Michael Schjønberg optrådte som spiller for både Hannover 96 og FC Kaiserslautern med stor succes, og nogle år efter karrierestop fik danskeren en tjans som ungdomstræner hos sidstnævnte.
Schjønberg vendte siden tilbage til Danmark og var træner i for Herfølge i en kort periode, inden turen atter gik til Tyskland. Denne gang til Hannover 96.
Den tidligere landsholdsspiller blev først assistent, men stod kortvarigt med ansvaret for førsteholdet, da Peter Neururer blev fyret. Hurtigt ansatte man imidlertid Dieter Hecking, og så måtte Schjønberg ned på andetholdet.
– Jeg er ubesejret som cheftræner for 96 og vandt cupkampen i Dresden dengang. Men Martin Kind (daværende administrerende direktør i Hannover 96, red.) sagde, at han ville ansætte Dieter Hecking, og Hecking tog Dirk Bremer med sig. Så fik jeg lov til at træne amatører i Hannover. Det var en dejlig tid, siger han til Sportbuzzer.
Schjønberg havde andetholdet i Hannover 96 i en enkelt sæson, inden det blev tid til at tage en tredje tørn i Kaiserslautern. Denne gang som sportsdirektør.
Han fik en treårig kontrakt i april 2007, men senere samme år stoppede sammarbejdet efter uoverensstemmelser med bestyrelsesmedlem Klaus Toppmöller.
– Det handler om politik. Hvis man ikke er venner med nogen, kender dem godt eller tager brød med om morgen, er det svært. Men jeg har det godt. Man familie har det godt, og jeg har det godt. Jeg klager ikke.
Michael Schjønberg har efterfølgende været både sportsdirektør og træner i FC Vestsjælland, assistent i Vålerenga samt cheftræner i Nest-Sotra, FC Svendborg og serieklubben Aarup Boldklub.
Læs også:Michael Schjønberg bliver træner i Serie-klub
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Snart kan det give rødt kort
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
