Noget kunne tyde på, at det går den gale vej for Pione Sisto i Grækenland.
Den 30-årige dribler har ikke fået ret meget spilletid for ARIS Saloniki de seneste par måneder, og i søndagens opgør mod Panetolikos var Pione Sisto slet ikke med i truppen.
Mediet AllAboutAris, der dækker klubben tæt, skriver, at Pione Sistos fravær hverken var relateret til en skade, sygdom eller karantæne, og det er første gang, at danskeren er vraget af sportslige grunde. Hidtil har Sisto trods alt været med på bænken og er for det meste også blevet skiftet ind.
Det græske medie melder, at Pione Sisto de seneste måneder ikke har levet op til de forventninger, klubben har til ham, og derfor er han nu gledet ud af truppen. Danskeren huserer tilmed på en position, hvor ARIS Saloniki er godt dækket ind.
Tipsbladet talte for et par uger siden med Pione Sisto, der gav en status på tilværelsen i Grækenland.
– Jeg trives meget fint. Det er en meget fin by. Levevilkårene er rigtig fine her. Jeg kan godt lide, hvordan man lever uden for banen her i Grækenland. Jeg er også rigtig glad for klubben. Det har været lidt op og ned, men overordnet set er jeg rigtig glad for skiftet, sagde Pione Sisto til Tipsbladet.
Han satte også ord på den begrænsede spilletid.
– Der er en del arbejde, som skal gøres, men jeg er ikke tilfreds. Jeg forsøger at udvikle mig og få flere minutter på banen. Jeg prøver bare at kigge indad og gøre et godt stykke arbejde, så jeg kan blive bedre. Så giver det hele lidt sig selv. Det må jeg forsøge at kigge på, lød det fra den tidligere FC Midtjylland-stjerne.
Pione Sisto har i denne sæson fået spilletid i 20 ligakampe for ARIS Saloniki uden at finde vej til netmaskerne. Han har dog noteret sig for to målgivende afleveringer.
Kontrakten løber frem til sommeren 2026.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT