De seneste mange måneder har der været ét rygte, der ikke ville dø – at Erik Sviatchenko skulle forlade Celtic for at tage til FC København, som i høj grad mangler en styrmand i midterforsvaret.
I sommer krævede Celtic op mod 30 millioner kroner for at lade Sviatchenko gå, men den nærmest notorisk skadede forsvarsspiller er faldet helt ud af manager Brendan Rodgers billede og er blot femtevalg nu.
Derfor har Rodgers fortalt den danske spiller, at han har tilladelse til at forlade Celtic, og her må FC København uden tvivl være inde i billedet som den fremtidige destination.
– Manageren har sagt, at jeg skal finde en ny klub. Der har været flere klubber fra flere ligaer, der har kontaktet min agent. Det er attraktive klubber, så jeg ser frem til min fremtid med optimisme.
– Min transferværdi falder selvfølgelig i takt med, at jeg spiller færre kampe, men mine kvaliteter som spiller bliver ikke dårligere, siger Erik Sviatchenko til Daily Record.
Sviatchenko ønsker også selv at forlade Celtic i jagten på at komme med til VM i Rusland, men i øjeblikket bliver de to pladser i midterforsvaret besat af Andreas Bjelland og Simon Kjær.
– Jeg er nødt til at spille regelmæssigt, for jeg vil stadig have en chance for at spille til VM. Jeg ved, at det er en lille chance, men det kan ikke afvises, at nogle af de etablerede forsvarsspillere bliver skadet, forklarer Sviatchenko.
Erik Sviatchenko kom til Celtic fra FC Midtjylland for to år siden, og i den periode blev det til 62 kampe i den grøn-hvide trøje.
Nu kan et udlandseventyr altså blive midlertidigt indstillet til fordel for forventet fast spilletid hos FC København, der råder over Denis Vavro, Michael Lüftner, Nicolai Boilesen og den snart tilbagevendte Erik Johansson til at dække pladserne i midterforsvaret.
FC København jagtede også Erik Sviatchenko, da han spillede i FC Midtjylland, og skiftet var lige ved at blive en realitet, men i sidste øjeblik bremsede klubben fra Herning handlen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
VM-LIVE: Haaland tangerer rekord i VM-debut
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Vilde Messi tangerer VM-rekord
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
AVIS
