Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Den tidligere Superliga-boss, Lars Friis, var rasende efter derbyet lørdag.



Derbys er noget særligt.

Om det er i København, Liverpool, Hamborg eller Buenos Aires, så er der altid knald på, når bysbørn ramler ind i hinanden over 90 minutters fodbold.

Det gælder bestemt også i Prag, hvor Sparta Prag med Lars Friis på trænerbænken spillede mod Slavia Prag.

– Det er nødt til at blive italesat, det er simpelthen tyveri ved højlys dag. Fodboldforbundet er nødt til at gøre noget ved det her. Vi har mange hjælpemidler, der gør, at vi kan undgå disse situationer, blandt andet VAR, fortalte Lars Friis rasende efter kampen på et pressemøde med henvisning til, at Oscar Dorley, der scorede kampens sidste mål, brugte armen til hjælp.

– Kampen er så vigtig for hele byen, men hele dommerstaben ser det ikke. Der var tydeligt håndpå – det står ikke til diskussion. Forbundet er nødt til at vågne op, fordi det er helt vanvittigt. Jeg taler kun om kampen i dag, ikke det, at Slavia har vundet trofæet, slår den danske cheftræner fast ifølge mediet iSport.

Situationen er så speget, at klubben selv har delt dele af raseriudbruddet på sin X-profil. Herunder kan du se Lars Friis, der går amok efter slutfløjt.

Lars Friis og klubbens danskere kan imidlertid se frem til på onsdag, hvor de spiller cupfinale mod Sigma Olomouc, hvilket er et opgør, der skal redde sæsonen, efter Sparta har været helt ude af mesterskabskampen.

De kan dog fortsat kigge tilbage på, at de lykkedes med at komme i Champions League-gruppespillet for første gang i rigtig mange år.





Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Storklub har kontaktet Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Han afløser Mourinho



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Bud på 1,12 milliard afvist

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Sat til salg – så dyr er han

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?