Preben Elkjær revser storklubber: Syg forestilling

Den danske legende Preben Elkjær langer ud efter Real Madrid og de øvrige storklubber for deres Super League-planer.



Preben Elkjær langede ud efter Real Madrid og de øvrige klubber, der ville være med i den såkaldte Super League, på TV3+ tirsdag aften.

For godt en uge siden annoncerede 12 af verdens førende klubber således, at de ville skabe deres egen turnering. Her ville de være sikret kvalifikation, og det ville sikre flere kampe mellem de store klubber.

Det ville ifølge Florentino Perez, der er præsident i Real Madrid og blev valgt som chef for Super League, redde fodbolden. Men den forklaring giver Preben Elkjær ikke meget for.

– Han vil redde fodbolden, siger han. Nej. Han vil redde Real Madrid, fordi de skylder en bunke penge væk – som alle klubber i øvrigt gør. Der tænker jeg bare: Hvorfor skal det gå ud over fodbolden? Hvorfor kan de ikke lære at passe på pengene?

– Der er rigeligt med penge i international fodbold. Der er for mange penge. Kunne de starte med at skære lidt ned på lønninger og udgifter? Kunne de lære at drive en fodboldklub som en virksomhed? Det gør de jo ikke. De kaster penge til højre og venstre, og de skylder penge alle vegne.

– Det er uforståeligt for mig, at fokus ikke er mere på det her med pengene, de store lønninger, agenters honorarer og alt sammen. Der er masser af penge. Få nu styr på jeres klubber og jeres udgifter. Det skal ikke gå ud over fodbolden, sagde landsholdslegenden i optakten til Real Madrids kamp mod Chelsea på TV3+.

Florentino Perez har også fortalt, hvordan Real Madrid ikke vil kunne købe spillere som Kylian Mbappé, hvis ikke en Super League bliver en realitet. Til det har Preben Elkjær en meget simpel løsning til madrilenerne.

– Så må du købe nogle spillere, der ikke er lige så gode, hvis du ikke har råd til det. Sådan er det jo. I almindelig husholdning går man heller ikke ud og køber noget, man ikke har råd til. Det er så syg en forestilling i fodbolden, lød det fra fodboldeksperten.

Se hele klippet med Preben Elkjær og Michael Laudrup i videoen øverst i artiklen.

Her kan du læse, hvad der er op og ned i hele sagen angående Super League, og lige her kan du læse nogle af de vildeste citater vedrørende ligaen.  





Det vidste du ikke om ny Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Roony Bardghji består første lægetjek

Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Wrexham klar til at knuse transferrekord

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Kongen af straffespark på vej til FC København

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Massiv interesse for Horsens-flop

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Kreativ transfer-løsning?

Påpeger Conrad Harders problem

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

FCM jagter Champions League-talenter



FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Rejser til Brøndby med en røvfuld

På vej mod retur?

Belgier var fristet af FCK og FCM

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer



Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

FCK-emne skifter til PSV

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

FC Barcelona-stjerner i chok

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale



Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck