Ronaldo og Messi inviteret til finalekamp i Madrid: Skal dele VIP-boks

Cristiano Ronaldo og Lionel Messi er begge blevet inviteret på Santiago Bernabeu for at overvære Copa Libertadores-finalen mellem Boca Juniors og River Plate. Argentineren har allerede meldt sin ankomst, mens portugiseren stadig tygger på tilbuddet.



Når den udskældte og omdiskuterede Copa Libertadores-returfinale på søndag skal afvikles på Santiago Bernabeu i Madrid, kan det blive med prominent besøg på tilskuerpladserne. 

Finalen mellem de argentinske ærkerivaler River Plate og Boca Juniors er blevet rykket til den spanske hovedstad af sikkerhedsmæssige årsager, og det spanske fodboldforbund (RFEF) har i den forbindelse inviteret de to bedste spillere på planeten til fodbold på stadion.

Forbundet håber således på, at tilstedeværelsen af FC Barcelonas Lionel Messi og Juventus’ Cristiano Ronaldo side om side i den præsidentielle VIP-boks på Bernabeu vil sende et stærkt budskab på fodboldens vegne og placere begge spillere et sted, hvor de fortjener at være. Det skriver spanske AS.

Lionel Messi har allerede meldt sin ankomst til det spanske fodboldforbund, og han forventes derfor at rejse til hovedstaden på dagen, da FC Barcelona lørdag møder Espanyol. Cristiano Ronaldo og Juventus møder fredag aften Inter i den italienske Serie A, og portugiseren har derfor muligheden for at kombinere kampen med en weekendtur i sin gamle hjemby, men ifølge de spanske medier går superstjernen stadig og tænker over tilbuddet.

Ronaldo vil angiveligt meget gerne se kampen side om side med Lionel Messi i VIP-området, men på grund af bruddet med Real Madrid og i særdeleshed klubbens præsident Florentino Perez, er portugiserens forhold til den spanske hovedstad stadig en anelse betændt. 

Kampen sparkes i gang kl. 20.30 på Santiago Bernabeu søndag aften – såfremt begge mandskaber selvfølgelig møder op. River Plate har efter flere protester nu endeligt meldt deres ankomst, mens Boca Juniors fortsat ikke har meldt ud, om de har i sinde at spille finalen. Det kan du læse mere om

Den første af de to finaler endte 2-2 på La Bombonera. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Historisk finale! Han er verdens bedste

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De er interesseret i Christian Eriksen

Han vender hjem til FC København

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De vil gerne have Jens Jønsson

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

17 minutter for United – nu skal han til VM

Roony vil væk

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Arne Slot fyret af Liverpool

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

AC Horsens er tilbage i Superligaen