Nogle transfers er bare mere mindeværdige end andre, og nogle af de mest opsigtsvækkende klubskifter i historien er selvfølgelig dem, der for alvor fik temperamenterne i kog.
Fodboldmagasinet FourFourTwo har rangeret ‘verdens mest chokerende transfers’. Af nyere klubskifter finder man blandt andet Fernando Torres’ transfer fra Liverpool til Chelsea i 2011, som indtager 19. pladsen, samt Robin van Persies skifte fra Arsenal til Manchester United, som indtager 17. pladsen.
På 15. pladsen har FourFourTwo valgt at placere Allan Simonsens skifte fra Barcelona til Charlton i 1982. Den engelske klub lå på daværende tidspunkt i den næstbedste række. På niendepladsen finder man West Hams indkøb af Carlos Tevez og Javier Mascherano i 2006, mens Eric Cantonas skifte fra Leeds til Manchester United indtager ottendepladsen.
Herunder følger historiens fem mest chokerende transfers – ifølge FourFourTwo:
5: Kevin Keegan (fra HSV til Southampton i 1980)
Den engelske angriber havde på dette tidspunkt vundet Ballon d’Or og var derfor en kæmpe stjerne, hvorfor det var forventet, at det ville blive en stor klub, han ville skifte til, hvis han skulle tilbage til England. I stedet lykkedes det Southampton at hente Keegan for 3,6 millioner kroner.
4: Roberto Baggio (fra Fiorentina til Juventus i 1990)
Firenze-klubben havde udvist stor tålmodighed med Baggio, mens den italienske legende brugte to år på at komme sig over en alvorlig knæskade. Efter Fiorentinas nederlag til Juventus i UEFA Cup-finalen i 1990 valgte Baggio så at skifte til Torino-klubben.
– Spændingerne mellem de to klubber havde altid været betragtelige, og ikke engang en verdensrekord-pris på 70 millioner kroner kunne trøste Fiorentina-fansene, der brugte de efterfølgende dage på at skabe optøjer i renæssancebyen, lyder det fra FourFourTwo.
3: Mo Johnston (fra Nantes til Rangers i 1989)
Johnston var ikke den første katolik, der skiftede til Rangers, men helvede brød løs i Glasgow, da den tidligere Celtic-angriber foretog skiftet til Ibrox i 1989.
Ifølge FourFourTwo svor trofaste Rangers-fans, at de aldrig ville vende tilbage til Ibrox, mens Celtic-fans brændte trøjer og andet Johnston-memorabilia.
2. Sol Campbell (fra Tottenham til Arsenal i 2001)
Den engelske landsholdsspiller blev hadeobjekt nummer ét på White Hart Lane, da han som klubkaptajn valgte at skifte til de hadede rivaler fra Arsenal i 2001.
FourFourTwo beskriver transferen som ‘en af de mest forræderiske aktioner, vi har set i moderne fodbold’.
1. Luis Figo (fra Barcelona til Real Madrid i 2000)
Portugiseren indledte ‘Galactico’-æraen i Real Madrid, da han som Barcelona-kaptajn valgte at foretage det forbudte skifte til Madrid i år 2000.
Figo fik historiens vel nok mest fjendtlige modtagelse, da portugiseren i oktober 2011 returnerede til Camp Nou. Figo blev således bombarderet med appelsiner, lightere og flasker, hver gang han rørte bolden. Under en senere kamp mod Barcelona fik Figo endda kastet et grisehoved efter sig.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
MEDIE
Chokskifte?
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
