Erling Haaland har haft lidt af en kometkarriere i de senere år, og nordmanden er kendt for at være både hurtig og fysisk stærk.
Watford-målmanden Ben Foster, der har YouTube-kanalen The Cycling GK, var derfor interesseret i at høre nærmere om Haaland, da han interviewede sin Watford-holdkammerat Joshua King, der spiller sammen med Haaland på det norske landshold.
Foster indledte derfor med at spørge King, hvordan Haaland er som person.
– Han er bare en freak. Jeg har aldrig set nogen, der spiser lige så meget som ham. Aldrig. Han fylder bare på, lød svaret fra Watford-nordmanden.
Ben Foster påpegede herefter, at Erling Haaland alligevel fremstår som en spiller uden et eneste gram for meget på kroppen.
– Ja, han er fint skåret, men han æder bare som en bjørn. Han er virkelig en flink fyr. Der er selvfølgelig nogle interviews, hvor han virker lidt… men han er en af de flinkeste. Helt nede på jorden. Han er bare en knægt, der nyder at spille fodbold, lød svaret herefter fra King.
Elsker Premier League
Ben Foster ville herefter høre, hvad Joshua King tror, at Erling Haaland kommer til at gøre fremadrettet. Foster var særligt interesseret i at vide, om Haaland ønsker at rykke til Premier League.
– Jeg ved, at han elsker Leeds. Han elsker Leeds meget. Jeg ved ikke, om det kommer til at ske. Vi må vente og se. Jeg ville elske at se ham i Premier League. Det sagde jeg sidste sommer. Jeg sagde til ham: ‘Du er nødt til at komme til Premier League’. Han elsker Premier League. Han er stadig ung, så han har tid, lød svaret fra King.
Det seneste nye i Erling Haalands situation er, at Dortmund angiveligt vil tilbyde nordmanden en lønfordobling, hvis han vil blive til 2023 i stedet for at smutte til sommer.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
