Pione Sisto droppet i græsk klub

Pione Sisto var siet fra til weekendens ligakamp i Grækenland.



Noget kunne tyde på, at det går den gale vej for Pione Sisto i Grækenland.

Den 30-årige dribler har ikke fået ret meget spilletid for ARIS Saloniki de seneste par måneder, og i søndagens opgør mod Panetolikos var Pione Sisto slet ikke med i truppen.

Mediet AllAboutAris, der dækker klubben tæt, skriver, at Pione Sistos fravær hverken var relateret til en skade, sygdom eller karantæne, og det er første gang, at danskeren er vraget af sportslige grunde. Hidtil har Sisto trods alt været med på bænken og er for det meste også blevet skiftet ind.

Det græske medie melder, at Pione Sisto de seneste måneder ikke har levet op til de forventninger, klubben har til ham, og derfor er han nu gledet ud af truppen. Danskeren huserer tilmed på en position, hvor ARIS Saloniki er godt dækket ind.

Tipsbladet talte for et par uger siden med Pione Sisto, der gav en status på tilværelsen i Grækenland.

– Jeg trives meget fint. Det er en meget fin by. Levevilkårene er rigtig fine her. Jeg kan godt lide, hvordan man lever uden for banen her i Grækenland. Jeg er også rigtig glad for klubben. Det har været lidt op og ned, men overordnet set er jeg rigtig glad for skiftet, sagde Pione Sisto til Tipsbladet.

Han satte også ord på den begrænsede spilletid.

– Der er en del arbejde, som skal gøres, men jeg er ikke tilfreds. Jeg forsøger at udvikle mig og få flere minutter på banen. Jeg prøver bare at kigge indad og gøre et godt stykke arbejde, så jeg kan blive bedre. Så giver det hele lidt sig selv. Det må jeg forsøge at kigge på, lød det fra den tidligere FC Midtjylland-stjerne.

Pione Sisto har i denne sæson fået spilletid i 20 ligakampe for ARIS Saloniki uden at finde vej til netmaskerne. Han har dog noteret sig for to målgivende afleveringer.

Kontrakten løber frem til sommeren 2026.







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

Køber snart Brøndby-angriber

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Frygter Christian Eriksen-problem

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris