Rasmus Nissen Kristensen: Klarede gymnasiet takket være OL-guldvinder

Den danske højre back Rasmus Nissen Kristensen havde ikke nemt ved at klare det hele, da han gik i gymnasiet, men det lykkedes med hjælp fra Tonje Kjærgaard.



Rasmus Nissen Kristensen er en af mange spillere, som er kommet til at få en fin karriere efter et ophold på FC Midtjyllands akademi. Han røg siden fra det midtjyske til Ajax, hvorefter han nu er i østrigske Red Bull Salzburg.

Men inden han nåede så langt, så er det en del af tilværelsen på akademiet i Ikast, at man også får sig en ungdomsuddannelse. Her var planen, at han ville gå på HF sammen med de andre FCM-kammerater.

Det fortæller han i et interview med Herning Folkeblad.

Men det ville Rasmus Nissen Kristensens mor, Lone Nissen, ikke være med til. Der skulle mere ind i hovedet på den unge Rasmus, og derfor blev han sendt på gymnasiet. Det skulle dog vise sig at blive en ganske stor udfordring for ham, da fodbolden i FC Midtjylland også begyndte at fylde mere.

– Det var en hård periode, især i 2. og 3. g, hvor jeg var rigtig meget væk fra skolen. Heldigvis havde jeg Tonje Kjærgaard (OL-vinder i håndbold red.) som vejleder, og uden hendes opbakning var jeg blevet smidt ud, siger han og fortsætter:

– Samtidig blev årene med efterskole og college i Ikast en periode, hvor jeg fik rigtig mange gode venner, som jeg stadig har kontakt til i dag, lyder det fra Rasmus Nissen Kristensen.

I samme interview kommer han desuden ind på skiftet fra Ajax til Red Bull Salzburg, hvor han fastslår, at Champions League-kampen mod Liverpool – hvor man tabte 3-4 – overskygger alt for den danske højre back.

Læs også:Østrigsk ekspert: Man er forvirrede omkring Rasmus Nissen




Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Jubler over store FC København-nyheder



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk angriber sat til salg

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Kontant dom over Elyounoussi

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

FCM-transfer i fare

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

En sort plet på hans eftermæle

Afsløring: FC København afviser millionbud

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

OB vil have tidligere Superliga-profil

Henter Mads Junker

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl