Raser – nu skal han dømme FC København

Dommeren Serdar Gözübüyük er havnet i stormvejr før kampen mellem FC København og Qarabag FK.



FC København er tilbage i Champions League-aktion onsdag, hvor man møder Qarabag FK fra Aserbajdsjan.

I spidsen for opgøret står den hollandsk-tyrkiske dommer Serdar Gözübüyük flankeret af Erwin Zeinstra, Patrick Inia på linjerne, fjerdedommer Jannick Van Der Laan, og i VAR-vognen sidder Rob Dieperink.

Serdar Gözübüyük passede senest fløjten i weekenden, hvor han styrede løjerne i Eredivisie-opgøret mellem Heracles Almelo og Sparta Rotterdam.

Hjemmeholdet vandt 3-0, men burde have haft sværere betingelser via et rødt kort til Mimeirhel Benita.

Højrebacken havde allerede fået et gult kort, da han begik en forseelse, som alle troede, ville koste ham advarsel nummer to og en tur i tidligt bad – Serdar Gözübüyük mente noget andet.

– Det er til grin. Alle så, at det 100 procent var et gult kort bortset fra de fire folk i gult. Den var krystalklar. De kom og undskyldte i pausen, men hvad skulle det nytte, lød det fra Sparta Rotterdams træner, Maurice Steijn, ifølge Soccernews.

Også et straffespark til Sparta Rotterdam, som blev kaldt tilbage af VAR, var Maurice Steijn rasende over.

– Der var klokkeklar kontakt. Jeg ved ikke, hvem der sad med VAR, og jeg ved heller ikke, hvad han havde gang i. Det var afgørende.

Dommer Serdar Gözübüyük diskuterer med Mimeirhel Benita, som burde være blevet tildelt et gult kort mere i lørdagens møde mellem Heracles og Sparta Rotterdam. Foto: Alamy.

Eksperter enige

Efter opgøret blev kampen analyseret af hollandske eksperter, som godt kunne forstå Maurice Steijns utilfredshed.

– Det er uforståeligt. Jeg har rost ham (Serdar Gözübüyük, red.) de seneste uger, men hvordan kan du ikke give ham et gult kort for den situation, siger ekspert Kees Kwakman til ESPN.

Han bakkes op af kollegaen Hugo Borst.

– Han er Hollands bedste fodbolddommer. Jeg kan ikke sige andet, og han har gjort det godt på det seneste, men han skulle have givet hjemmeholdet et gult kort mere her.

Også Heracles-cheftræner, Bas Sibum, erkender, at man nok burde have sluttet kampen med færre folk på banen.

– Vi er heldige, at vi slutter med 11 mand, fordi han (Mimeirhel Benita, red.) skulle have haft sit andet gule kort, siger han om højrebacken, der blev udskiftet i pausen.

– Jeg ville have været en middelmådig træner, hvis ikke jeg havde gjort det. Jeg var også arrig på ham inde i mit hoved, siger Bas Sibum ifølge Voetbal International.

Heracles slap altså med skrækken, mens Serdar Gözübüyüks næste opgave er at passe fløjten opgøret mellem FC København og Qarabag FK med en ordentlig ørefine i bagagen fra Maurice Steijn.

Champions League-kampen afvikles onsdag med kampstart 18.45 – FC København spillede uafgjort i første opgør mod Bayer Leverkusen.






LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Brøndby-handel er kollapset

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FC København jagter Neestrup-erstatning

Philip Billing tabte kæben

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Det er Neestrups tre største fejl



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Helt på røven over Victor Froholdt

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Av, FCK! Her er de værst af alle

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nu flytter anfører til Danmark

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kæmpe nyhed i udlandet

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding