Rasende på “selvisk” Gareth Bale: Han provokerer

Gareth Bale er ikke den mest vellidte skikkelse i Madrid, efter at waliseren er vendt skadet hjem fra den seneste landsholdssamling.



Gareth Bale har ikke spillet for Real Madrid siden august, men waliseren blev alligevel klar til Wales’ VM-kvalifikationskamp mod Hviderusland i sidste uge. 

Bale er dog vendt tilbage til Madrid med en ny skade, og i den spanske hovedstad har waliseren længe været en upopulær skikkelse. I det spanske tv-program El Sanedrín de El Larguero har journalisten Manu Carreño således peget på, at Gareth Bale foretog et lusket trick 48 timer inden afrejsen til Wales.

– Lægerne skal give ham grønt lys, hvis han træner med resten af truppen. Real Madrid kan ikke sige, at han er skadet, hvis han træner med, lød det således fra Manu Carreño.

Uanstændig Bale
Journalisten Antón Meana pegede i studiet på, at Gareth Bale tydeligvis tænker mest på sin landsholdskarriere.

– Jeg tror, at Bale, ganske selvisk, ønsker at spille en smule for Real Madrid, hvis han ønsker at møde op i god form til playoff-kampene til marts, lød det således fra Meana. 

Ifølge Manu Carreño er det samtidig åbenlyst, at Gareth Bale har en ambition om gradvist at provokere Real Madrid mere og mere. 

– Bale har taget skridtet videre den her gang, og han er nu en provokatør. Det siger jeg med henvisning til, at han, velvidende at han er blevet skadet for Wales, hvilket vi allerede ved, endda vælger at blive for at se den næste kamp [1-1-kampen mod Belgien, red.], i stedet for at komme tilbage her og genoptræne, lød det således fra Carreño. 

– Velvidende, at dit land allerede har kvalificeret sig til playoff-kampene, vælger du at sidde på tilskuerpladserne, i stedet for at have anstændigheden til at sige: ‘Jeg kan alligevel ikke spille, så jeg tager tilbage til Madrid’.

Gareth Bales kontrakt med Real Madrid udløber til sommer. 





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Positive forhandlinger med Nartey

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske