I kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine er der også i fodboldens verden blevet sendt stærkt fordømmende kommentarer i Vladimir Putins retning, blandt andet fra Manchester Citys Oleksandr Zinchenko, der håber på ‘den mest smertefulde død’ for Ruslands præsident.
Og også den tidligere ukrainske landsholdsangriber Roman Zozulya har nu gjort det klart, hvad han synes om Vladimir Putin. I et opslag på Facebook har den tidligere Real Betis-angriber således valgt at sammenligne Putin med Adolf Hitler.
– Vi er en fredelig nation, der ikke har planer om at angribe nogen som helst. Vi har indbyggere nok og plads nok, men vi ønsker ikke at give det til en galning. Her i krigens ottende år har hele verden endelig fået at se, at der ikke er en borgerkig i Ukraine, men at vi har modstået russiske aggressioner i otte år, hvor vi ikke har tilladt at lade konflikten sprede sig til hele Europa. Prisen for dette var 15.000 liv. Verden er derfor nødt til at indse en anden sandhed, nemlig at Putin er Hitlers reinkarnation. Hans planer er mere vidtgående end at overtage Ukraine. Derfor er det vigtigere end nogensinde at stå sammen og få etableret økonomiske sanktioner imod dette fordømte regime, skriver Zozulya således på Facebook.
Den 32-årige Roman Zozulya spiller i dag for Fuenlabrada i den næstbedste spanske række. Ifølge den spanske avis Marca er Zozulya en erklæret ukrainsk nationalist, som tilbage i 2012 selv måtte forsvare sig imod anklager om, at han var nazist. Dengang afviste Zozulya anklagerne og slog fast, at han kun tænker på at forsvare sit land.
Læs også: Storklub flår russisk hovedsponsor af trøjen
Læs også: Vil have Chelsea-ejerskab taget fra Abramovich
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
