Østrigsk ekspert: Man er forvirrede omkring Rasmus Nissen

Er Rasmus Nissen godt 37 millioner kroner værd? Det spørgsmål stiller en østrigsk ekspert, som følger danskeren på klubholdet Red Bull Salzburg.



Rasmus Nissen Kristensen skiftede i sommerens transfervindue til den østrigske storklub Red Bull Salzburg, der har haft et flot efterår med den norske vidunderdreng Erling Braut Haaland som frontfigur.

Klubben cruiser mod mesterskabet og har scoret vanvittige 59 mål i 16 ligakampe, og Red Bull Salzburg har også imponeret i Champions League i en vanskelig gruppe med KRC Genk, Napoli og Liverpool.

Rasmus Nissen spiller fast, men Michael Unverdorben, der er sportsredaktør på avisen Salzburger Nachrichten, er ikke ved at falde bagover, når han ser den tidligere FCM- og Ajax-spiller udfolde sig i Red Bull Salzburg.

– Man er lidt forvirrede omkring ham i Salzburg. Defensivt gør han det godt, men i offensiven… I Salzburg er backerne nærmest at regne som wings, og der har han ikke vist noget. Han spiller ikke offensivt, han er meget defensivt orienteret, siger Michael Unverdorben til Tipsbladet og fortsætter:

Læs også:Agent: Ajax forventer mere af Victor Jensen rent defensivt

– Han har jo ikke spillet nogen dårlige kampe, men han har heller ikke haft nogle rigtig gode kampe, og han kostede jo fem millioner euro (37,5 millioner kroner, red.), så er han en spiller, der er så mange penge værd? Det er der ingen, der ved.

22-årige Rasmus Nissen har foreløbig spillet 15 kampe for Red Bull Salzburg, og han står noteret for en enkelt assist i en pokalkamp mod Rapid Wien tilbage i slutningen af september.

Det kan læse hele artiklen om Red Bull Salzburg i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Oliver Sonne vender tilbage



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Klar til at gå shopamok

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Kan få store konsekvenser for Eriksen