PL-legende vild med dansk landsholdsspiller: Minder om Liverpool-stjerne

Den tidligere Arsenal-spiller Martin Keown er imponeret over den danske landsholdsspiller Jannik Vestergaard.



Southampton har fået en flot start på 2020/21-sæsonen, hvor de efter de første 13 kampe indtager en tredjeplads – kun overgået af Liverpool og Tottenham, der er henholdsvis fire og et point foran klubben fra det sydlige England.

En af de bærende kræfter i Premier league-klubben er den danske forsvarsspiller Jannik Vestergaard, der har udviklet sig til en fast starter, siden han kom til klubben i sommeren 2018.

Han har spillet 12 af 13 kampe og scoret ikke mindre end tre gange. Men det er ikke kun hans offensive kvaliteter, der bliver lagt mærke til.

En af Premier Leagues bedste forsvarsspillere nogensinde engelske Martin Keown lufter i en klumme i Daily Mail sin begejstring for den danske forsvarsspiller. Med 323 kampe i den bedste engelske række og 43 landskampe for England, så er det en mand, der ved, hvad han taler om. 

Martin Keown roser Southamptons centrale forsvar, hvor Vestergaard danner par med polske Jan Bednarek, og kalder dem et af de bedste i Premier League.

– Men det er Vestergaard, der har fanget min opmærksomhed flest gange, især med hans afleveringer. Han er for Southampton, hvad Virgil van Dijk er for Liverpool. Ikke nok med at den næsten 2 meter høje dansker mere end udfører sine defensive forpligtelser, så er han så rolig med bolden ved fødderne, lyder vurderingen fra den tidligere Arsenal-spiller, der uddyber:

– Vestergaard kan afleverer ind i midten, spille kantspillerne med lange diagonaler og henover midtbanen med lang afleveringer til angriberne.

Ifølge Keown er det en vigtig evne at mestre, så holdet er i stand til at reagere på modstanderens spillestil. Det så man i Southamptons seneste kamp mod Arsenal, hvor Vestergaards drev med bolden var med til at sætte Walcott op til scoring. 





TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afviste Premier League-klubber

Tyskland – Paraguay

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Stort drama: Brasilien er videre!

Her er 16.-delsfinalerne til VM