Den tidligere Liverpool-angriber Andriy Voronin har nu fortalt, at han efter Ruslands invasion af Ukraine har valgt at forlade Moskva, hvor han arbejdede som assistenttræner for Dynamo Moskva.
– Jeg har haft det dårligt i fire dage. Virkeligt dårligt. Når jeg ser alle billederne fra mit hjemland, når jeg ser nyhederne. Det er lige så uvirkeligt som en film. En horrorfilm. Jeg har næsten ingen ord tilbage, lyder det således fra Voronin i et interview med den tyske avis Bild.
I interviewet bliver Andriy Voronin spurgt, hvad der driver Vladimir Putin.
– Ved han det overhovedet selv? Måske ønsker han bare en plads i historiebøgerne. Men det kommer han aldrig til at få. Højst som en forbryder, lyder det fra Voronin, der nåede at spille 74 landskampe for Ukraine, som han blandt andet repræsenterede under VM i 2006 og EM i 2012.
I interviewet bliver Voronin endvidere spurgt, hvordan Tyskland kan hjælpe Ukraine.
– Ved at stoppe den son of a bitch, Putin. Ved at hjælpe flygtningene. Og ved at sende våben, så vi kan forsvare os selv. Jeg er så stolt af vores land. Vi har smukke byer og et stort folk. Vi vil blive ved med at kæmpe. Og vi vil vinde. Men prisen er så høj. Alle de døde mennesker… vi lever i år 2022, ikke under 2. verdenskrig, lyder det fra Voronin.
Ifølge Andriy Voronin er ’90 procent’ af den russiske befolkning ikke klar over, hvad der foregår i øjeblikket, da krigen ikke bliver dækket på russisk TV. Voronin er nu taget fra Moskva til Tyskland, men ukraineren er i kontakt med venner og bekendte i hjemlandet.
– Jeg har venner i Kharkiv, i Kiev og i min hjemby Odessa. Jeg får beskeder hvert femte minut. Det er hårdt. Jeg ønsker bare at hjælpe. Med penge. Hvad som helst… jeg ved ikke, om jeg burde sige det: Men hvis jeg var i Ukraine lige nu, så ville jeg nok også have en pistol i hånden, siger Andriy Voronin således.
Andriy Voronin opnåede 40 kampe for Liverpool mellem 2007 og 2009, hvor ukraineren blandt andet var holdkammerat med danske Daniel Agger.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Algeriet – Østrig
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
