffet stort i sæsonen og lige nu er næstsidst i Championship. 

Lucas Andersens præstationer i denne sæson får også mediet Football League World til at spekulere i, om hans tid i London-klubben rinder langsomt men sikkert ud. Kontrakten udløber til sommer, og her er buddet, at der skal ske noget drastisk, hvis den skal forlænges. 

– Han har ikke ramt de samme højder i denne omgang, og hans præstationer er nødt til at blive forbedret drastisk, hvis han skal tilbydes en ny kontrakt, så hans ophold også varer længere end til næste sommer, lyder konklusionen hos mediet. 

I denne sæson har Lucas Andersen spillet 14 kampe på tværs af alle turneringer med et enkelt mål til følge. Det scorede han i første spillerunde i nederlaget til West Bromwich. 

Queens Park Rangers har gang i en forfærdelig sæson. Man har kun vundet en enkelt gang i ligaen, og det skete mod Luton i slutningen af august. Siden har man spillet ni ligakampe uden sejr.





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs