PSG-boss revser trænerrygter: Det er latterligt

Sportsdirektøren i Paris Saint-Germain giver ikke meget for de forskellige trænerrygter, klubben har været involveret i på det seneste.



Paris Saint-Germains sportsdirektør Leonardo understreger, at klubben ikke ønsker at skifte cheftræner Mauricio Pochettino ud til fordel for den tidligere Real Madrid-træner og spiller Zinedine Zidane. 

Det skriver det engelske medie The Athletic. 

Siden Ole Gunnar Solskjær blev fyret i Manchester United i søndags har rygterne om en større trænerrokade floreret vidt og bredt, og her har Paris Saint-Germain for alvor været involveret. 

Flere medier har skrevet, at den franske storklub ville være åbne for at lade Mauricio Pochettino forlade klubben, så han kunne blive cheftræner i Manchester United. 

Det ville nemlig betyde, at PSG ville kunne ansætte den franske træner Zinedine Zidane, som klubben altså ifølge flere medier har været ekstremt interesserede i. 

Der er dog intet af ovenstående, der er sandt. Det fastslår sportsdirektøren i PSG, Leonardo, overfor det franske nyhedsbureau AFP. 

– Vi ønsker ikke, at Pochettino skal forlade os. Han har aldrig bedt om at få lov til at gå, og der er ingen klub, der har kontaktet os omkring ham, siger han og fortsætter. 

– Vi har enorm respekt for Zinedine Zidane, for det han har gjort som spiller og træner, men jeg kan meget klart bekræfte, at der ikke har været nogen kontakt til ham eller et møde med ham, siger han. 

Flere medier har ellers berettet om et møde mellem netop Zidane og Leonardo på et hotel i Paris. Det rygte er dog helt hen i vejret ifølge PSG-chefen.

– Det er latterligt at forestille sig, at et møde med Zidane kunne have fundet sted på et stort hotel i Paris foran verden, siger han.

Torsdag kom det frem, at Manchester United er meget tæt på at kunne offentliggøre en aftale med tyskeren Ralf Rangnick omkring en seks måneders stilling som midlertidig cheftræner. 

Efterfølgende vil han angiveligt få en rolle som konsulent i to år i klubben. 





LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Meget hård tilskuerstraf til FCK

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby henter keeper – her er planen

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

TransferLIVE: Koster 900 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Får afvist bud på dansk profil

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Denne klub drømmer om Højbjerg

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Klar transfermelding