Som teenager passede han med høflig ro sit job som ekspedient i Haagensens herreekviperingsforretning i Næstved. De færreste – og nok heller ikke Carsten V. Jensen selv – havde set ham tage mål til en karriere i den absolutte top af dansk fodbold.
Og da slet ikke Peter Bonde, der var en af de bærende spillere på det Næstved-hold, der i 80’erne var fast tilbehør i toppen af i dansk fodbold, da han første gang mødte den unge Jensen i det grøn-hvide omklædningsrum.
– Han var bare en ung, stille og ydmyg fyr, der vekslede lidt mellem første- og andetholdet, arbejdede i en tøjforretning og havde en sød kæreste, husker Bonde, der blandt mange andre fodboldjobs er tidligere assistenttræner på landsholdet.
– Som spiller var han løbestærk med en fantastisk indstilling. Nogen elegantier var han til gengæld ikke, lyder karakteristikken fra den erfarne træner, der stadig er aktiv i såvel Næstved som DBU.
Følges til træning
Sidst i 80’erne spillede han i Herfølge, og her fik han igen Jensen som klubkammerat. De kunne således følges til træning i bil, og det fortsatte de med, da Bonde gik til Lyngby og Jensen til B 1903.
Og selvfølgelig blev der talt fodbold undervejs.
– Han var dog stadig meget tilbageholdende af væsen, og jeg havde aldrig forestillet mig, at jeg en dag skulle se ham som sportsdirektør. Han er jo ikke ligefrem typen, der søger en talerstol, eller som fotografen får til at hoppe op på en rodeotyr.

– Til gengæld er han typen, der passer sine ting, og som har fodbold i blodet, og jeg er imponeret over, hvad han har udrettet. Du har ikke været i FCK, FCN og Brøndby ved at fedte dig igennem.
Det gjorde Jensen bestemt heller ikke, da Brøndbys nye træner Morten Olsen, hentede ham til den stjernebesatte klub i 1990.
– Han var som spiller ikke nogen stor profil, og man vidste, at han aldrig ville komme til at spille i Real Madrid eller Arsenal, fortæller John Faxe Jensen.
– Men han havde en indstilling, der gav ham en stor karriere i Danmark, og det var en fornøjelse at spille på hold med ham.
– Han var en spiller lige i Morten Olsens ånd. Dybt professionel og arbejdsom ud over det sædvanlige, roser den selv så inkarnerede arbejdsbi.
– Carsten havde en enorm iver efter at yde sit bedste både til træning og til kamp, og man kunne altid regne 100 procent med ham. Derfor spillede han også fast som wingback (i 34 kampe) på et vildt hold, der ellers bestod af meget store navne under en meget krævende træner. I starten havde man måske mest set ham som indhopper, men han tog kampen op på sin egen ydmyge måde.
– Han var jo ikke en, der kom farende ind i vores omklædningsrum med spas og ballade, men han fandt sin plads i hierarkiet på sin enorme vindermentalitet. Han havde et stort temperament, som også udfoldede sig verbalt, når han syntes, noget var forkert til træning eller kamp, og det gav respekt hos os andre.
– På den måde er jeg heller ikke så overrasket over, at han gik ledervejen, for han havde holdninger om fodbold og også noget kant, siger Faxe.
Spiller ikke smart i pressen
Anerkendelsen af Carsten V. Jensens seriøse tilgang til sin metier deles af mange, der har fulgt sliderens spor fra yderste plovfure i Holmegaard Glasværks Boldklub i Fensmark til hovedstadens bonede gulve på ledelsesgangen.
Også af 77-årige Niels-Christian Holmstrøm, der i 2006 overdrog posten som sportsdirektør i FC København til Carsten V. Jensen, der nåede at være godt 21 år i klubben som spiller, assistenttræner, cheftræner og sportsdirektør frem til sin fyring i 2014.
– Jeg havde fornøjelsen af at konvertere ham fra en habil, loyal og arbejdsom spiller til assistenttræner, før han kom i mesterlære hos mig som sportsdirektør. Det sidste job var noget, han fik stigende interesser for gennem sin tid under Roy Hodgson og Hans Backe, så det var naturligt at køre ham i stilling som min efterfølger, forklarer han.
Han roser sin lærling for at være ’dygtig, flittig, loyal, troværdig og engageret’.
– Så han havde det, der skal til i så turbulent en branche, og den rolle har han klaret udmærket, lyder det fra den sjældent ret selvudslettende FCK-boss, der i det lys fremstår som Carsten V. Jensen modstykke.
Alligevel har han stor respekt for den ageren, der har betydet, at AGF’s nye sportsdirektør uden ret store knubs har formået at være såvel spiller som leder i både FCK og Brøndby. En pendlertur, som de færreste ville slippe godt fra.
– På mange måder arbejder han under radaren, og det tjener ham til ære, at han ikke har noget behov for at spille smart i pressen, mener Holmstrøm og afslører en side af sin efterfølger, som offentligheden ikke har set meget til:
– Set udefra kan han virke noget introvert, men i det rette selskab kan han være både sjov og underholdende.
– Han er også – som jeg og alle andre i den stilling har været det – konstant bekymret. Det er et 24/7-job, hvor man aldrig bliver færdig med arbejdet. Det tynger, så jeg er imponeret over, at han har hængt på så længe. Det vidner om hans stamina, stædighed og arbejdsomhed.
– Nu har han haft jobs i tre så forskellige storklubber som FCK, Brøndby og FC Nordsjælland, og du kan næppe finde en mere erfaren sportsdirektør herhjemme. Det er godt set af AGF.
– Nu skal han så til Jylland. Det bliver spændende, klukker ærkekøbenhavneren.
Åbent og ærligt med Ståle
Det var ikke uden drama, da Carsten V. Jensen i april 2014 blev skubbet ud af klubben, da norske Ståle Solbakken fik udvidet sit CV fra træner til manager.
Solbakken, der nåede at arbejde sammen med Jensen både som over- og underordnet i næsten seks år, har dog kun godt at sige om ham.
– Jeg kunne altid stole 100 procent på CV. Vi kunne tale åbent og ærligt og nå frem til en fælles løsning, når vi var uenige om noget.
– Han analyserer fodbold godt og sørger for at holde sig godt orienteret internationalt. Han er en mand, der arbejder hårdt og en mand af sit ord, og det sidste er bare vigtigt i denne branche, lyder det fra den norske landstræner.
LIVE
LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Her begynder næste sæson i Superligaen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER