– Vi er muligvis det dårligste hold i Manchester Uniteds historie. Jeg ved, at medierne vil have overskrifter, men jeg siger det, fordi vi er nødt til at anerkende det og ændre det.
Så klar var meldingen fra cheftræner Ruben Amorim, efter at De Røde Djævle i weekenden tabte til Brighton på Old Trafford.
Og den kommentar møder kras kritik fra Jamie Carragher, der i dag er ekspert på Sky Sports. I tv-stationens program mandag aften langede Liverpool-legenden således kraftigt ud mod Ruben Amorims udtalelse.
– Jeg synes, det var noget af det mest bizarre og latterlige, jeg nogensinde har hørt en manager sige. Hvorfor du ville lave sådan en kommentar?
– Det er den type kommentar, en ekspert ville komme med, og den ville han være nødt til at forsvare. Jeg ved ikke, hvad han får ud af det, eller hvad gevinsten er. Vi ved alle, at det er et dårligt Manchester United-hold.
– Det er et citat, der vil forfølge ham resten af sæsonen. Han sagde til journalisterne der, ‘Jeg har givet jer jeres overskrift’. Hvorfor man ville gøre det som manager, vil jeg aldrig vide, siger Jamie Carragher ifølge Daily Mail.
Carragher mener, at det kan være svært for Ruben Amorim at motivere sine spillere efter sådan en kommentar, og han regner desuden med, at Manchester Uniteds ejere vil tage et alvorsord med træneren.
– Jeg ville blive meget overrasket, hvis hans chefer ikke siger noget til ham. Sådan kan man ikke tale som manager for Manchester United. Man hælder ikke benzin på flammerne, lyder det fra Carragher.
Kan United vinde på Old Trafford?
Manchester United skal i aktion igen torsdag d. 21 / 1 kl. 21.00 hjemme mod Rangers i Europa League, hvor man skal prøve at vende en elendig hjemmesteame til sejr for at holde sig i top otte i tabellen. Rangers kan godt volde United problemer med deres fysik, men begge hold har scoret i 8 / 10 af Rangers 10 seneste udekampe og United har lukket 1.5 mål ind i snit i deres 10 seneste hjemmekampe. Se vores spilforslag nedenfor.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
OPTAKT
Jordan – Argentina
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT