Raser – nu skal han dømme FC København

Dommeren Serdar Gözübüyük er havnet i stormvejr før kampen mellem FC København og Qarabag FK.



FC København er tilbage i Champions League-aktion onsdag, hvor man møder Qarabag FK fra Aserbajdsjan.

I spidsen for opgøret står den hollandsk-tyrkiske dommer Serdar Gözübüyük flankeret af Erwin Zeinstra, Patrick Inia på linjerne, fjerdedommer Jannick Van Der Laan, og i VAR-vognen sidder Rob Dieperink.

Serdar Gözübüyük passede senest fløjten i weekenden, hvor han styrede løjerne i Eredivisie-opgøret mellem Heracles Almelo og Sparta Rotterdam.

Hjemmeholdet vandt 3-0, men burde have haft sværere betingelser via et rødt kort til Mimeirhel Benita.

Højrebacken havde allerede fået et gult kort, da han begik en forseelse, som alle troede, ville koste ham advarsel nummer to og en tur i tidligt bad – Serdar Gözübüyük mente noget andet.

– Det er til grin. Alle så, at det 100 procent var et gult kort bortset fra de fire folk i gult. Den var krystalklar. De kom og undskyldte i pausen, men hvad skulle det nytte, lød det fra Sparta Rotterdams træner, Maurice Steijn, ifølge Soccernews.

Også et straffespark til Sparta Rotterdam, som blev kaldt tilbage af VAR, var Maurice Steijn rasende over.

– Der var klokkeklar kontakt. Jeg ved ikke, hvem der sad med VAR, og jeg ved heller ikke, hvad han havde gang i. Det var afgørende.

Dommer Serdar Gözübüyük diskuterer med Mimeirhel Benita, som burde være blevet tildelt et gult kort mere i lørdagens møde mellem Heracles og Sparta Rotterdam. Foto: Alamy.

Eksperter enige

Efter opgøret blev kampen analyseret af hollandske eksperter, som godt kunne forstå Maurice Steijns utilfredshed.

– Det er uforståeligt. Jeg har rost ham (Serdar Gözübüyük, red.) de seneste uger, men hvordan kan du ikke give ham et gult kort for den situation, siger ekspert Kees Kwakman til ESPN.

Han bakkes op af kollegaen Hugo Borst.

– Han er Hollands bedste fodbolddommer. Jeg kan ikke sige andet, og han har gjort det godt på det seneste, men han skulle have givet hjemmeholdet et gult kort mere her.

Også Heracles-cheftræner, Bas Sibum, erkender, at man nok burde have sluttet kampen med færre folk på banen.

– Vi er heldige, at vi slutter med 11 mand, fordi han (Mimeirhel Benita, red.) skulle have haft sit andet gule kort, siger han om højrebacken, der blev udskiftet i pausen.

– Jeg ville have været en middelmådig træner, hvis ikke jeg havde gjort det. Jeg var også arrig på ham inde i mit hoved, siger Bas Sibum ifølge Voetbal International.

Heracles slap altså med skrækken, mens Serdar Gözübüyüks næste opgave er at passe fløjten opgøret mellem FC København og Qarabag FK med en ordentlig ørefine i bagagen fra Maurice Steijn.

Champions League-kampen afvikles onsdag med kampstart 18.45 – FC København spillede uafgjort i første opgør mod Bayer Leverkusen.





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Her kan du se Skotland mod Danmark

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til VM

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Skal han allerede væk fra Tottenham?



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

‘Køb ikke Franculino Djú’



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Steve Coopers højre hånd afviser

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer svarer på Tøftings kritik

– Det er så ringe, begge dele!

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM