Dybt imponeret af dansk kæmpesalg: Blæret!

David Boysen er oppe at køre over Henrik Meisters kometkarriere og fortæller, at man for lidt over to over siden kunne se, at den unge angriber besad et enormt potentiale. Og så minder han om en dansk landsholdsstjerne.



– Hvor er det bare blæret!

Der hersker ingen tvivl om, at David Boysen er vild med den nyhed, der sent tirsdag aften ramte dansk og norsk fodbold.

Tipsbladet kunne nemlig fortælle, at den 20-årige – og rimeligt ukendte – danske angriber Henrik Meister er tæt på at skifte fra Sarpsborg 08 til Rennes i en totalpakke til en værdi af over 100 millioner kroner.

Den nyhed er kommet som et chok for mange danske fodboldfans, for Henrik Meister har aldrig spillet i Superligaen, så han er ikke det mest kendte navn.

Til gengæld kender Tipsbladets ekspert, David Boysen, ham særdeles godt. De to spillede nemlig sammen i Fremad Amager for nogle år siden.

– Det kommer bag på alle, at han bliver solgt for 100 millioner, fastslår David Boysen og tilføjer:

– Jeg tror, at når det er Rennes, han er på vej til, så ved de, at der kommer til at være en indkøringsperiode. Han har jo alderen med sig. Rennes viser muskler ved at købe en spiller for 100 millioner, som måske ikke er klar fra dag et. Det var han heller ikke i Sarpsborg. Der har han også brugt mange timer med individuelle trænere deroppe.

– Men det er han villig til, og han er meget, meget ydmyg. Han spurgte tit mig om ting og sager i fodboldverden. Og han arbejder rigtig, rigtig hårdt. Han er også meget upåvirket, så han tænker ikke rigtig på, hvis han misser en tæmning eller måske mangler den skoling, mange andre har. Han kører bare på.

Henrik Meister kom til Fremad Amager fra FA 2000, der for godt tre og et halvt år siden fandt ham i Serie 2. Derfor var han også meget ydmyg i Fremad Amager.

– Han vidste jo ikke noget om, hvordan man gør i den her fodboldverdenen. Han lyttede rigtig meget. Jeg snakkede nogle gange med ham inden kamp og fortalte, at han havde alt at vinde. Han kom fra en verden, som ikke var professionel, og nu var han der.

– Så tog han os alle med storm. Selvom vi nogle gange kunne tænke til træning, at der var lidt vej igen, strålede han i 11 mod 11. Han var forfærdelig at spille over for for alle forsvarsspillerne. Han er ekstremt fysisk på alle måder. Folk slår sig virkelig på ham. Den pakke kan man ikke bare finde, siger David Boysen og tilføjer:

– Der er stadig meget at hente, og Rennes må se noget, de kan slibe til. Og hvorfor ikke? Hvorfor skulle han ikke kunne tage det næste skridt, når han nu har taget de her skridt?

Artiklen fortsætter efter billedet..

Foto: Alamy

Minder om Yussuf Poulsen
Og hvordan er han så som spillertype, 20-årige Henrik Meister?

– Som en moderne angriber. Han har det gåpåmod, der skal til for at slå igennem. Han kom til Fremad Amager som meget usleben, men man kunne også allerede dengang forestille sig, at han kunne drive det langt.

– Der er ingen tvivl om, at det er gået hurtigt. Også hurtigere end jeg havde forestillet mig. Men man kunne tidligt se, at han kunne tage nogle alvorlige skridt.

– Han har alle tallene med sig. Han løber flere kilometer mere end alle andre, løber hurtigere end alle andre og er stærkere end alle andre. De her ting holder folk bare øje med i dag. Det er ikke kun, om man kan tæmme bolden og drible tre mand. Det er også de her ting. Og der er han toppen af poppen lige nu, siger David Boysen og peger på et bestemt tidspunkt, hvor han blev overbevist om Henrik Meisters kvaliteter:

– Da han sikrer vores overlevelse mod Esbjerg i 2022. Han kommer ind og scorer to mål, så vi bliver oppe. Der kunne vi se, at selvom han er ny i den her verden og har nogle mangler og ikke havde prøvet så meget taktisk, kunne man se, at der var noget ekstraordinært. Han sørgede for, at vi fik en sæson ekstra i 1. division.

Faktisk ser den tidligere Superliga-profil lidt af en nuværende landsholdsspiller i den kommende Rennes-dansker.

– Jeg var så heldig også at være en del af Yussuf Poulsens opblomstring i Lyngby, og de har altså nogle lighedstegn, slutter han af.

Henrik Meister, 20 år, står noteret for otte mål og tre assister i 18 ligakampe for Sarpsborg i denne sæson. I Rennes vil han skulle spille sammen med Albert Grønbæk, som den franske klub har hentet i Bodø/Glimt denne sommer.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Afsløring: Færdig i Silkeborg

PSG er i Champions League-finalen efter drama



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Dansk træner vinder stor pris

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

AGF køber dansk profil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Premier League-klub går all-in

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’