Retten har talt: Kan ikke bremse Super League

Retten i Madrid mener ikke, at der er hjemmel for Fifa og Uefa til at bremse Super League eller sanktionere.



Der er ikke lovhjemmel til at bremse stiftelsen af udbryderligaen Super League eller at sanktionere hverken de 12 klubber eller deres spillere på nuværende tidspunkt.

Sådan lyder en foreløbig kendelse fra retten i Madrid. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Hvordan domstolene i England og Italien forholder sig til sagen, vides ikke endnu.

Retten i den spanske hovedstad vurderer tirsdag, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) ikke har hjemmel til at forhindre klubber i at oprette en lukket, privat liga.

Uefa og Fifa har ellers truet med at udelukke alle 12 klubber øjeblikkeligt. Også de nationale forbund har luftet tanker om at smide klubberne ud af deres respektive hjemlige ligaer.

Ifølge kendelsen foreligger der ikke tilstrækkeligt kendskab til etableringen af Super League, til at Uefa og Fifa kan bremse dens tilblivelse på nuværende tidspunkt.

Ligeledes fastslår retten, at de to store forbund ikke kan sanktionere hverken de 12 klubber eller spillerne i klubberne på nuværende tidspunkt med det aktuelle kendskab til Super League.

Altså kan spillerne ikke udelukkes fra landsholdsfodbold nu.

Super League er en direkte konkurrent til Uefas europæiske turneringer. Det kontinentale forbund har talt om muligheden for at smide de 12 klubber ud øjeblikkeligt.

Det vil i så fald betyde, at Real Madrid, Manchester City og Chelsea vil blive smidt ud af denne sæsons CL-semifinaler. Kun Paris Saint-Germain vil være tilbage.

Men ifølge den foreløbige kendelse fra retten i Madrid kan en sådan sanktion altså heller ikke sættes i værk nu.

Der er seks hold fra Premier League med i Super League-projektet, mens Italien og Spanien har hver tre hold med.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCM-flop i chokskifte

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

PSG meldes enig med Barca-profil

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Et kæmpestort skifte’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Pressede på for FC København-exit

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb