Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 19.30
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Michael Johansen
På TV: 3+
Hashtag: #fcmob #sydbankpokalen
FC Midtjylland:
FC Midtjylland har vundet danske mesterskaber, de har været i et europæisk gruppespil, de har solgt spillere for millioner, de har slået Manchester United. Der er med andre ord rigtig mange ting at være stolte af på heden.
Pokalturneringen har dog udviklet sig til lidt af et smertensbarn på de kanter.
FC Midtjylland har aldrig vundet pokalen, men holdet har til gengæld været i ikke færre end fire finaler – i 2003, 2005, 2010 og 2011. Alle sammen endte altså med et nederlag i Parken. Nu har holdet mulighed for at tage revanche og bryde den onde stime.
Ulvene varmede op til kampen med 0-0 mod FC Nordsjælland i Superligaen. FC Midtjylland vadede i chancer, men holdet kunne altså ikke få bolden ind over stregen, og dermed endte Kenneth Andersens mandskab med at tabe et skridt i mesterskabskampen. I Sydbank Pokalen har FCM leveret overbevisende og ekspederet Dalum IF, FC København og Kolding IF ud.
FC Midtjylland har Rasmus Nicolaisen, Zsolt Korcsmar og Artem Dovbyk på skadeslisten.
OB:
Fynboerne er simpelthen bare gode i denne sæson.
Holdet sluttede på en solid tredjeplads i Superligaens grundspil, og det første opgør i mesterskabsspillet kastede et point af sig i Brøndby – et point, OB vel at mærke sagtens kunne tillade sig at være skuffede over ikke blev til tre.
Efter en håbløs start på sæsonen har det kørt som smurt i olie for OB, der altså sideløbende med Superligaen også har leveret i pokalturneringen – noget der bestemt heller ikke har været en vane de seneste mange år. Sejre over AB, Thisted FC, Hobro IK og Esbjerg fB har bragt Jakob Michelsens mandskab hele vejen til semifinalen, hvor holdet nu står over for den hidtil sværeste udfordring.
OB har ligesom FC Midtjylland stået i en del pokalfinaler i tidens løb, men modsat ulvene har fynboerne formået at vinde dem. Den første af slagsen i 1974 endte med et nederlag til Vanløse IF, men efterfølgende har OB vundet fem pokalfinaler ud af lige så mange mulige – den seneste af slagsen over FC København i 2007.
OB fik Jacob Barrett Laursen skadet mod Brøndby, og han misser onsdagens pokalsemifinale. Det samme gør Marco Lund og Janus Drachmann
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Hansen – Hansen, Sviatchenko, Scholz – Andersson, Poulsen, Evander, Dal Hende – Mabil, Onuchu, Onyeka
OB (3-5-2): Grytebust – Leeuwin, Tverskov, Ludwig – Laursen, Kløve, Thomasen, Nielsen, Lund – Kadrii, Jacobsen
Profilen:
Da FC Midtjylland senest stod i en pokalfinale, i 2011, var det med Jakob Poulsen på den centrale midtbane, og han er én af meget få fra dengang, der stadig er i klubben. Nu står anføreren med en ny mulighed for at skulle spille en finale, og han vil helt sikkert være opsat onsdag aften, hvor Poulsens eminente sparketeknik sagtens kan vise sig at få afgørende betydning for udfaldet af kampen.
Vidste du, at..:
FC Midtjylland har som nævnt tabt fire pokalfinaler ud af fire mulige, og meget bedre er det ikke for Ikast FS, der i 1999 fusionerede med Herning Fremad og blev til FC Midtjylland. Ikast FS har stået i tre pokalfinaler og tabt tre – det giver med andre ord syv midtjyske pokalfinaler uden en eneste sejr.
Dom:
FC Midtjylland er favoritter på hjemmebane, hvor holdet plejer at vinde, når OB er på besøg. En formentlig meget tæt kamp onsdag aften kan også sagtens tippe til ulvenes fordel, men vi har nu alligevel fidus til, at et velkørende OB-mandskab tager fusen på de danske mestre og snupper billetterne til pokalfinalen. OB vinder 2-1 over FC Midtjylland.
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
Vil have Jonas Wind til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
Celtic genansætter populær veteran
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
FC Nordsjælland på rov i DBU
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Nye skader i Manchester City
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
