Dybt imponeret af dansk kæmpesalg: Blæret!

David Boysen er oppe at køre over Henrik Meisters kometkarriere og fortæller, at man for lidt over to over siden kunne se, at den unge angriber besad et enormt potentiale. Og så minder han om en dansk landsholdsstjerne.



– Hvor er det bare blæret!

Der hersker ingen tvivl om, at David Boysen er vild med den nyhed, der sent tirsdag aften ramte dansk og norsk fodbold.

Tipsbladet kunne nemlig fortælle, at den 20-årige – og rimeligt ukendte – danske angriber Henrik Meister er tæt på at skifte fra Sarpsborg 08 til Rennes i en totalpakke til en værdi af over 100 millioner kroner.

Den nyhed er kommet som et chok for mange danske fodboldfans, for Henrik Meister har aldrig spillet i Superligaen, så han er ikke det mest kendte navn.

Til gengæld kender Tipsbladets ekspert, David Boysen, ham særdeles godt. De to spillede nemlig sammen i Fremad Amager for nogle år siden.

– Det kommer bag på alle, at han bliver solgt for 100 millioner, fastslår David Boysen og tilføjer:

– Jeg tror, at når det er Rennes, han er på vej til, så ved de, at der kommer til at være en indkøringsperiode. Han har jo alderen med sig. Rennes viser muskler ved at købe en spiller for 100 millioner, som måske ikke er klar fra dag et. Det var han heller ikke i Sarpsborg. Der har han også brugt mange timer med individuelle trænere deroppe.

– Men det er han villig til, og han er meget, meget ydmyg. Han spurgte tit mig om ting og sager i fodboldverden. Og han arbejder rigtig, rigtig hårdt. Han er også meget upåvirket, så han tænker ikke rigtig på, hvis han misser en tæmning eller måske mangler den skoling, mange andre har. Han kører bare på.

Henrik Meister kom til Fremad Amager fra FA 2000, der for godt tre og et halvt år siden fandt ham i Serie 2. Derfor var han også meget ydmyg i Fremad Amager.

– Han vidste jo ikke noget om, hvordan man gør i den her fodboldverdenen. Han lyttede rigtig meget. Jeg snakkede nogle gange med ham inden kamp og fortalte, at han havde alt at vinde. Han kom fra en verden, som ikke var professionel, og nu var han der.

– Så tog han os alle med storm. Selvom vi nogle gange kunne tænke til træning, at der var lidt vej igen, strålede han i 11 mod 11. Han var forfærdelig at spille over for for alle forsvarsspillerne. Han er ekstremt fysisk på alle måder. Folk slår sig virkelig på ham. Den pakke kan man ikke bare finde, siger David Boysen og tilføjer:

– Der er stadig meget at hente, og Rennes må se noget, de kan slibe til. Og hvorfor ikke? Hvorfor skulle han ikke kunne tage det næste skridt, når han nu har taget de her skridt?

Artiklen fortsætter efter billedet..

Foto: Alamy

Minder om Yussuf Poulsen
Og hvordan er han så som spillertype, 20-årige Henrik Meister?

– Som en moderne angriber. Han har det gåpåmod, der skal til for at slå igennem. Han kom til Fremad Amager som meget usleben, men man kunne også allerede dengang forestille sig, at han kunne drive det langt.

– Der er ingen tvivl om, at det er gået hurtigt. Også hurtigere end jeg havde forestillet mig. Men man kunne tidligt se, at han kunne tage nogle alvorlige skridt.

– Han har alle tallene med sig. Han løber flere kilometer mere end alle andre, løber hurtigere end alle andre og er stærkere end alle andre. De her ting holder folk bare øje med i dag. Det er ikke kun, om man kan tæmme bolden og drible tre mand. Det er også de her ting. Og der er han toppen af poppen lige nu, siger David Boysen og peger på et bestemt tidspunkt, hvor han blev overbevist om Henrik Meisters kvaliteter:

– Da han sikrer vores overlevelse mod Esbjerg i 2022. Han kommer ind og scorer to mål, så vi bliver oppe. Der kunne vi se, at selvom han er ny i den her verden og har nogle mangler og ikke havde prøvet så meget taktisk, kunne man se, at der var noget ekstraordinært. Han sørgede for, at vi fik en sæson ekstra i 1. division.

Faktisk ser den tidligere Superliga-profil lidt af en nuværende landsholdsspiller i den kommende Rennes-dansker.

– Jeg var så heldig også at være en del af Yussuf Poulsens opblomstring i Lyngby, og de har altså nogle lighedstegn, slutter han af.

Henrik Meister, 20 år, står noteret for otte mål og tre assister i 18 ligakampe for Sarpsborg i denne sæson. I Rennes vil han skulle spille sammen med Albert Grønbæk, som den franske klub har hentet i Bodø/Glimt denne sommer.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste



LIVE

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent


Er han Viborgs næste cheftræner?

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Lover transfers


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Køber U-landsholdsspiller i FC København

Forhandler om Yussuf Poulsen

Aflyser sommerferien

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen



Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Av! Taber stort på dansker

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Afslører – i dialog med danske klubber

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk



Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Nu kan de hentes gratis

Iberisk derby med få mål

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Mads Hermansen til topklub?

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB



Dansker i stort Premier League-skifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Norge udnytter hullerne i schweizerosten