Ronaldo-fan i oprør: Derfor er vanvittig Messi-rekord overvurderet

En Cristiano Ronaldo-fan er en mission på Twitter. En mission der går ud på at forklare, hvorfor Messis rekord med 91 mål i 2012 er overvuderet.



For ni år siden så verden måbende til, mens en dengang 25-årig Lionel Messi leverede, hvad mange kalder det bedst kalenderår nogensinde af en professionel fodboldspiller.

Han nettede ikke mindre end 91 gange. Et absurd antal der blev fordelt på 69 kampe, hvoraf 79 af målene blev scoret i Barcelona-trøjen, mens 12 af basserne var for Argentina.

Nu forsøger en Cristiano Ronaldo-fan på Twitter at sætte spørgsmålstegn ved præstationen. Under Twitter-navnet @Cronaldo7F beskylder han Lionel Messis rekord for at være kommet til ham på en billig baggrund.

I en længere Twitter-tråd gennemgår han forskellige aspekter af rekorden, og det første handler om, hvilke hold han scorede mod. Her nævner han, at den lille argentiner scorede fire mål mod henholdsvis Real Zaragoza, Real Vallecano, Osasuna, Espanyol og Real Betis – hold der ifølge Twitter-profilen er at betragte som små hold i La Liga.

Derudover nævnes midtbanen bestående af Xavi, Iniesta og Busquets som en af årsagerne til, at Messi kunne score så mange mål. Alle var ifølge Twitter-profilen på toppen af deres karriere og pressede meget højt på banen. De dominerede de mindre hold i La Liga, og det var medvirkende til Messis mange mål.

Og så nævnes Messis manglende evne til at spille en afgørende rolle i de helt store kampe den sæson. Messi missede et afgørende straffespark mod Chelsea i Champions League, der i sidste ende var med til at sende FC Barcelona ud af turneringen, og så kunne han heller ikke gøre en forskel i El Clasico-kampene, der i sidste ende betød, at Real Madrid vandt mesterskabet det år.

Et andet eksempel der hives frem, er Messis 13 mål i Champions League den sæson. Det samme antal nåede rivalen Cristiano Ronaldo op på. Og mens de 13 kasser stadig er rekord for Messi, så har Cristiano Ronaldo tre gange scoret flere mål i turneringen.

Og sidst men ikke mindst lyder et argument, at Messi scorede på 14 mål den sæson, og at havde det ikke været for disse, var han slet ikke i nærheden af 91 mål i kalenderåret 2012.

Ovenstående argumenter får Twitter-profilen til at konkludere, at Messis rekord på 91 mål i et kalenderår er overvurderet.

Tilbage står dog stadig, at Lionel Messi slog Gerd Müllers rekord fra 40 år tidligere, hvor han scorede 85 mål i et kalenderår for Tyskland og Bayern München.





Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest



LIVE

TransferLIVE: Nu står han uden klub


Fire spillere er på vej væk fra Brøndby IF

Afsløring: Brøndby sælger Mathias Kvistgaarden

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Huescas joker med fartdom: ‘Stol på mig, betjent’

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Kongen af straffespark på vej til FC København


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Belgier var fristet af FCK og FCM

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Klar Birk-melding: Vil have en assistenttræner

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


FCK-emne skifter til PSV

Wrexham klar til at knuse transferrekord

FCM jagter Champions League-talenter

FCK forhandler om målmand – koster kassen

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Lindstrøm på blokken i storklub

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Rasmus Falk gjorde comeback for OB

FCN-bet: Ramt af korsbåndsskade

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Ny AGF’er? ‘Han var afgørende’



Massiv interesse for Horsens-flop

Den fejl må Brøndby ikke lave!

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Derfor kom Ronaldo ikke til Diogo Jotas begravelse

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

FC Barcelona-stjerner i chok

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer



Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær

Hollandsk stjerne vinder i Touren

“Superdanskeren”

Usikkerhed om dansker – transfer kan komme på tale

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

Bayern raser mod Donnarumma

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025



Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen