Også Junkers tidligere holdkammerat Jacob Rasmussen, der nu spiller i AGF, er fuld af beundring over, hvordan Junker har ladet fødderne tale.
– Mads har betalt nogle dyre lærepenge. Det må have været en meget grim tid for ham, men det er fantastisk flot, hvordan han har formået at vende situationen til noget positivt, siger Rasmussen, der forlod Nordsjælland, kort inden sagen nåede medierne.
– Jeg synes, FC Nordsjælland har truffet et rigtigt valg. Alle kan begå fejl, og man må jo sige, at Mads har betalt tilliden tilbage.
Sagen rullede for alvor i den weekend, hvor Junker og FC Nordsjælland spillede mod OB i Odense. Den kamp endte 0-0, og ugen efter var alles øjne rettet mod Junker, da nordsjællænderne tog imod FC Midtjylland i Farum Park.
Blandt tilskuerne var kommentatoren Per Frimann fra TV3, der så et hjemmehold, der efter hans vurdering var præget af sagen.
– Udefra kunne man naturligvis kun kigge på spillernes kropssprog og på, hvordan kontakten var mellem Mads og spillere som Anders Due og Tommy Olsen, der havde været meget involverede i sagen. På mig virkede det, som om skaderne ikke var klinket på det tidspunkt. Men Mads virkede meget fokuseret på spillet og scorede et mål, siger Frimann.
Målet var med til at vende kampen mod midtjyderne, så FC Nordsjælland med en 3-2-sejr kunne vinde sæsonens første kamp efter en start med bare to points i fire kampe. I de efterfølgende syv kampe har Junker scoret syv mål og har dermed været kraftigt medvirkende til, at FC Nordsjælland efter to sæsoner i bunden nu ligner et midterhold, der næppe kommer i nedrykningsfare.
Per Frimann ser succesen på banen som den altafgørende faktor for, at Junkers fremtid nu igen tegner lys.
– Mads har helt givet fornemmet, at den eneste måde, han kunne genvinde respekten, var ved at levere gode præstationer på banen. Det er det bedste, han har kunnet gøre, og det er stærkt gjort af ham, siger Frimann, der dog ikke tror, at pokersagen er helt ude af det nordsjællandske system.
– Når jeg ser dem spille, så kigger jeg eksempelvis på, hvordan de jubler. Og det virker bestemt harmonisk. Men jeg tror altså ikke på, at sårene allerede er helet. Dertil er hierarkiet på et fodboldhold for råt.
Netop i hierarkiet i FC Nordsjælland har Mads Junker tidligere været kendt for at have en høj status. Han har været spillertruppens ansigt udadtil og anses for at have en begavelse, der ligger udover, hvad man normalt ser i fodboldmiljøet. Og han har også været dygtig til at drage fordel af den.
– Mads har jo aldrig lagt skjul på, at han har haft et ønske om at profilere sig og blive kendt i medierne. Nu er han så blevet ramt af berømmelsens pris. Det var jo aldrig blevet den samme sag, hvis han havde været nummer 35 i truppen, mener hans tidligere holdkammerat Jacob Rasmussen.
– Men han har arbejdet stenhårdt siden og har vel nærmest skullet starte fra nul igen. Men han har klaret det og har været meget ydmyg og tilbageholdende og er trådt tilbage fra mediernes søgelys. Men selvom det går ham godt på banen nu, så tror jeg stadig, han har det hårdt privat og slås med nogle ting efter sagen, fortsætter Rasmussen.
Benny Johansen peger på, at Junkers store tro på sig selv har været med til at bære ham igennem.
– Mads er en ener, der ved, hvad han kan, og tror på sig selv. Man kan kalde ham egoistisk, men det skal forstås på en positiv måde og som en styrke. Han har ikke nogle primadonna-nykker, og selvom han har et stort ego, er han også en spiller, der arbejder hårdt for holdet. Det har nok været vigtigt i den nuværende situation, siger Junkers tidligere træner.
Per Frimann mener, at man kan sammenligne Junkers situation med den store opmærksomhed, der var omkring Mohammed Zidan, da egypteren spillede i Danmark.
– Zidan var indblandet i flere lidt uheldige sager, som fik al fokus til at rette sig mod ham på banen. Og så gik han bare ind og spillede taget af stadion. Nogle spillere bliver styrket af at have den slags pres på sig og kan kontrollere det, og måske er der tale om det samme med Junker. Det kan lyde lidt stærkt, men som Zidan gjorde det, så kæmper Junker for sin fodboldmæssige livline og har succes med det, siger Frimann.
Mads Junkers angrebsmakker og anfører i FC Nordsjælland Tommy Olsen var blandt dem, der var ofre for Junkers snyderi i kortspillet. Olsen ønsker ikke at tale mere om poker-sagen, som for ham er et overstået kapitel.
– Helt ærligt, så tænker jeg overhovedet ikke på det på banen. Den er lukket, og det er vi glade for herude. Mads har mange kvaliteter i sit spil og har forsøgt om muligt at arbejde endnu hårdere siden sagen. Så det overrasker mig ikke, at han nu er topscorer, siger Olsen.
De kilder, TIPS-bladet har talt med, peger alle på, at Junker selv bærer hovedparten af æren for at være kommet så stærkt igennem den triste sag. Spilleragenten Per Steffensen mener dog også, man kan tale om, at en menneskelig reaktion fra Junkers holdkammerater har hjulpet ham på vej.
– Jeg tror, at mennesker er sådan indrettede, at der på et tidspunkt kommer en modreaktion. Når folk har ligget ned, så viser man også omsorg for dem efterfølgende. Sådan er mennesker. De kan godt være med til at hugge til nogen, men der er en grænse. Og Mads har været så ydmyg, at holdkammeraterne har ønsket at hjælpe med at bygge ham op igen, siger Steffensen.
I dag er Junker igen begyndt at udtale sig til medierne efter kampene, men svarene er kortere end før og fremtoningen mere tilbageholdende. Jacob Rasmussen mødte ham med AGF i sidste weekend og fornemmede en forandret Mads Junker.
– Det var helt tydeligt. Vi udvekslede næsten ikke et ord, sagde kun lige hej før og efter kampen. Han var meget stille og rolig og koncentrerede sig kun om at spille fodbold. Han er nok den, der har været hårdest ramt af alle, men han er en stærk person, siger Rasmussen.
På forunderlig vis har Junkers store tro på egne evner både kastet ham ned i dybet og har nu ført ham til toppen af sin karriere. Han troede på, han var i stand til at snyde i kortspil og gjorde det. Nu tror han på, at han er en så god fodboldspiller, at han gennem spille og score sagen i baggrunden.
Omverdenens respekt har Mads Junker gennem sine præstationer allerede genvundet. Spørgsmålet er så bare, om han også har genvundet respekten fra sig selv.
Mads Junker ønskede ikke selv at udtale sig til TIPS-bladet.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Presset træner vil rotere mod FCM
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Interessant afsløring
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT