"Jeg ku’ ha’ ramt en pølsevogn på bageste række"

Jonas Kamper om sit fantastiske sejrsmål mod Bayern München og den voldsomme opmærksomhed ikke mindst hans efterfølgende tv-show har givet



“Jamen det var da helt vildt dejligt. En drøm der gik i opfyldelse, men jeg havde ikke forestillet mig at mit første mål i Bundesligaen skulle give sejr over Bayern München.”

Jonas Kamper har haft nogle utrolige og forvirrende dage efter den tidligere Brøndby-spillers fantastiske frisparksscoring mod Oliver Kahn, der lørdag gav hans Arminia Bielefeld en sensationel 2-1-sejr over de mangefoldige tyske mestre.

“Jeg er blevet lidt overrasket over, hvor stor opmærksomhed det har fået, men det er en sensation når en lille klub som Bielefeld giver Bayern München sæsonens første nederlag og samtidig selv får den første sejr. Men når det går godt er det sjovt, og så er det bare at nyde det. Andre gange går det den anden vej, det kender jeg alt til fra tiden i Danmark.”

Mål af den klasse som forleden er man ikke vant til fra Kampers fod hos hverken Brøndby eller på diverse unglandshold gennem årene selv om man bl.a. husker en spektakulær scoring for Brøndby, mens hans spillede med en brækket tå. Men faktisk var det ikke helt tilfældigt, at han fik chancen og greb den lørdag eftermiddag på hjemmebanen Schüco-Arena i Bielefeld, da der resterede seks minutter af kampen og stillingen var 1-1:

“Jeg har faktisk ikke trænet afslutninger udefra mere hernede end tidligere. Jeg har altid kunne sparke hårdt og præcis, men har ikke fået lov til at forsøge mig på frispark i Danmark, hvor der altid har stået nogen foran mig, hvad der også har været en grund til. Hernede har min træner fra dag 1 sagt at jeg skulle forsøge mig udefra med power på. Jeg var utrolig tæt på tre-fire gange i træningskampe i starten. I turneringen har jeg også forsøgt med distanceskud, men havde ikke fået chancen på frispark før i lørdags,” siger Jonas Kamper, der naturligvis nu har fået smag for mere.

Kammeraterne flade af grin

Jonas Kamper benytter sig ofte af et såkaldt lodret frispark, netop som i lørdags. Det er en sparkeform, som gør det svært at styre bolden, og tidligere har man da også set er række skæverter fra hans fod.

“Det er rigtigt, og jeg kunne da også have ramt en pølsevogn på den bageste række i stedet, men nu gik den altså i kassen.”

Næsten endnu mere opmærksomhed end selve målet fik Jonas Kamper efterfølgende senere lørdag aften, da han medvirkede som æresgæst hos Johannes B. Kerner i ZDF-Sportstudio, tysk tv’s mest traditionsrige sportsprogram. Her fik den på en blanding af tysk, engelsk og dansk, så både studievært, -gæster og tv-seere blev taget med storm. Ikke et øje var tørt.

“Lige efter kampen fik jeg besked på, at jeg blev hentet en halv time senere og så var det to-tre timer i bil de 350 km til studiet i Mainz sammen med min mor, min søster og min kæreste. Jeg var euforisk og vidste ikke hvad jeg skulle gøre af mig selv. Det var hurtig omklædning og ind i studiet. De spurgte om jeg talte tysk, og jeg sagde at jeg forstod alt, men bad om at få lov til at svare på engelsk. Det var bare ikke så godt, da tolken havde fri, og så endte det med det største volapyk. Mine holdkammerater har også været flade af grin over det bagefter.”

Med opvækst på Falster har Jonas Kamper ellers været ganske tæt på det tyske, men endnu mestrer han ikke sproget så godt selv om det i dagligdagen går bedre end man så på tv.

“Jeg har ikke haft tysk siden i folkeskolen, hvor jeg ikke var for god til det, men min kæreste og jeg skal igang med undervisning, så i løbet af et år skal jeg nok lære det ordentligt. Det er frustrerende at have en joke i ærmet og så ikke kunne fyre den af.”

Dejligt at være anonym

At man i Arminia Bielefeld ikke er vant til den store opmærksomhed som en sejr over Bayern München giver, understreges af at det på klubbens hjemmeside anføres, at det blot er tredje gang gennem tiderne at en Bielefeld-spiller oplever den ære at være gæst i det kendte sportsprogram på ZDF, hvor Jonas Kamper altså sørgede for en uforglemmelig oplevelse.

Nu handler det både for Kamper og for holdet om at udnytte den selvtillid som sejren over Bayern München har givet.

“Stemningen var blevet en smule presset efter at vi blot havde et point i tre kampe og fik exit i pokalen efter en pinlig kamp mod Pfullendorf. At vi nu vandt var fantastisk, men nu venter vigtige kampe mod Bochum og Cottbus, som er dem vi skal kæmpe mod for at undgå nedrykning. Det er ikke hold som Hamburg, Stuttgart og Bayern vi skal slå, men når det lykkes skal vi tage det med kyshånd. Pointene skal vi ellers have mod de mindre hold.”

Den første tid i Bielefeld har for Jonas Kamper været præget af mange nye indtryk og ting at tage stilling til, men nu er der ved at komme orden i tingene samtidig med at kæresten er flyttet fast ned til ham. Efter sit farvel til Brøndby og afskeden med U/21-landsholdet ved EM i Portugal har der udadtil været mere stille om den 23-årige kantspiller, men han har faktisk nydt at have været lidt i glemslen.

“Det har været utrolig dejligt, jeg har nydt at være anonym udenfor banen og kunne tage på café, restaurant og i biografen uden noget. Man har kunne være sig selv 100 procent udenfor banen.”

Det risikerer han så at have ødelagt med lørdagens kanonmål og efterfølgende tv-show:

“Ja, det kan jo give et værre virvar, men jeg håber da fortsat at kunne have mit privatliv for mig selv.”

Jonas Kampers besynderlige optræden i Das Aktuelle Fussballstudio kan ses på www.youtube.com/watch?v=kpsgbnxlk2o





– Korthuset er væltet

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

DBU går på jagt efter fans bag banner

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Danmark imponerer på talentliste

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Stor bekymring inden VM

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen