SAS Liga-klubben fra Randers har et erfarent hold, men kronjyderne er klar over, at en fodboldklub også skal satse på ungdommen. Derfor har randrusianerne nu skrevet kontrakt med fire stjerner in spe. Det drejer sig om Esben Sørensen, Micky Malling Jensen, Michael Byskov og Nicolas Bøgild.
– Alle 4 har gjort det godt på vores hold i 2. division Vest., så derfor har vi valgt at forlænge deres kontrakter. De er efter min mening de U-trupspillere, der har udviklet sig allermest på det seneste. Micky er en hurtig og pågående kantspiller, Esben leverer nogle stabile præstationer, uanset om han spiller back eller på midtbanen, Michael Byskov har vist store fremskridt på den centrale midtbane, mens Nicolas Bøgild har scoret 6 mål og haft 8 assists i 2. division i denne sæson, udtaler Peter Elstrup, som er cheftræner for U-truppen.
Alle fire forsøger at kombinere fodboldlivet med en uddannelse, og det hjælper dem, at der nu er kommet ro på tingene.
– Jeg er under uddannelse de næste 1½ år, så en forlængelse i Randers FC også på 1½ år passer perfekt, både med hensyn til studier og mine muligheder for at udvikle mig som fodboldspiller. Det giver mig den fornødne ro til begge dele. Når de 1½ år er gået kunne jeg godt tænke mig at satse 100 procent på fodbolden og måske spille mig til en fuldtidskontrakt med Randers FC, siger Nicolas Bøgild, der i lighed med Michale Byskov har spillet i Randers, siden han var tre år.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
OPTAKT