De seneste mange måneder har der været ét rygte, der ikke ville dø – at Erik Sviatchenko skulle forlade Celtic for at tage til FC København, som i høj grad mangler en styrmand i midterforsvaret.
I sommer krævede Celtic op mod 30 millioner kroner for at lade Sviatchenko gå, men den nærmest notorisk skadede forsvarsspiller er faldet helt ud af manager Brendan Rodgers billede og er blot femtevalg nu.
Derfor har Rodgers fortalt den danske spiller, at han har tilladelse til at forlade Celtic, og her må FC København uden tvivl være inde i billedet som den fremtidige destination.
– Manageren har sagt, at jeg skal finde en ny klub. Der har været flere klubber fra flere ligaer, der har kontaktet min agent. Det er attraktive klubber, så jeg ser frem til min fremtid med optimisme.
– Min transferværdi falder selvfølgelig i takt med, at jeg spiller færre kampe, men mine kvaliteter som spiller bliver ikke dårligere, siger Erik Sviatchenko til Daily Record.
Sviatchenko ønsker også selv at forlade Celtic i jagten på at komme med til VM i Rusland, men i øjeblikket bliver de to pladser i midterforsvaret besat af Andreas Bjelland og Simon Kjær.
– Jeg er nødt til at spille regelmæssigt, for jeg vil stadig have en chance for at spille til VM. Jeg ved, at det er en lille chance, men det kan ikke afvises, at nogle af de etablerede forsvarsspillere bliver skadet, forklarer Sviatchenko.
Erik Sviatchenko kom til Celtic fra FC Midtjylland for to år siden, og i den periode blev det til 62 kampe i den grøn-hvide trøje.
Nu kan et udlandseventyr altså blive midlertidigt indstillet til fordel for forventet fast spilletid hos FC København, der råder over Denis Vavro, Michael Lüftner, Nicolai Boilesen og den snart tilbagevendte Erik Johansson til at dække pladserne i midterforsvaret.
FC København jagtede også Erik Sviatchenko, da han spillede i FC Midtjylland, og skiftet var lige ved at blive en realitet, men i sidste øjeblik bremsede klubben fra Herning handlen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
LIGE NU
