De seneste mange måneder har der været ét rygte, der ikke ville dø – at Erik Sviatchenko skulle forlade Celtic for at tage til FC København, som i høj grad mangler en styrmand i midterforsvaret.
I sommer krævede Celtic op mod 30 millioner kroner for at lade Sviatchenko gå, men den nærmest notorisk skadede forsvarsspiller er faldet helt ud af manager Brendan Rodgers billede og er blot femtevalg nu.
Derfor har Rodgers fortalt den danske spiller, at han har tilladelse til at forlade Celtic, og her må FC København uden tvivl være inde i billedet som den fremtidige destination.
– Manageren har sagt, at jeg skal finde en ny klub. Der har været flere klubber fra flere ligaer, der har kontaktet min agent. Det er attraktive klubber, så jeg ser frem til min fremtid med optimisme.
– Min transferværdi falder selvfølgelig i takt med, at jeg spiller færre kampe, men mine kvaliteter som spiller bliver ikke dårligere, siger Erik Sviatchenko til Daily Record.
Sviatchenko ønsker også selv at forlade Celtic i jagten på at komme med til VM i Rusland, men i øjeblikket bliver de to pladser i midterforsvaret besat af Andreas Bjelland og Simon Kjær.
– Jeg er nødt til at spille regelmæssigt, for jeg vil stadig have en chance for at spille til VM. Jeg ved, at det er en lille chance, men det kan ikke afvises, at nogle af de etablerede forsvarsspillere bliver skadet, forklarer Sviatchenko.
Erik Sviatchenko kom til Celtic fra FC Midtjylland for to år siden, og i den periode blev det til 62 kampe i den grøn-hvide trøje.
Nu kan et udlandseventyr altså blive midlertidigt indstillet til fordel for forventet fast spilletid hos FC København, der råder over Denis Vavro, Michael Lüftner, Nicolai Boilesen og den snart tilbagevendte Erik Johansson til at dække pladserne i midterforsvaret.
FC København jagtede også Erik Sviatchenko, da han spillede i FC Midtjylland, og skiftet var lige ved at blive en realitet, men i sidste øjeblik bremsede klubben fra Herning handlen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
Arteta er utilfreds med disciplinen
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
Her er Danmarks Nations League-pulje!
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
INTERVIEW
