Randers satser på ungdommen

De lyseblå fra Kronjylland har sikret fremtiden ved at skrive kontrakt med fire unge talenter.



SAS Liga-klubben fra Randers har et erfarent hold, men kronjyderne er klar over, at en fodboldklub også skal satse på ungdommen. Derfor har randrusianerne nu skrevet kontrakt med fire stjerner in spe. Det drejer sig om Esben Sørensen, Micky Malling Jensen, Michael Byskov og Nicolas Bøgild.

– Alle 4 har gjort det godt på vores hold i 2. division Vest., så derfor har vi valgt at forlænge deres kontrakter. De er efter min mening de U-trupspillere, der har udviklet sig allermest på det seneste. Micky er en hurtig og pågående kantspiller, Esben leverer nogle stabile præstationer, uanset om han spiller back eller på midtbanen, Michael Byskov har vist store fremskridt på den centrale midtbane, mens Nicolas Bøgild har scoret 6 mål og haft 8 assists i 2. division i denne sæson, udtaler Peter Elstrup, som er cheftræner for U-truppen.

Alle fire forsøger at kombinere fodboldlivet med en uddannelse, og det hjælper dem, at der nu er kommet ro på tingene.

– Jeg er under uddannelse de næste 1½ år, så en forlængelse i Randers FC også på 1½ år passer perfekt, både med hensyn til studier og mine muligheder for at udvikle mig som fodboldspiller. Det giver mig den fornødne ro til begge dele. Når de 1½ år er gået kunne jeg godt tænke mig at satse 100 procent på fodbolden og måske spille mig til en fuldtidskontrakt med Randers FC, siger Nicolas Bøgild, der i lighed med Michale Byskov har spillet i Randers, siden han var tre år.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Medier sender ham hjem til AGF

Arsenal-dansker vender hjem

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmper om det samme trænerjob

Barcelona-stjerne får stor hæder

Tottenham henter Liverpool-profil

De lurer på Vejle-profil

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Han var i spil som Brøndby-træner

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Iran får grønt lys til VM

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Manchester United afbryder forhandlingerne

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’