"Det gælder bare om at komme først"

Skiltet, der reklamerer for DanBolig v/Niels Hald, har fast plads i Sundby Idrætspark. Altså når B1908 spiller der. Til Fremad Amagers kampe indtager Nybolig ved Hanne Nørrisgaard scenen og Hald-skiltet fjernes. At DanBolig sponsorerer B1908 og Amager United, mens Nybolig er hovedsponsor for Fremad Amager og AB70 siger alt om deling og mægler-magtkamp på Amager,…



Amager United har netop indgået en sponsoraftale til mere end en halv mio. kr. med det tyske tøjfirma Jako, der ekviperer både overbygningen og spillerne i de to moderklubber tre et halvt år frem. Amtrup gætter på, at det er den største sponsoraftale indgået af en dansk serieklub.

– Vi er den klub på Amager, der har flest sponsorer, nemlig omkring 70, men vi satser på at nå 100 her i foråret, supplerer Amtrup, der har en fortid i Brøndby IF. Amager United kalder sig således også for satellitklub i forhold til Brøndby i form af det samarbejde man især har på talentplan.

Men United vil videre i valsen. At der kører 5. eller 10.000 fans over broen hver søndag for at se Brøndby eller FC København kan ikke overraske, men det kunne også sjovt at samle Amager til fodboldfest og det i et større antal end de 2.000, der på en god dag gæster Sundby Idrætspark.

Det kræver udover tæt samarbejde eller nok også et nyt fælles stadion – Ørestaden bør vel gøre et nyt forsøg? – men det har ifølge Hanne Nørrisgaard, bestyrelsesformand i Fremad Amager A/S, lidt lange udsigter. Der er ingen tvivl om at gamle modsætninger og mentalitetsforskelle på øen spiller en betragtelig rolle, og så er Jan Amtrups bud på en samlet sponsorindtægt ikke så meget værd.

– Vi er seks-syv klubber på Amager, og jeg vil tro at vi deler en samlet sponsoromsætning på et sted mellem tre en halv og fire mio. kr. Hvis vi gik sammen i én klub kunne det fordobles, og så har vi grundlaget for en superligaklub, mener Amtrup, som for ikke så længe siden ansatte den mangeårige AB 70-formand Klaus Würtz som sportschef.

I øvrigt er det næppe penge, der er problemet hverken på Amager eller rundt i de andre klubber i hovedstadsområdet. Ifølge kilder TIPS-bladet har talt med kan de fleste københavnske klubber i 1. og 2. division erhverves for noget nær en slik.

100.000 kr. er et godt bud på en klub som Fremad Amager, og den forklarer også de senere års hyppige udskiftninger i ejer- og ledelsesforhold i niveauet under Superligaen. 100.000 kr. er i hvert fald ikke nogen høj pris for en solid reklameplads på øen, der vil fremad.









Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse



LIVE

TransferLIVE: Chok – kæmpehandel kollapser


Den helt rigtige Højlund-beslutning

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Superliga-klub smadrer transferrekord

Kæmpe milliontab

– Jeg er stærkere end nogensinde


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


“Et kup” at hente dansk angriber

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

FCK-emne præsenteret i ny klub

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub



Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Aflyser sommerferien

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Er han Viborgs næste cheftræner?


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Må acceptere stor lønnedgang

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Overraskelse? Han forlænger med FCM



Så eftertragtet er Morten Frendrup

Forhandler om Yussuf Poulsen

Danskerne jubler over opbakning

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

FCK-kamp afblæst

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota



Diogo Jota død i trafikulykke

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Forstår intet af stor dansk transfer