Noget kunne tyde på, at det går den gale vej for Pione Sisto i Grækenland.
Den 30-årige dribler har ikke fået ret meget spilletid for ARIS Saloniki de seneste par måneder, og i søndagens opgør mod Panetolikos var Pione Sisto slet ikke med i truppen.
Mediet AllAboutAris, der dækker klubben tæt, skriver, at Pione Sistos fravær hverken var relateret til en skade, sygdom eller karantæne, og det er første gang, at danskeren er vraget af sportslige grunde. Hidtil har Sisto trods alt været med på bænken og er for det meste også blevet skiftet ind.
Det græske medie melder, at Pione Sisto de seneste måneder ikke har levet op til de forventninger, klubben har til ham, og derfor er han nu gledet ud af truppen. Danskeren huserer tilmed på en position, hvor ARIS Saloniki er godt dækket ind.
Tipsbladet talte for et par uger siden med Pione Sisto, der gav en status på tilværelsen i Grækenland.
– Jeg trives meget fint. Det er en meget fin by. Levevilkårene er rigtig fine her. Jeg kan godt lide, hvordan man lever uden for banen her i Grækenland. Jeg er også rigtig glad for klubben. Det har været lidt op og ned, men overordnet set er jeg rigtig glad for skiftet, sagde Pione Sisto til Tipsbladet.
Han satte også ord på den begrænsede spilletid.
– Der er en del arbejde, som skal gøres, men jeg er ikke tilfreds. Jeg forsøger at udvikle mig og få flere minutter på banen. Jeg prøver bare at kigge indad og gøre et godt stykke arbejde, så jeg kan blive bedre. Så giver det hele lidt sig selv. Det må jeg forsøge at kigge på, lød det fra den tidligere FC Midtjylland-stjerne.
Pione Sisto har i denne sæson fået spilletid i 20 ligakampe for ARIS Saloniki uden at finde vej til netmaskerne. Han har dog noteret sig for to målgivende afleveringer.
Kontrakten løber frem til sommeren 2026.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE