Pione Sisto droppet i græsk klub

Pione Sisto var siet fra til weekendens ligakamp i Grækenland.



Noget kunne tyde på, at det går den gale vej for Pione Sisto i Grækenland.

Den 30-årige dribler har ikke fået ret meget spilletid for ARIS Saloniki de seneste par måneder, og i søndagens opgør mod Panetolikos var Pione Sisto slet ikke med i truppen.

Mediet AllAboutAris, der dækker klubben tæt, skriver, at Pione Sistos fravær hverken var relateret til en skade, sygdom eller karantæne, og det er første gang, at danskeren er vraget af sportslige grunde. Hidtil har Sisto trods alt været med på bænken og er for det meste også blevet skiftet ind.

Det græske medie melder, at Pione Sisto de seneste måneder ikke har levet op til de forventninger, klubben har til ham, og derfor er han nu gledet ud af truppen. Danskeren huserer tilmed på en position, hvor ARIS Saloniki er godt dækket ind.

Tipsbladet talte for et par uger siden med Pione Sisto, der gav en status på tilværelsen i Grækenland.

– Jeg trives meget fint. Det er en meget fin by. Levevilkårene er rigtig fine her. Jeg kan godt lide, hvordan man lever uden for banen her i Grækenland. Jeg er også rigtig glad for klubben. Det har været lidt op og ned, men overordnet set er jeg rigtig glad for skiftet, sagde Pione Sisto til Tipsbladet.

Han satte også ord på den begrænsede spilletid.

– Der er en del arbejde, som skal gøres, men jeg er ikke tilfreds. Jeg forsøger at udvikle mig og få flere minutter på banen. Jeg prøver bare at kigge indad og gøre et godt stykke arbejde, så jeg kan blive bedre. Så giver det hele lidt sig selv. Det må jeg forsøge at kigge på, lød det fra den tidligere FC Midtjylland-stjerne.

Pione Sisto har i denne sæson fået spilletid i 20 ligakampe for ARIS Saloniki uden at finde vej til netmaskerne. Han har dog noteret sig for to målgivende afleveringer.

Kontrakten løber frem til sommeren 2026.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens