England tabte søndag med 2-0 til Belgien i Nations League, og dermed løb Gareth Southgates tropper ind i det andet nederlag i træk.
Tilbage i oktober tabte England således med 1-0 til Danmark på Wembley.
Sviner fra tidligere spiller
Og efter søndagens nederlag til Belgien opfordrede den tidligere Tottenham-angriber Mido så det engelske fodboldforbund til at fyre Southgate.
– England har brug for en ordentlig træner. De spilder deres tid med Southgate. Det er sandt, at han altid siger de rigtige ting i medierne, og det er nok også derfor, at han har beholdt sit job i så lang tid. Men tro mig, han stammer i pausen, hver gang tingene går dårligt. Spillerne kan mærke hans frygt, lød det således på Twitter fra Mido, der selv spillede under Gareth Southgate i tre sæsoner i Middlesbrough.
– Jeg kan huske ham i Middlesbrough. Han var rædselsslagen, hver gang vi kæmpede mod nedrykning. Det er rigtigt, at det var hans første job. Men disse ting ændrer sig aldrig. Hvis du er bange for at tabe en fodboldkamp, så vil du altid være bange for at tabe en fodboldkamp. Og spillerne kan mærke det.
– England har nogle topspillere på deres hold, men de har brug for en træner med en stærk personlighed. En træner, som kan få dem til at nyde at spille, og få dem til at spille uden frygt. Undskyld mig, men det er altså ikke Southgate.
– Mit råd til fodboldforbundet er, at de skal ansætte Mourinho som cheftræner. Og så ansætte Southgate som bestyrelseformand. De ville begge perfekte i de roller. Få Southgate så langt væk fra de her spillere, som du kan.
#England needs a proper manager..they are wasting their time with Southgate. it’s true he always says the right things in the media and probably that’s why he kept his job for so long but believe me he is stuttering every time things goes wrong at halftime.players feel his fear!
— Mido (@midoahm) November 16, 2020
LIVE
LIVE: AGF er voldsomt utilfredse
Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
MEDIE
‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
Journalist åbner for chokskifte
INTERVIEW
Brøndby-profil kan være ude i nogle uger
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
INTERVIEW
Kan BIF-stjerne ryge til vinter? ‘Prisen steget’
MEDIE
Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?
Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Hintze stopper i FC København
AVIS
Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy
HELT VILDT
Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år
Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed
EKSKLUSIVT
Åbner op om fyringssnak, FCK-salg og svær sæson
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Crunch time i AGF: Nu er der ingen undskyldninger
SL-spiller missede transfer: ‘Dårlig stemning’
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
NYHEDER
‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
NYHEDER
Ny GFH-mand i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
TOPNYHED
Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks
FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader
MEDIE
Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?
EKSKLUSIVT
