Gareth Bale har ikke spillet for Real Madrid siden august, men waliseren blev alligevel klar til Wales’ VM-kvalifikationskamp mod Hviderusland i sidste uge.
Bale er dog vendt tilbage til Madrid med en ny skade, og i den spanske hovedstad har waliseren længe været en upopulær skikkelse. I det spanske tv-program El Sanedrín de El Larguero har journalisten Manu Carreño således peget på, at Gareth Bale foretog et lusket trick 48 timer inden afrejsen til Wales.
– Lægerne skal give ham grønt lys, hvis han træner med resten af truppen. Real Madrid kan ikke sige, at han er skadet, hvis han træner med, lød det således fra Manu Carreño.
Uanstændig Bale
Journalisten Antón Meana pegede i studiet på, at Gareth Bale tydeligvis tænker mest på sin landsholdskarriere.
– Jeg tror, at Bale, ganske selvisk, ønsker at spille en smule for Real Madrid, hvis han ønsker at møde op i god form til playoff-kampene til marts, lød det således fra Meana.
Ifølge Manu Carreño er det samtidig åbenlyst, at Gareth Bale har en ambition om gradvist at provokere Real Madrid mere og mere.
– Bale har taget skridtet videre den her gang, og han er nu en provokatør. Det siger jeg med henvisning til, at han, velvidende at han er blevet skadet for Wales, hvilket vi allerede ved, endda vælger at blive for at se den næste kamp [1-1-kampen mod Belgien, red.], i stedet for at komme tilbage her og genoptræne, lød det således fra Carreño.
– Velvidende, at dit land allerede har kvalificeret sig til playoff-kampene, vælger du at sidde på tilskuerpladserne, i stedet for at have anstændigheden til at sige: ‘Jeg kan alligevel ikke spille, så jeg tager tilbage til Madrid’.
Gareth Bales kontrakt med Real Madrid udløber til sommer.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
