Rangeret: Historiens fem mest chokerende transfers

Fodboldmagasinet FourFourTwo har rangeret historiens mest kontroversielle klubskifter, hvor Allan Simonsens skifte til Charlton indtager en 15. plads.



Nogle transfers er bare mere mindeværdige end andre, og nogle af de mest opsigtsvækkende klubskifter i historien er selvfølgelig dem, der for alvor fik temperamenterne i kog. 

Fodboldmagasinet FourFourTwo har rangeret ‘verdens mest chokerende transfers’. Af nyere klubskifter finder man blandt andet Fernando Torres’ transfer fra Liverpool til Chelsea i 2011, som indtager 19. pladsen, samt Robin van Persies skifte fra Arsenal til Manchester United, som indtager 17. pladsen.

På 15. pladsen har FourFourTwo valgt at placere Allan Simonsens skifte fra Barcelona til Charlton i 1982. Den engelske klub lå på daværende tidspunkt i den næstbedste række. På niendepladsen finder man West Hams indkøb af Carlos Tevez og Javier Mascherano i 2006, mens Eric Cantonas skifte fra Leeds til Manchester United indtager ottendepladsen.

Herunder følger historiens fem mest chokerende transfers – ifølge FourFourTwo:

5: Kevin Keegan (fra HSV til Southampton i 1980)
Den engelske angriber havde på dette tidspunkt vundet Ballon d’Or og var derfor en kæmpe stjerne, hvorfor det var forventet, at det ville blive en stor klub, han ville skifte til, hvis han skulle tilbage til England. I stedet lykkedes det Southampton at hente Keegan for 3,6 millioner kroner.

4: Roberto Baggio (fra Fiorentina til Juventus i 1990)
Firenze-klubben havde udvist stor tålmodighed med Baggio, mens den italienske legende brugte to år på at komme sig over en alvorlig knæskade. Efter Fiorentinas nederlag til Juventus i UEFA Cup-finalen i 1990 valgte Baggio så at skifte til Torino-klubben. 

– Spændingerne mellem de to klubber havde altid været betragtelige, og ikke engang en verdensrekord-pris på 70 millioner kroner kunne trøste Fiorentina-fansene, der brugte de efterfølgende dage på at skabe optøjer i renæssancebyen, lyder det fra FourFourTwo.

3: Mo Johnston (fra Nantes til Rangers i 1989)
Johnston var ikke den første katolik, der skiftede til Rangers, men helvede brød løs i Glasgow, da den tidligere Celtic-angriber foretog skiftet til Ibrox i 1989.

Ifølge FourFourTwo svor trofaste Rangers-fans, at de aldrig ville vende tilbage til Ibrox, mens Celtic-fans brændte trøjer og andet Johnston-memorabilia.

2. Sol Campbell (fra Tottenham til Arsenal i 2001)
Den engelske landsholdsspiller blev hadeobjekt nummer ét på White Hart Lane, da han som klubkaptajn valgte at skifte til de hadede rivaler fra Arsenal i 2001.

FourFourTwo beskriver transferen som ‘en af de mest forræderiske aktioner, vi har set i moderne fodbold’.

1. Luis Figo (fra Barcelona til Real Madrid i 2000)
Portugiseren indledte ‘Galactico’-æraen i Real Madrid, da han som Barcelona-kaptajn valgte at foretage det forbudte skifte til Madrid i år 2000. 

Figo fik historiens vel nok mest fjendtlige modtagelse, da portugiseren i oktober 2011 returnerede til Camp Nou. Figo blev således bombarderet med appelsiner, lightere og flasker, hver gang han rørte bolden. Under en senere kamp mod Barcelona fik Figo endda kastet et grisehoved efter sig. 





– De spiller hasard med Narteys kontrakt




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Messi rammer gyldent tal

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Morten Bruun med dyster spådom



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Vejle Boldklub – OB

Jubler over ny Brøndby-chef

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør