Rasmus Nissen Kristensen skiftede i sommerens transfervindue til den østrigske storklub Red Bull Salzburg, der har haft et flot efterår med den norske vidunderdreng Erling Braut Haaland som frontfigur.
Klubben cruiser mod mesterskabet og har scoret vanvittige 59 mål i 16 ligakampe, og Red Bull Salzburg har også imponeret i Champions League i en vanskelig gruppe med KRC Genk, Napoli og Liverpool.
Rasmus Nissen spiller fast, men Michael Unverdorben, der er sportsredaktør på avisen Salzburger Nachrichten, er ikke ved at falde bagover, når han ser den tidligere FCM- og Ajax-spiller udfolde sig i Red Bull Salzburg.
– Man er lidt forvirrede omkring ham i Salzburg. Defensivt gør han det godt, men i offensiven… I Salzburg er backerne nærmest at regne som wings, og der har han ikke vist noget. Han spiller ikke offensivt, han er meget defensivt orienteret, siger Michael Unverdorben til Tipsbladet og fortsætter:
Læs også:Agent: Ajax forventer mere af Victor Jensen rent defensivt
– Han har jo ikke spillet nogen dårlige kampe, men han har heller ikke haft nogle rigtig gode kampe, og han kostede jo fem millioner euro (37,5 millioner kroner, red.), så er han en spiller, der er så mange penge værd? Det er der ingen, der ved.
22-årige Rasmus Nissen har foreløbig spillet 15 kampe for Red Bull Salzburg, og han står noteret for en enkelt assist i en pokalkamp mod Rapid Wien tilbage i slutningen af september.
Det kan læse hele artiklen om Red Bull Salzburg i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
