Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 19.30
Spillested: MCH Arena, Herning
Dommer: Michael Johansen
På TV: 3+
Hashtag: #fcmob #sydbankpokalen
FC Midtjylland:
FC Midtjylland har vundet danske mesterskaber, de har været i et europæisk gruppespil, de har solgt spillere for millioner, de har slået Manchester United. Der er med andre ord rigtig mange ting at være stolte af på heden.
Pokalturneringen har dog udviklet sig til lidt af et smertensbarn på de kanter.
FC Midtjylland har aldrig vundet pokalen, men holdet har til gengæld været i ikke færre end fire finaler – i 2003, 2005, 2010 og 2011. Alle sammen endte altså med et nederlag i Parken. Nu har holdet mulighed for at tage revanche og bryde den onde stime.
Ulvene varmede op til kampen med 0-0 mod FC Nordsjælland i Superligaen. FC Midtjylland vadede i chancer, men holdet kunne altså ikke få bolden ind over stregen, og dermed endte Kenneth Andersens mandskab med at tabe et skridt i mesterskabskampen. I Sydbank Pokalen har FCM leveret overbevisende og ekspederet Dalum IF, FC København og Kolding IF ud.
FC Midtjylland har Rasmus Nicolaisen, Zsolt Korcsmar og Artem Dovbyk på skadeslisten.
OB:
Fynboerne er simpelthen bare gode i denne sæson.
Holdet sluttede på en solid tredjeplads i Superligaens grundspil, og det første opgør i mesterskabsspillet kastede et point af sig i Brøndby – et point, OB vel at mærke sagtens kunne tillade sig at være skuffede over ikke blev til tre.
Efter en håbløs start på sæsonen har det kørt som smurt i olie for OB, der altså sideløbende med Superligaen også har leveret i pokalturneringen – noget der bestemt heller ikke har været en vane de seneste mange år. Sejre over AB, Thisted FC, Hobro IK og Esbjerg fB har bragt Jakob Michelsens mandskab hele vejen til semifinalen, hvor holdet nu står over for den hidtil sværeste udfordring.
OB har ligesom FC Midtjylland stået i en del pokalfinaler i tidens løb, men modsat ulvene har fynboerne formået at vinde dem. Den første af slagsen i 1974 endte med et nederlag til Vanløse IF, men efterfølgende har OB vundet fem pokalfinaler ud af lige så mange mulige – den seneste af slagsen over FC København i 2007.
OB fik Jacob Barrett Laursen skadet mod Brøndby, og han misser onsdagens pokalsemifinale. Det samme gør Marco Lund og Janus Drachmann
Karantæner:
FC Midtjylland: Ingen
OB: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (3-4-3): Hansen – Hansen, Sviatchenko, Scholz – Andersson, Poulsen, Evander, Dal Hende – Mabil, Onuchu, Onyeka
OB (3-5-2): Grytebust – Leeuwin, Tverskov, Ludwig – Laursen, Kløve, Thomasen, Nielsen, Lund – Kadrii, Jacobsen
Profilen:
Da FC Midtjylland senest stod i en pokalfinale, i 2011, var det med Jakob Poulsen på den centrale midtbane, og han er én af meget få fra dengang, der stadig er i klubben. Nu står anføreren med en ny mulighed for at skulle spille en finale, og han vil helt sikkert være opsat onsdag aften, hvor Poulsens eminente sparketeknik sagtens kan vise sig at få afgørende betydning for udfaldet af kampen.
Vidste du, at..:
FC Midtjylland har som nævnt tabt fire pokalfinaler ud af fire mulige, og meget bedre er det ikke for Ikast FS, der i 1999 fusionerede med Herning Fremad og blev til FC Midtjylland. Ikast FS har stået i tre pokalfinaler og tabt tre – det giver med andre ord syv midtjyske pokalfinaler uden en eneste sejr.
Dom:
FC Midtjylland er favoritter på hjemmebane, hvor holdet plejer at vinde, når OB er på besøg. En formentlig meget tæt kamp onsdag aften kan også sagtens tippe til ulvenes fordel, men vi har nu alligevel fidus til, at et velkørende OB-mandskab tager fusen på de danske mestre og snupper billetterne til pokalfinalen. OB vinder 2-1 over FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
