Rasmus Nissen Kristensen: Klarede gymnasiet takket være OL-guldvinder

Den danske højre back Rasmus Nissen Kristensen havde ikke nemt ved at klare det hele, da han gik i gymnasiet, men det lykkedes med hjælp fra Tonje Kjærgaard.



Rasmus Nissen Kristensen er en af mange spillere, som er kommet til at få en fin karriere efter et ophold på FC Midtjyllands akademi. Han røg siden fra det midtjyske til Ajax, hvorefter han nu er i østrigske Red Bull Salzburg.

Men inden han nåede så langt, så er det en del af tilværelsen på akademiet i Ikast, at man også får sig en ungdomsuddannelse. Her var planen, at han ville gå på HF sammen med de andre FCM-kammerater.

Det fortæller han i et interview med Herning Folkeblad.

Men det ville Rasmus Nissen Kristensens mor, Lone Nissen, ikke være med til. Der skulle mere ind i hovedet på den unge Rasmus, og derfor blev han sendt på gymnasiet. Det skulle dog vise sig at blive en ganske stor udfordring for ham, da fodbolden i FC Midtjylland også begyndte at fylde mere.

– Det var en hård periode, især i 2. og 3. g, hvor jeg var rigtig meget væk fra skolen. Heldigvis havde jeg Tonje Kjærgaard (OL-vinder i håndbold red.) som vejleder, og uden hendes opbakning var jeg blevet smidt ud, siger han og fortsætter:

– Samtidig blev årene med efterskole og college i Ikast en periode, hvor jeg fik rigtig mange gode venner, som jeg stadig har kontakt til i dag, lyder det fra Rasmus Nissen Kristensen.

I samme interview kommer han desuden ind på skiftet fra Ajax til Red Bull Salzburg, hvor han fastslår, at Champions League-kampen mod Liverpool – hvor man tabte 3-4 – overskygger alt for den danske højre back.

Læs også:Østrigsk ekspert: Man er forvirrede omkring Rasmus Nissen




‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forhandler med storklub

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

Brøndby fyrer Steve Cooper

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Liverpool – Brentford

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0