– Hvor er det bare blæret!
Der hersker ingen tvivl om, at David Boysen er vild med den nyhed, der sent tirsdag aften ramte dansk og norsk fodbold.
Tipsbladet kunne nemlig fortælle, at den 20-årige – og rimeligt ukendte – danske angriber Henrik Meister er tæt på at skifte fra Sarpsborg 08 til Rennes i en totalpakke til en værdi af over 100 millioner kroner.
Den nyhed er kommet som et chok for mange danske fodboldfans, for Henrik Meister har aldrig spillet i Superligaen, så han er ikke det mest kendte navn.
Til gengæld kender Tipsbladets ekspert, David Boysen, ham særdeles godt. De to spillede nemlig sammen i Fremad Amager for nogle år siden.
– Det kommer bag på alle, at han bliver solgt for 100 millioner, fastslår David Boysen og tilføjer:
– Jeg tror, at når det er Rennes, han er på vej til, så ved de, at der kommer til at være en indkøringsperiode. Han har jo alderen med sig. Rennes viser muskler ved at købe en spiller for 100 millioner, som måske ikke er klar fra dag et. Det var han heller ikke i Sarpsborg. Der har han også brugt mange timer med individuelle trænere deroppe.
– Men det er han villig til, og han er meget, meget ydmyg. Han spurgte tit mig om ting og sager i fodboldverden. Og han arbejder rigtig, rigtig hårdt. Han er også meget upåvirket, så han tænker ikke rigtig på, hvis han misser en tæmning eller måske mangler den skoling, mange andre har. Han kører bare på.
Henrik Meister kom til Fremad Amager fra FA 2000, der for godt tre og et halvt år siden fandt ham i Serie 2. Derfor var han også meget ydmyg i Fremad Amager.
– Han vidste jo ikke noget om, hvordan man gør i den her fodboldverdenen. Han lyttede rigtig meget. Jeg snakkede nogle gange med ham inden kamp og fortalte, at han havde alt at vinde. Han kom fra en verden, som ikke var professionel, og nu var han der.
– Så tog han os alle med storm. Selvom vi nogle gange kunne tænke til træning, at der var lidt vej igen, strålede han i 11 mod 11. Han var forfærdelig at spille over for for alle forsvarsspillerne. Han er ekstremt fysisk på alle måder. Folk slår sig virkelig på ham. Den pakke kan man ikke bare finde, siger David Boysen og tilføjer:
– Der er stadig meget at hente, og Rennes må se noget, de kan slibe til. Og hvorfor ikke? Hvorfor skulle han ikke kunne tage det næste skridt, når han nu har taget de her skridt?
Artiklen fortsætter efter billedet..
Minder om Yussuf Poulsen
Og hvordan er han så som spillertype, 20-årige Henrik Meister?
– Som en moderne angriber. Han har det gåpåmod, der skal til for at slå igennem. Han kom til Fremad Amager som meget usleben, men man kunne også allerede dengang forestille sig, at han kunne drive det langt.
– Der er ingen tvivl om, at det er gået hurtigt. Også hurtigere end jeg havde forestillet mig. Men man kunne tidligt se, at han kunne tage nogle alvorlige skridt.
– Han har alle tallene med sig. Han løber flere kilometer mere end alle andre, løber hurtigere end alle andre og er stærkere end alle andre. De her ting holder folk bare øje med i dag. Det er ikke kun, om man kan tæmme bolden og drible tre mand. Det er også de her ting. Og der er han toppen af poppen lige nu, siger David Boysen og peger på et bestemt tidspunkt, hvor han blev overbevist om Henrik Meisters kvaliteter:
– Da han sikrer vores overlevelse mod Esbjerg i 2022. Han kommer ind og scorer to mål, så vi bliver oppe. Der kunne vi se, at selvom han er ny i den her verden og har nogle mangler og ikke havde prøvet så meget taktisk, kunne man se, at der var noget ekstraordinært. Han sørgede for, at vi fik en sæson ekstra i 1. division.
Faktisk ser den tidligere Superliga-profil lidt af en nuværende landsholdsspiller i den kommende Rennes-dansker.
– Jeg var så heldig også at være en del af Yussuf Poulsens opblomstring i Lyngby, og de har altså nogle lighedstegn, slutter han af.
Henrik Meister, 20 år, står noteret for otte mål og tre assister i 18 ligakampe for Sarpsborg i denne sæson. I Rennes vil han skulle spille sammen med Albert Grønbæk, som den franske klub har hentet i Bodø/Glimt denne sommer.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
‘Det er ufatteligt imponerende’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Tuchel forsvarer sin taktik
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
NYHEDER