Rasmus Nissen Kristensen skiftede i sommerens transfervindue til den østrigske storklub Red Bull Salzburg, der har haft et flot efterår med den norske vidunderdreng Erling Braut Haaland som frontfigur.
Klubben cruiser mod mesterskabet og har scoret vanvittige 59 mål i 16 ligakampe, og Red Bull Salzburg har også imponeret i Champions League i en vanskelig gruppe med KRC Genk, Napoli og Liverpool.
Rasmus Nissen spiller fast, men Michael Unverdorben, der er sportsredaktør på avisen Salzburger Nachrichten, er ikke ved at falde bagover, når han ser den tidligere FCM- og Ajax-spiller udfolde sig i Red Bull Salzburg.
– Man er lidt forvirrede omkring ham i Salzburg. Defensivt gør han det godt, men i offensiven… I Salzburg er backerne nærmest at regne som wings, og der har han ikke vist noget. Han spiller ikke offensivt, han er meget defensivt orienteret, siger Michael Unverdorben til Tipsbladet og fortsætter:
Læs også:Agent: Ajax forventer mere af Victor Jensen rent defensivt
– Han har jo ikke spillet nogen dårlige kampe, men han har heller ikke haft nogle rigtig gode kampe, og han kostede jo fem millioner euro (37,5 millioner kroner, red.), så er han en spiller, der er så mange penge værd? Det er der ingen, der ved.
22-årige Rasmus Nissen har foreløbig spillet 15 kampe for Red Bull Salzburg, og han står noteret for en enkelt assist i en pokalkamp mod Rapid Wien tilbage i slutningen af september.
Det kan læse hele artiklen om Red Bull Salzburg i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
