Så er det nu, FCK: Sviatchenko skal finde ny klub

Erik Sviatchenko har fået besked på et finde et nyt hold, efter han er kommet i overskud hos Celtic. FC København spøger i kulissen.



De seneste mange måneder har der været ét rygte, der ikke ville dø – at Erik Sviatchenko skulle forlade Celtic for at tage til FC København, som i høj grad mangler en styrmand i midterforsvaret.

I sommer krævede Celtic op mod 30 millioner kroner for at lade Sviatchenko gå, men den nærmest notorisk skadede forsvarsspiller er faldet helt ud af manager Brendan Rodgers billede og er blot femtevalg nu.

Derfor har Rodgers fortalt den danske spiller, at han har tilladelse til at forlade Celtic, og her må FC København uden tvivl være inde i billedet som den fremtidige destination.

– Manageren har sagt, at jeg skal finde en ny klub. Der har været flere klubber fra flere ligaer, der har kontaktet min agent. Det er attraktive klubber, så jeg ser frem til min fremtid med optimisme.

– Min transferværdi falder selvfølgelig i takt med, at jeg spiller færre kampe, men mine kvaliteter som spiller bliver ikke dårligere, siger Erik Sviatchenko til Daily Record.

Sviatchenko ønsker også selv at forlade Celtic i jagten på at komme med til VM i Rusland, men i øjeblikket bliver de to pladser i midterforsvaret besat af Andreas Bjelland og Simon Kjær.

– Jeg er nødt til at spille regelmæssigt, for jeg vil stadig have en chance for at spille til VM. Jeg ved, at det er en lille chance, men det kan ikke afvises, at nogle af de etablerede forsvarsspillere bliver skadet, forklarer Sviatchenko.

Erik Sviatchenko kom til Celtic fra FC Midtjylland for to år siden, og i den periode blev det til 62 kampe i den grøn-hvide trøje.

Nu kan et udlandseventyr altså blive midlertidigt indstillet til fordel for forventet fast spilletid hos FC København, der råder over Denis Vavro, Michael Lüftner, Nicolai Boilesen og den snart tilbagevendte Erik Johansson til at dække pladserne i midterforsvaret.

FC København jagtede også Erik Sviatchenko, da han spillede i FC Midtjylland, og skiftet var lige ved at blive en realitet, men i sidste øjeblik bremsede klubben fra Herning handlen.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –







LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

– Han vinder Ballon d’Or!

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vild med Brøndby-profil

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby IF – Sønderjyske

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Langer ud efter Peter Sørensen

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

FC Københavns budget overrasker Lars Seier



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Brøndby er de dårligste i Europa

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Hugo Ekitike misser VM

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Blæst fuldstændig omkuld

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra