Rangeret: Historiens fem mest chokerende transfers

Fodboldmagasinet FourFourTwo har rangeret historiens mest kontroversielle klubskifter, hvor Allan Simonsens skifte til Charlton indtager en 15. plads.



Nogle transfers er bare mere mindeværdige end andre, og nogle af de mest opsigtsvækkende klubskifter i historien er selvfølgelig dem, der for alvor fik temperamenterne i kog. 

Fodboldmagasinet FourFourTwo har rangeret ‘verdens mest chokerende transfers’. Af nyere klubskifter finder man blandt andet Fernando Torres’ transfer fra Liverpool til Chelsea i 2011, som indtager 19. pladsen, samt Robin van Persies skifte fra Arsenal til Manchester United, som indtager 17. pladsen.

På 15. pladsen har FourFourTwo valgt at placere Allan Simonsens skifte fra Barcelona til Charlton i 1982. Den engelske klub lå på daværende tidspunkt i den næstbedste række. På niendepladsen finder man West Hams indkøb af Carlos Tevez og Javier Mascherano i 2006, mens Eric Cantonas skifte fra Leeds til Manchester United indtager ottendepladsen.

Herunder følger historiens fem mest chokerende transfers – ifølge FourFourTwo:

5: Kevin Keegan (fra HSV til Southampton i 1980)
Den engelske angriber havde på dette tidspunkt vundet Ballon d’Or og var derfor en kæmpe stjerne, hvorfor det var forventet, at det ville blive en stor klub, han ville skifte til, hvis han skulle tilbage til England. I stedet lykkedes det Southampton at hente Keegan for 3,6 millioner kroner.

4: Roberto Baggio (fra Fiorentina til Juventus i 1990)
Firenze-klubben havde udvist stor tålmodighed med Baggio, mens den italienske legende brugte to år på at komme sig over en alvorlig knæskade. Efter Fiorentinas nederlag til Juventus i UEFA Cup-finalen i 1990 valgte Baggio så at skifte til Torino-klubben. 

– Spændingerne mellem de to klubber havde altid været betragtelige, og ikke engang en verdensrekord-pris på 70 millioner kroner kunne trøste Fiorentina-fansene, der brugte de efterfølgende dage på at skabe optøjer i renæssancebyen, lyder det fra FourFourTwo.

3: Mo Johnston (fra Nantes til Rangers i 1989)
Johnston var ikke den første katolik, der skiftede til Rangers, men helvede brød løs i Glasgow, da den tidligere Celtic-angriber foretog skiftet til Ibrox i 1989.

Ifølge FourFourTwo svor trofaste Rangers-fans, at de aldrig ville vende tilbage til Ibrox, mens Celtic-fans brændte trøjer og andet Johnston-memorabilia.

2. Sol Campbell (fra Tottenham til Arsenal i 2001)
Den engelske landsholdsspiller blev hadeobjekt nummer ét på White Hart Lane, da han som klubkaptajn valgte at skifte til de hadede rivaler fra Arsenal i 2001.

FourFourTwo beskriver transferen som ‘en af de mest forræderiske aktioner, vi har set i moderne fodbold’.

1. Luis Figo (fra Barcelona til Real Madrid i 2000)
Portugiseren indledte ‘Galactico’-æraen i Real Madrid, da han som Barcelona-kaptajn valgte at foretage det forbudte skifte til Madrid i år 2000. 

Figo fik historiens vel nok mest fjendtlige modtagelse, da portugiseren i oktober 2011 returnerede til Camp Nou. Figo blev således bombarderet med appelsiner, lightere og flasker, hver gang han rørte bolden. Under en senere kamp mod Barcelona fik Figo endda kastet et grisehoved efter sig. 





Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal




LIVE

TransferLIVE: Ny argentiner rygtes til Midtjylland

Henter Kamil Wilczek

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet