SAS Liga-klubben fra Randers har et erfarent hold, men kronjyderne er klar over, at en fodboldklub også skal satse på ungdommen. Derfor har randrusianerne nu skrevet kontrakt med fire stjerner in spe. Det drejer sig om Esben Sørensen, Micky Malling Jensen, Michael Byskov og Nicolas Bøgild.
– Alle 4 har gjort det godt på vores hold i 2. division Vest., så derfor har vi valgt at forlænge deres kontrakter. De er efter min mening de U-trupspillere, der har udviklet sig allermest på det seneste. Micky er en hurtig og pågående kantspiller, Esben leverer nogle stabile præstationer, uanset om han spiller back eller på midtbanen, Michael Byskov har vist store fremskridt på den centrale midtbane, mens Nicolas Bøgild har scoret 6 mål og haft 8 assists i 2. division i denne sæson, udtaler Peter Elstrup, som er cheftræner for U-truppen.
Alle fire forsøger at kombinere fodboldlivet med en uddannelse, og det hjælper dem, at der nu er kommet ro på tingene.
– Jeg er under uddannelse de næste 1½ år, så en forlængelse i Randers FC også på 1½ år passer perfekt, både med hensyn til studier og mine muligheder for at udvikle mig som fodboldspiller. Det giver mig den fornødne ro til begge dele. Når de 1½ år er gået kunne jeg godt tænke mig at satse 100 procent på fodbolden og måske spille mig til en fuldtidskontrakt med Randers FC, siger Nicolas Bøgild, der i lighed med Michale Byskov har spillet i Randers, siden han var tre år.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Arsenal er i Champions League-finalen
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW