Ronaldos motiverende tale til holdkammeraterne

Cristiano Ronaldo har angiveligt holdt en motiverende tale for sine nye holdkammerater, hvor portugiseren har opfordret Manchester United-spillerne til at give alt for klubben.



Cristiano Ronaldo gjorde lørdag comeback for Manchester United med to kasser, men allerede inden 4-1-sejren over Newcastle formåede den portugisiske superstjerne angiveligt at motivere holdkammeraterne. 

Ifølge den engelske avis The Sun holdt Cristiano Ronaldo således en tale, da Manchester United-truppen fredag var samlet på et hotel. 

– Ronaldos tale var meget stærk og opløftende. Hele spillertruppen og trænerstaben sad stille og lyttede. Han sagde til holdkammeraterne: ‘Jeg er kommet tilbage til Manchester United af to årsager. Den første er, at jeg elsker klubben. Den anden er, at jeg elsker den vindermentalitet, der eksisterer i den her klub, lyder det således, ifølge The Sun, fra en unavngiven kilde, der altså hørte talen.

– Jeg er ikke kommet tilbage for at være en cheerleader. Hvis I ønsker at få succes, så har jeg brug for, at I elsker den her klub med hele jeres hjerte. I er nødt til at leve for og kæmpe for den her klub. Om I spiller eller ej, så er I nødt til at støtte jeres holdkammerater og altid give 100 procent for klubebn, lød det videre fra Cristiano Ronaldo i talen.

– Jeg er her for at vinde, intet andet. At vinde bringer os lykke. Jeg ønsker at være lykkelig, gør I? 

Tiltro til holdkammeraterne
I talen understregede Cristiano Ronaldo desuden, at han har tiltro til sine nye holdkammerater.

– I er alle utrolige spillere, og jeg tror på jer. Ellers ville jeg ikke være kommet tilbage. Fansene vil støtte jer, hvis I giver alt. Jeg ønsker blot at skabe en vindermentalitet, sådan at når jeg en dag stopper, så vil vindermentaliteten forblive, så denne gruppe af spillere kan dominere, ligesom vi plejede at gøre, lød det således angiveligt fra portugiseren.

– Jeg vil gøre mit bedste for holdet, men jeg har også brug for jeres støtte. Er I klar til at kæmpe? Er I klar til at give alt på banen? 

Ifølge reservemmålmanden Lee Grant havde Cristiano Ronaldos tilstedeværelse desuden den effekt, at ingen Manchester United-spillere ønskede at spise den chokoladekage, der var stillet frem efter holdmiddagen. Læs mere om den historie her





Dansk dommer får ros stor ros


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

To direktører færdige i Superliga-klub

Stor Brøndby-stjerne skadet

Rune deler nyt efter mareridt

– Fuldstændig svigtet

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

– Cooper skyder på Schmedes

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Valgte Manchester United over Real Madrid

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

En kold spand vand direkte i hovedet!

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

To trænere færdige i Superliga-klub

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Dansk bomber forventer sommertransfer

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Angriber er færdig i Randers FC

AGF henter Ibrahim Traoré

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Landstræner hylder OB-komet

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’