Raser over Solskjær-beslutning: – United skal fratrækkes seks point

Ifølge den tidligere Manchester City-spiller Trevor Sinclair bør Manchester United fratrækkes seks point i Premier League, efter at Ole Gunnar Solskjær stillede med et decideret reservehold i 2-1-nederlaget til Leicester.



Liverpools muligheder for at kvalificere sig til Champions League led tirsdag et voldsomt knæk, da Leicester hentede en vigtig 2-1-sejr over Manchester United.

Det var ikke et stort chok, at Kasper Schmeichel og kompagni hentede tre point på Old Trafford, for Ole Gunnar Solskjær havde i opgøret valgt at spille med et decideret reservehold, da Manchester United allerede i morgen møder Liverpool. 

Ifølge den tidligere West Ham- og Manchester City-profil Trevor Sinclair var det dog en decideret sviner af Manchester United at forære Leicester en gylden mulighed for at øge afstanden til Liverpool. 

– Med al respekt for de spillere, der spillede her til aften, så lavede de lavet 10 ændringer (kun Mason Greenwood startede også mod Aston Villa i weekenden, red.). Det her er deres B-hold. Det er respektløst, synes jeg, og det går ud over kampen om top fire, lød det således, ifølge talkSPORT, fra Sinclair. 

United bør straffes
Manchester Uniteds kamp mod Liverpool skulle have været spillet for halvanden uge siden, men opgøret blev udsat, da Manchester United-fans invaderede Old Trafford i protest. 

– Hvorfor sørgede politiet og klubben ikke for at sikre stadionet? Det gjorde de ikke. De klubber, der kommer til at lide under Manchester Uniteds manglende handlekraft – dem, der kan gå glip af top fire – er Chelsea, muligvis, og Liverpool, West Ham og Tottenham, lød det fra Trevor Sinclair.

– Jeg mener, at der bør være en straf for Manchester United. Tre point er ikke nok, for det ændrer ikke noget. Jeg mener helt ærligt, at med det hold, de stillede op med, og med tanke på, at de ikke sikrede deres stadion, så mener jeg, at Manchester United bør blive fratrukket seks point.

Ikke Uniteds ansvar
talkSPORT-værten Andy Goldstein var dog ikke umiddelbart enig med Trevor Sinclair.

– Vi er 35 kampe inde i sæsonen, og hvis du ligger udenfor top fire nu, så er det fordi, du ikke har hentet nok point i de kampe. Ikke fordi, at Manchester United var nødt til at stille med et svækket hold, fordi de har vigtigere udfordringer at tænke på, lød det således fra Goldstein. 

Liverpool er nu syv point efter Chelsea, der ligger på fjerdepladsen. Thomas Tuchels tropper har tre kampe tilbage, mens Jürgen Klopps mandskab mangler fire kampe. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København-farvel rykker nærmere

Hård dom over Kvistgaarden

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tyskland – Paraguay

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Storroser 18-årig FCK-spiller