Rasmus Nissen Kristensen skiftede i sommerens transfervindue til den østrigske storklub Red Bull Salzburg, der har haft et flot efterår med den norske vidunderdreng Erling Braut Haaland som frontfigur.
Klubben cruiser mod mesterskabet og har scoret vanvittige 59 mål i 16 ligakampe, og Red Bull Salzburg har også imponeret i Champions League i en vanskelig gruppe med KRC Genk, Napoli og Liverpool.
Rasmus Nissen spiller fast, men Michael Unverdorben, der er sportsredaktør på avisen Salzburger Nachrichten, er ikke ved at falde bagover, når han ser den tidligere FCM- og Ajax-spiller udfolde sig i Red Bull Salzburg.
– Man er lidt forvirrede omkring ham i Salzburg. Defensivt gør han det godt, men i offensiven… I Salzburg er backerne nærmest at regne som wings, og der har han ikke vist noget. Han spiller ikke offensivt, han er meget defensivt orienteret, siger Michael Unverdorben til Tipsbladet og fortsætter:
Læs også:Agent: Ajax forventer mere af Victor Jensen rent defensivt
– Han har jo ikke spillet nogen dårlige kampe, men han har heller ikke haft nogle rigtig gode kampe, og han kostede jo fem millioner euro (37,5 millioner kroner, red.), så er han en spiller, der er så mange penge værd? Det er der ingen, der ved.
22-årige Rasmus Nissen har foreløbig spillet 15 kampe for Red Bull Salzburg, og han står noteret for en enkelt assist i en pokalkamp mod Rapid Wien tilbage i slutningen af september.
Det kan læse hele artiklen om Red Bull Salzburg i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
