Randers satser på ungdommen

De lyseblå fra Kronjylland har sikret fremtiden ved at skrive kontrakt med fire unge talenter.



SAS Liga-klubben fra Randers har et erfarent hold, men kronjyderne er klar over, at en fodboldklub også skal satse på ungdommen. Derfor har randrusianerne nu skrevet kontrakt med fire stjerner in spe. Det drejer sig om Esben Sørensen, Micky Malling Jensen, Michael Byskov og Nicolas Bøgild.

– Alle 4 har gjort det godt på vores hold i 2. division Vest., så derfor har vi valgt at forlænge deres kontrakter. De er efter min mening de U-trupspillere, der har udviklet sig allermest på det seneste. Micky er en hurtig og pågående kantspiller, Esben leverer nogle stabile præstationer, uanset om han spiller back eller på midtbanen, Michael Byskov har vist store fremskridt på den centrale midtbane, mens Nicolas Bøgild har scoret 6 mål og haft 8 assists i 2. division i denne sæson, udtaler Peter Elstrup, som er cheftræner for U-truppen.

Alle fire forsøger at kombinere fodboldlivet med en uddannelse, og det hjælper dem, at der nu er kommet ro på tingene.

– Jeg er under uddannelse de næste 1½ år, så en forlængelse i Randers FC også på 1½ år passer perfekt, både med hensyn til studier og mine muligheder for at udvikle mig som fodboldspiller. Det giver mig den fornødne ro til begge dele. Når de 1½ år er gået kunne jeg godt tænke mig at satse 100 procent på fodbolden og måske spille mig til en fuldtidskontrakt med Randers FC, siger Nicolas Bøgild, der i lighed med Michale Byskov har spillet i Randers, siden han var tre år.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Martin Jørgensen lander nyt job

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

AC Milan kigger på dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Snart kan det give rødt kort

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brian Riemer peger på tre årsager

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!