I kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine er der også i fodboldens verden blevet sendt stærkt fordømmende kommentarer i Vladimir Putins retning, blandt andet fra Manchester Citys Oleksandr Zinchenko, der håber på ‘den mest smertefulde død’ for Ruslands præsident.
Og også den tidligere ukrainske landsholdsangriber Roman Zozulya har nu gjort det klart, hvad han synes om Vladimir Putin. I et opslag på Facebook har den tidligere Real Betis-angriber således valgt at sammenligne Putin med Adolf Hitler.
– Vi er en fredelig nation, der ikke har planer om at angribe nogen som helst. Vi har indbyggere nok og plads nok, men vi ønsker ikke at give det til en galning. Her i krigens ottende år har hele verden endelig fået at se, at der ikke er en borgerkig i Ukraine, men at vi har modstået russiske aggressioner i otte år, hvor vi ikke har tilladt at lade konflikten sprede sig til hele Europa. Prisen for dette var 15.000 liv. Verden er derfor nødt til at indse en anden sandhed, nemlig at Putin er Hitlers reinkarnation. Hans planer er mere vidtgående end at overtage Ukraine. Derfor er det vigtigere end nogensinde at stå sammen og få etableret økonomiske sanktioner imod dette fordømte regime, skriver Zozulya således på Facebook.
Den 32-årige Roman Zozulya spiller i dag for Fuenlabrada i den næstbedste spanske række. Ifølge den spanske avis Marca er Zozulya en erklæret ukrainsk nationalist, som tilbage i 2012 selv måtte forsvare sig imod anklager om, at han var nazist. Dengang afviste Zozulya anklagerne og slog fast, at han kun tænker på at forsvare sit land.
Læs også: Storklub flår russisk hovedsponsor af trøjen
Læs også: Vil have Chelsea-ejerskab taget fra Abramovich
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Arsenal vinder og lægger pres på City
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
