Ronaldo bryder tavsheden: – Tiden er kommet til at forklare nu

Cristiano Ronaldo gjorde ikke et større nummer ud af det, da Juventus-profilen i januar overgik Pelés 757 officielle mål. Efter søndagens hattrick mod Cagliari har portugiseren så forklaret årsagen.



Cristiano Ronaldo scorede søndag tre gange i Juventus’ 3-1-sejr over Cagliari, og efter slutfløjtet sendte portugiseren så en hilsen til den brasilianske legende Pelé.

– I de seneste uger har der været masser af nyheder og statistikker, hvor jeg blev udråbt som den mest scorende spiller i historien, fordi jeg havde overgået Pelés 757 officielle mål. Selvom jeg er taknemmelig for dette, så er tiden nu kommet til at forklare, hvorfor jeg først nu anerkender denne rekord, lød det således på Instagram fra Cristiano Ronaldo. 

– Min evige og ubetingede beundring for mr. Edson Arantes do Nascimento (Pelé, red.), og min respekt for fodbold i midten af det 20. århundrede, betød, at jeg anså hans målstatistik for at være på 767 mål, idet jeg medregner hans ni mål for Sao Paolos statshold, samt hans enlige mål for det brasilianske militærhold. Verden har ændret sig siden da, og fodbold har også ændret sig. Men det betyder ikke, at vi bare kan slette historien, så den passer til vores egne interesser. 

– I dag, hvor jeg har nået mål nummer 770 i min professionelle karriere, er mine først ord rettet mod Pelé. Der er ingen spiller i verden, der ikke er blevet opdraget med historier om hans kampe, mål og bedrifter. Og jeg er ingen undtagelse. Af denne grund fylder det mig med glæde og stolthed, at jeg nu er nummer ét på den historiske topscorerliste, og at jeg har slået Pelés rekord. Det er noget, jeg aldrig kunne have drømt om, da jeg voksede op på Madeira. 

Med Cristiano Ronaldos udmelding ligger det samtidig klart, at portugiseren tilsyneladende ikke anser Josef Bicans rekord som gyldig. Den afdøde tjekkiske angriber er ellers angiveligt noteret for 805 mål i karrieren






Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

VM-LIVE: Surt show

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Elfenbenskysten – Norge

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’