Rasende på “selvisk” Gareth Bale: Han provokerer

Gareth Bale er ikke den mest vellidte skikkelse i Madrid, efter at waliseren er vendt skadet hjem fra den seneste landsholdssamling.



Gareth Bale har ikke spillet for Real Madrid siden august, men waliseren blev alligevel klar til Wales’ VM-kvalifikationskamp mod Hviderusland i sidste uge. 

Bale er dog vendt tilbage til Madrid med en ny skade, og i den spanske hovedstad har waliseren længe været en upopulær skikkelse. I det spanske tv-program El Sanedrín de El Larguero har journalisten Manu Carreño således peget på, at Gareth Bale foretog et lusket trick 48 timer inden afrejsen til Wales.

– Lægerne skal give ham grønt lys, hvis han træner med resten af truppen. Real Madrid kan ikke sige, at han er skadet, hvis han træner med, lød det således fra Manu Carreño.

Uanstændig Bale
Journalisten Antón Meana pegede i studiet på, at Gareth Bale tydeligvis tænker mest på sin landsholdskarriere.

– Jeg tror, at Bale, ganske selvisk, ønsker at spille en smule for Real Madrid, hvis han ønsker at møde op i god form til playoff-kampene til marts, lød det således fra Meana. 

Ifølge Manu Carreño er det samtidig åbenlyst, at Gareth Bale har en ambition om gradvist at provokere Real Madrid mere og mere. 

– Bale har taget skridtet videre den her gang, og han er nu en provokatør. Det siger jeg med henvisning til, at han, velvidende at han er blevet skadet for Wales, hvilket vi allerede ved, endda vælger at blive for at se den næste kamp [1-1-kampen mod Belgien, red.], i stedet for at komme tilbage her og genoptræne, lød det således fra Carreño. 

– Velvidende, at dit land allerede har kvalificeret sig til playoff-kampene, vælger du at sidde på tilskuerpladserne, i stedet for at have anstændigheden til at sige: ‘Jeg kan alligevel ikke spille, så jeg tager tilbage til Madrid’.

Gareth Bales kontrakt med Real Madrid udløber til sommer. 







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Har budt en milliard

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil lokke superstjerne med monsterløn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Gaveregn over FC Midtjylland

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter