Video : Tipsbladet
Generelle

Stor tvivl om 'Gribben': Skal eller skal de ikke?

Mediet er i tvivl: Skal eller skal Hertha ikke tage Oliver Christensen med på klubbens træningslejr til Østrig.

Efter to sæsoner i den tyske hovedstad står Oliver Christensen nu foran et sommerskifte, efter han og Hertha BSC i sidste sæson rykkede ud af Bundesligaen.

Danskeren er en af klubbens salgsemner, og der spekuleres i, at Hertha vil forsøge at sælge ham. Her meldes eksempelvis Fiorentina heftigt interesseret i ham. 

Derfor var det også en smule bekymrende, at danskeren måtte udgå af mandagens træning, da han slog sit knæ. En længere skade vil nemlig være katastrofal for et muligt salg. Heldigvis for ham og for klubben var skaden dog ikke alvorlig. 

Men det åbner op for spekulationer om, hvorvidt Hertha bør inkludere danskeren i den trup, som denne onsdag tager på træningslejr til Østrig. Det spekulerer lokalmediet Berliner-Kurier i. 

Her stiller mediet det spørgsmål, om risikoen ved at inkludere ham simpelthen er for stor. Hertha pønser ligeledes på at sælge profiler som Dodi Lukebakio, Lucas Tousart og Krzysztof Piatek, og alle disse får lov til at blive hjemme fra træningslejren, da de under ingen omstændigheder må blive skadet. Derfor står den på lette løbeøvelser for dem i vante omgivelser.

Hertha lider lidt af en målmandsforbandelse i øjeblikket. "Gribben" blev skadet i mandags, Marius Gersbeck pådrog sig en tommelfingerskade i testkampen mod BFC Dynamo i fredags, og dagen efter blev målmand Tjark Ernst skadet i testkampen mod Young Boys. 

Meldingerne går på, at Hertha vil forsøge at sælge den tidligere OB-keeper for fem millioner euro.