Retov: Aner ikke hvad fremtiden bringer

Martin Retov rykkede ned i 3. bundesliga med Hansa Rostock i går. Nedrykningen betyder samtidig, at Retovs kontrakt bliver revet i stykker. Men danskeren ved endnu intet om fremtiden.



Efter at have overstået en karantæne på syv kampe for at have nikket St. Paulis Fabian Boll en skalle, fik Martin Retov i går comeback på Hansa Rostocks hold. Men playoff-kampen mod Ingolstadt blev hans sidste i Rostock-trøjen, for Hansa rykkede ned, og det opfyldte en klausul i Retovs kontrakt, så danskeren nu er fritstillet.

– Jeg skal lige sunde mig oven på nederlaget i går, for jeg har det ikke specielt sjovt lige nu. Vi tabte, og det var ikke nogen sjov oplevelse, men det var opad bakke fra start, da vi havde tabt den første kamp med 1-0, siger Martin Retov til tipsbladet.dk.

Den tidligere Brøndby-spiller skal nu på jagt efter en ny klub, men han har endnu ikke givet klubjagten den store opmærksomhed.

– Når der er gået noget tid, og jeg har fået bearbejdet den her skuffelse, så må vi se på, hvilke ønsker jeg skal have opfyldt med en ny kontrakt. Jeg ved ikke, hvad der sker, og lige nu har jeg heller ingen præferencer. Tiden må vise, hvad der kommer til at ske, siger Retov.

Helt andre forventninger
Da Martin Retov skiftede fra Brøndby til Hansa Rostock i 2008 var det med forventninger om at skulle spille med om oprykningen til Bundesligaen, men allerede i den første sæson var Rostock tæt på at rykke ud. Det skete så i Retovs anden sæson. En stor skuffelse for alle i og omkring klubben.

– Der har været lidt kaos i klubben, og jeg har vel haft fire-fem trænere i min tid her. Det indikerer også, at det ikke har kørt for klubben. De havde jo også forestillet sig det her forløb anderledes. Vi havde alle håbet på bedre resultater, men når sådan noget her sker, så er der bare mange, der ikke har gjort det godt nok, siger Retov.

På trods af den store skuffelse i aftes og den turbulente tid i Rostock, så tager den 30-årige midtbanespiller alligevel nogle ting med sig videre sin nye klub.

– Det har været en oplevelse og en udfordring at spille to sæsoner i tysk fodbold. Jeg havde selvfølgelig håbet på at vinde flere fodboldkampe – det vil en fodboldspiller altid. Men livet skal nok gå videre, når jeg har fået det her ud af systemet, siger Retov.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Snød FC København for keeper

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Horsens var et helvede’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-boss åben for lejeaftaler

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’