– Putin er Hitlers reinkarnation

Den tidligere ukrainske landsholdsangriber Roman Zozulya har nu gjort det helt klart, hvad han synes om Ruslands præsident.



I kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine er der også i fodboldens verden blevet sendt stærkt fordømmende kommentarer i Vladimir Putins retning, blandt andet fra Manchester Citys Oleksandr Zinchenko, der håber på ‘den mest smertefulde død’ for Ruslands præsident. 

Og også den tidligere ukrainske landsholdsangriber Roman Zozulya har nu gjort det klart, hvad han synes om Vladimir Putin. I et opslag på Facebook har den tidligere Real Betis-angriber således valgt at sammenligne Putin med Adolf Hitler.

– Vi er en fredelig nation, der ikke har planer om at angribe nogen som helst. Vi har indbyggere nok og plads nok, men vi ønsker ikke at give det til en galning. Her i krigens ottende år har hele verden endelig fået at se, at der ikke er en borgerkig i Ukraine, men at vi har modstået russiske aggressioner i otte år, hvor vi ikke har tilladt at lade konflikten sprede sig til hele Europa. Prisen for dette var 15.000 liv. Verden er derfor nødt til at indse en anden sandhed, nemlig at Putin er Hitlers reinkarnation. Hans planer er mere vidtgående end at overtage Ukraine. Derfor er det vigtigere end nogensinde at stå sammen og få etableret økonomiske sanktioner imod dette fordømte regime, skriver Zozulya således på Facebook.

Den 32-årige Roman Zozulya spiller i dag for Fuenlabrada i den næstbedste spanske række. Ifølge den spanske avis Marca er Zozulya en erklæret ukrainsk nationalist, som tilbage i 2012 selv måtte forsvare sig imod anklager om, at han var nazist. Dengang afviste Zozulya anklagerne og slog fast, at han kun tænker på at forsvare sit land. 

Læs også: Storklub flår russisk hovedsponsor af trøjen

Læs også: Vil have Chelsea-ejerskab taget fra Abramovich

Læs også: Stor transfer kollapser efter Ruslands invasion

Læs også: Man City-profil ønsker Putin ‘en smertefuld død’





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv