I kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine er der også i fodboldens verden blevet sendt stærkt fordømmende kommentarer i Vladimir Putins retning, blandt andet fra Manchester Citys Oleksandr Zinchenko, der håber på ‘den mest smertefulde død’ for Ruslands præsident.
Og også den tidligere ukrainske landsholdsangriber Roman Zozulya har nu gjort det klart, hvad han synes om Vladimir Putin. I et opslag på Facebook har den tidligere Real Betis-angriber således valgt at sammenligne Putin med Adolf Hitler.
– Vi er en fredelig nation, der ikke har planer om at angribe nogen som helst. Vi har indbyggere nok og plads nok, men vi ønsker ikke at give det til en galning. Her i krigens ottende år har hele verden endelig fået at se, at der ikke er en borgerkig i Ukraine, men at vi har modstået russiske aggressioner i otte år, hvor vi ikke har tilladt at lade konflikten sprede sig til hele Europa. Prisen for dette var 15.000 liv. Verden er derfor nødt til at indse en anden sandhed, nemlig at Putin er Hitlers reinkarnation. Hans planer er mere vidtgående end at overtage Ukraine. Derfor er det vigtigere end nogensinde at stå sammen og få etableret økonomiske sanktioner imod dette fordømte regime, skriver Zozulya således på Facebook.
Den 32-årige Roman Zozulya spiller i dag for Fuenlabrada i den næstbedste spanske række. Ifølge den spanske avis Marca er Zozulya en erklæret ukrainsk nationalist, som tilbage i 2012 selv måtte forsvare sig imod anklager om, at han var nazist. Dengang afviste Zozulya anklagerne og slog fast, at han kun tænker på at forsvare sit land.
Læs også: Storklub flår russisk hovedsponsor af trøjen
Læs også: Vil have Chelsea-ejerskab taget fra Abramovich
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
