Noget kunne tyde på, at det går den gale vej for Pione Sisto i Grækenland.
Den 30-årige dribler har ikke fået ret meget spilletid for ARIS Saloniki de seneste par måneder, og i søndagens opgør mod Panetolikos var Pione Sisto slet ikke med i truppen.
Mediet AllAboutAris, der dækker klubben tæt, skriver, at Pione Sistos fravær hverken var relateret til en skade, sygdom eller karantæne, og det er første gang, at danskeren er vraget af sportslige grunde. Hidtil har Sisto trods alt været med på bænken og er for det meste også blevet skiftet ind.
Det græske medie melder, at Pione Sisto de seneste måneder ikke har levet op til de forventninger, klubben har til ham, og derfor er han nu gledet ud af truppen. Danskeren huserer tilmed på en position, hvor ARIS Saloniki er godt dækket ind.
Tipsbladet talte for et par uger siden med Pione Sisto, der gav en status på tilværelsen i Grækenland.
– Jeg trives meget fint. Det er en meget fin by. Levevilkårene er rigtig fine her. Jeg kan godt lide, hvordan man lever uden for banen her i Grækenland. Jeg er også rigtig glad for klubben. Det har været lidt op og ned, men overordnet set er jeg rigtig glad for skiftet, sagde Pione Sisto til Tipsbladet.
Han satte også ord på den begrænsede spilletid.
– Der er en del arbejde, som skal gøres, men jeg er ikke tilfreds. Jeg forsøger at udvikle mig og få flere minutter på banen. Jeg prøver bare at kigge indad og gøre et godt stykke arbejde, så jeg kan blive bedre. Så giver det hele lidt sig selv. Det må jeg forsøge at kigge på, lød det fra den tidligere FC Midtjylland-stjerne.
Pione Sisto har i denne sæson fået spilletid i 20 ligakampe for ARIS Saloniki uden at finde vej til netmaskerne. Han har dog noteret sig for to målgivende afleveringer.
Kontrakten løber frem til sommeren 2026.
LIVE
TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig scoring!
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
FANKLUBBEN