Retten har talt: Kan ikke bremse Super League

Retten i Madrid mener ikke, at der er hjemmel for Fifa og Uefa til at bremse Super League eller sanktionere.



Der er ikke lovhjemmel til at bremse stiftelsen af udbryderligaen Super League eller at sanktionere hverken de 12 klubber eller deres spillere på nuværende tidspunkt.

Sådan lyder en foreløbig kendelse fra retten i Madrid. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Hvordan domstolene i England og Italien forholder sig til sagen, vides ikke endnu.

Retten i den spanske hovedstad vurderer tirsdag, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) ikke har hjemmel til at forhindre klubber i at oprette en lukket, privat liga.

Uefa og Fifa har ellers truet med at udelukke alle 12 klubber øjeblikkeligt. Også de nationale forbund har luftet tanker om at smide klubberne ud af deres respektive hjemlige ligaer.

Ifølge kendelsen foreligger der ikke tilstrækkeligt kendskab til etableringen af Super League, til at Uefa og Fifa kan bremse dens tilblivelse på nuværende tidspunkt.

Ligeledes fastslår retten, at de to store forbund ikke kan sanktionere hverken de 12 klubber eller spillerne i klubberne på nuværende tidspunkt med det aktuelle kendskab til Super League.

Altså kan spillerne ikke udelukkes fra landsholdsfodbold nu.

Super League er en direkte konkurrent til Uefas europæiske turneringer. Det kontinentale forbund har talt om muligheden for at smide de 12 klubber ud øjeblikkeligt.

Det vil i så fald betyde, at Real Madrid, Manchester City og Chelsea vil blive smidt ud af denne sæsons CL-semifinaler. Kun Paris Saint-Germain vil være tilbage.

Men ifølge den foreløbige kendelse fra retten i Madrid kan en sådan sanktion altså heller ikke sættes i værk nu.

Der er seks hold fra Premier League med i Super League-projektet, mens Italien og Spanien har hver tre hold med.

/ritzau/





Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

VM-Vækkeuret: Giganternes fald



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår rekordtransfer i dette vindue

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding