Rasmus Nissen Kristensen: Klarede gymnasiet takket være OL-guldvinder

Den danske højre back Rasmus Nissen Kristensen havde ikke nemt ved at klare det hele, da han gik i gymnasiet, men det lykkedes med hjælp fra Tonje Kjærgaard.



Rasmus Nissen Kristensen er en af mange spillere, som er kommet til at få en fin karriere efter et ophold på FC Midtjyllands akademi. Han røg siden fra det midtjyske til Ajax, hvorefter han nu er i østrigske Red Bull Salzburg.

Men inden han nåede så langt, så er det en del af tilværelsen på akademiet i Ikast, at man også får sig en ungdomsuddannelse. Her var planen, at han ville gå på HF sammen med de andre FCM-kammerater.

Det fortæller han i et interview med Herning Folkeblad.

Men det ville Rasmus Nissen Kristensens mor, Lone Nissen, ikke være med til. Der skulle mere ind i hovedet på den unge Rasmus, og derfor blev han sendt på gymnasiet. Det skulle dog vise sig at blive en ganske stor udfordring for ham, da fodbolden i FC Midtjylland også begyndte at fylde mere.

– Det var en hård periode, især i 2. og 3. g, hvor jeg var rigtig meget væk fra skolen. Heldigvis havde jeg Tonje Kjærgaard (OL-vinder i håndbold red.) som vejleder, og uden hendes opbakning var jeg blevet smidt ud, siger han og fortsætter:

– Samtidig blev årene med efterskole og college i Ikast en periode, hvor jeg fik rigtig mange gode venner, som jeg stadig har kontakt til i dag, lyder det fra Rasmus Nissen Kristensen.

I samme interview kommer han desuden ind på skiftet fra Ajax til Red Bull Salzburg, hvor han fastslår, at Champions League-kampen mod Liverpool – hvor man tabte 3-4 – overskygger alt for den danske højre back.

Læs også:Østrigsk ekspert: Man er forvirrede omkring Rasmus Nissen




Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklub har kontaktet Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

‘Det er slut’

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Bud på 1,12 milliard afvist

FCK henter svensk talent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Optakt: Mexico – Sydafrika

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps