Når den udskældte og omdiskuterede Copa Libertadores-returfinale på søndag skal afvikles på Santiago Bernabeu i Madrid, kan det blive med prominent besøg på tilskuerpladserne.
Finalen mellem de argentinske ærkerivaler River Plate og Boca Juniors er blevet rykket til den spanske hovedstad af sikkerhedsmæssige årsager, og det spanske fodboldforbund (RFEF) har i den forbindelse inviteret de to bedste spillere på planeten til fodbold på stadion.
Forbundet håber således på, at tilstedeværelsen af FC Barcelonas Lionel Messi og Juventus’ Cristiano Ronaldo side om side i den præsidentielle VIP-boks på Bernabeu vil sende et stærkt budskab på fodboldens vegne og placere begge spillere et sted, hvor de fortjener at være. Det skriver spanske AS.
Lionel Messi har allerede meldt sin ankomst til det spanske fodboldforbund, og han forventes derfor at rejse til hovedstaden på dagen, da FC Barcelona lørdag møder Espanyol. Cristiano Ronaldo og Juventus møder fredag aften Inter i den italienske Serie A, og portugiseren har derfor muligheden for at kombinere kampen med en weekendtur i sin gamle hjemby, men ifølge de spanske medier går superstjernen stadig og tænker over tilbuddet.
Ronaldo vil angiveligt meget gerne se kampen side om side med Lionel Messi i VIP-området, men på grund af bruddet med Real Madrid og i særdeleshed klubbens præsident Florentino Perez, er portugiserens forhold til den spanske hovedstad stadig en anelse betændt.
Kampen sparkes i gang kl. 20.30 på Santiago Bernabeu søndag aften – såfremt begge mandskaber selvfølgelig møder op. River Plate har efter flere protester nu endeligt meldt deres ankomst, mens Boca Juniors fortsat ikke har meldt ud, om de har i sinde at spille finalen. Det kan du læse mere om
Den første af de to finaler endte 2-2 på La Bombonera.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
INTERVIEW
