Rasende på “selvisk” Gareth Bale: Han provokerer

Gareth Bale er ikke den mest vellidte skikkelse i Madrid, efter at waliseren er vendt skadet hjem fra den seneste landsholdssamling.



Gareth Bale har ikke spillet for Real Madrid siden august, men waliseren blev alligevel klar til Wales’ VM-kvalifikationskamp mod Hviderusland i sidste uge. 

Bale er dog vendt tilbage til Madrid med en ny skade, og i den spanske hovedstad har waliseren længe været en upopulær skikkelse. I det spanske tv-program El Sanedrín de El Larguero har journalisten Manu Carreño således peget på, at Gareth Bale foretog et lusket trick 48 timer inden afrejsen til Wales.

– Lægerne skal give ham grønt lys, hvis han træner med resten af truppen. Real Madrid kan ikke sige, at han er skadet, hvis han træner med, lød det således fra Manu Carreño.

Uanstændig Bale
Journalisten Antón Meana pegede i studiet på, at Gareth Bale tydeligvis tænker mest på sin landsholdskarriere.

– Jeg tror, at Bale, ganske selvisk, ønsker at spille en smule for Real Madrid, hvis han ønsker at møde op i god form til playoff-kampene til marts, lød det således fra Meana. 

Ifølge Manu Carreño er det samtidig åbenlyst, at Gareth Bale har en ambition om gradvist at provokere Real Madrid mere og mere. 

– Bale har taget skridtet videre den her gang, og han er nu en provokatør. Det siger jeg med henvisning til, at han, velvidende at han er blevet skadet for Wales, hvilket vi allerede ved, endda vælger at blive for at se den næste kamp [1-1-kampen mod Belgien, red.], i stedet for at komme tilbage her og genoptræne, lød det således fra Carreño. 

– Velvidende, at dit land allerede har kvalificeret sig til playoff-kampene, vælger du at sidde på tilskuerpladserne, i stedet for at have anstændigheden til at sige: ‘Jeg kan alligevel ikke spille, så jeg tager tilbage til Madrid’.

Gareth Bales kontrakt med Real Madrid udløber til sommer. 





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Andreas Christensen afviser tilbud

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Er det Dolbergs vilde millionløn?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Offentliggøres i dag

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Steve Cooper storroser stjerne



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Legende scorer landstrænerjob