Retten har talt: Kan ikke bremse Super League

Retten i Madrid mener ikke, at der er hjemmel for Fifa og Uefa til at bremse Super League eller sanktionere.



Der er ikke lovhjemmel til at bremse stiftelsen af udbryderligaen Super League eller at sanktionere hverken de 12 klubber eller deres spillere på nuværende tidspunkt.

Sådan lyder en foreløbig kendelse fra retten i Madrid. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Hvordan domstolene i England og Italien forholder sig til sagen, vides ikke endnu.

Retten i den spanske hovedstad vurderer tirsdag, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) ikke har hjemmel til at forhindre klubber i at oprette en lukket, privat liga.

Uefa og Fifa har ellers truet med at udelukke alle 12 klubber øjeblikkeligt. Også de nationale forbund har luftet tanker om at smide klubberne ud af deres respektive hjemlige ligaer.

Ifølge kendelsen foreligger der ikke tilstrækkeligt kendskab til etableringen af Super League, til at Uefa og Fifa kan bremse dens tilblivelse på nuværende tidspunkt.

Ligeledes fastslår retten, at de to store forbund ikke kan sanktionere hverken de 12 klubber eller spillerne i klubberne på nuværende tidspunkt med det aktuelle kendskab til Super League.

Altså kan spillerne ikke udelukkes fra landsholdsfodbold nu.

Super League er en direkte konkurrent til Uefas europæiske turneringer. Det kontinentale forbund har talt om muligheden for at smide de 12 klubber ud øjeblikkeligt.

Det vil i så fald betyde, at Real Madrid, Manchester City og Chelsea vil blive smidt ud af denne sæsons CL-semifinaler. Kun Paris Saint-Germain vil være tilbage.

Men ifølge den foreløbige kendelse fra retten i Madrid kan en sådan sanktion altså heller ikke sættes i værk nu.

Der er seks hold fra Premier League med i Super League-projektet, mens Italien og Spanien har hver tre hold med.

/ritzau/





Tottenham-flop i stor transfer




LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Her kan du se FC København mod FC Polissya

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Ny FC København-stjerne imponerer

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Endnu et forbund i kødet på FIFA



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker i rekordtransfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Her er FC Københavns pris på William Clem

DBU indkaldt til møde

Revser FC København: ‘Arrogant’

Jagter dansk landsholdsspiller

Superliga-retur?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Surt show – dumpet!

Har budt en milliard

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub