De seneste mange måneder har der været ét rygte, der ikke ville dø – at Erik Sviatchenko skulle forlade Celtic for at tage til FC København, som i høj grad mangler en styrmand i midterforsvaret.
I sommer krævede Celtic op mod 30 millioner kroner for at lade Sviatchenko gå, men den nærmest notorisk skadede forsvarsspiller er faldet helt ud af manager Brendan Rodgers billede og er blot femtevalg nu.
Derfor har Rodgers fortalt den danske spiller, at han har tilladelse til at forlade Celtic, og her må FC København uden tvivl være inde i billedet som den fremtidige destination.
– Manageren har sagt, at jeg skal finde en ny klub. Der har været flere klubber fra flere ligaer, der har kontaktet min agent. Det er attraktive klubber, så jeg ser frem til min fremtid med optimisme.
– Min transferværdi falder selvfølgelig i takt med, at jeg spiller færre kampe, men mine kvaliteter som spiller bliver ikke dårligere, siger Erik Sviatchenko til Daily Record.
Sviatchenko ønsker også selv at forlade Celtic i jagten på at komme med til VM i Rusland, men i øjeblikket bliver de to pladser i midterforsvaret besat af Andreas Bjelland og Simon Kjær.
– Jeg er nødt til at spille regelmæssigt, for jeg vil stadig have en chance for at spille til VM. Jeg ved, at det er en lille chance, men det kan ikke afvises, at nogle af de etablerede forsvarsspillere bliver skadet, forklarer Sviatchenko.
Erik Sviatchenko kom til Celtic fra FC Midtjylland for to år siden, og i den periode blev det til 62 kampe i den grøn-hvide trøje.
Nu kan et udlandseventyr altså blive midlertidigt indstillet til fordel for forventet fast spilletid hos FC København, der råder over Denis Vavro, Michael Lüftner, Nicolai Boilesen og den snart tilbagevendte Erik Johansson til at dække pladserne i midterforsvaret.
FC København jagtede også Erik Sviatchenko, da han spillede i FC Midtjylland, og skiftet var lige ved at blive en realitet, men i sidste øjeblik bremsede klubben fra Herning handlen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
