Rystet over Haaland: Han æder som en bjørn

Ifølge Erling Haalands landsholdskollega Joshua King spiser Dortmund-stjernen utrolige mængder mad.



Erling Haaland har haft lidt af en kometkarriere i de senere år, og nordmanden er kendt for at være både hurtig og fysisk stærk. 

Watford-målmanden Ben Foster, der har YouTube-kanalen The Cycling GK, var derfor interesseret i at høre nærmere om Haaland, da han interviewede sin Watford-holdkammerat Joshua King, der spiller sammen med Haaland på det norske landshold. 

Foster indledte derfor med at spørge King, hvordan Haaland er som person.

– Han er bare en freak. Jeg har aldrig set nogen, der spiser lige så meget som ham. Aldrig. Han fylder bare på, lød svaret fra Watford-nordmanden.

Ben Foster påpegede herefter, at Erling Haaland alligevel fremstår som en spiller uden et eneste gram for meget på kroppen.

– Ja, han er fint skåret, men han æder bare som en bjørn. Han er virkelig en flink fyr. Der er selvfølgelig nogle interviews, hvor han virker lidt… men han er en af de flinkeste. Helt nede på jorden. Han er bare en knægt, der nyder at spille fodbold, lød svaret herefter fra King.

Elsker Premier League
Ben Foster ville herefter høre, hvad Joshua King tror, at Erling Haaland kommer til at gøre fremadrettet. Foster var særligt interesseret i at vide, om Haaland ønsker at rykke til Premier League.

– Jeg ved, at han elsker Leeds. Han elsker Leeds meget. Jeg ved ikke, om det kommer til at ske. Vi må vente og se. Jeg ville elske at se ham i Premier League. Det sagde jeg sidste sommer. Jeg sagde til ham: ‘Du er nødt til at komme til Premier League’. Han elsker Premier League. Han er stadig ung, så han har tid, lød svaret fra King. 

Det seneste nye i Erling Haalands situation er, at Dortmund angiveligt vil tilbyde nordmanden en lønfordobling, hvis han vil blive til 2023 i stedet for at smutte til sommer. 







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chok i Wolfsburg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen