Schjønberg er væk fra elitefodbolden: Det handler om politik

Michael Schjønberg var en kort overgang træner i Hannover 96 og sportsdirektør i FC Kaiserslautern, og kun politik forhindrede danskeren i at blive længere.



Michael Schjønberg optrådte som spiller for både Hannover 96 og FC Kaiserslautern med stor succes, og nogle år efter karrierestop fik danskeren en tjans som ungdomstræner hos sidstnævnte.

Schjønberg vendte siden tilbage til Danmark og var træner i for Herfølge i en kort periode, inden turen atter gik til Tyskland. Denne gang til Hannover 96.

Den tidligere landsholdsspiller blev først assistent, men stod kortvarigt med ansvaret for førsteholdet, da Peter Neururer blev fyret. Hurtigt ansatte man imidlertid Dieter Hecking, og så måtte Schjønberg ned på andetholdet.

– Jeg er ubesejret som cheftræner for 96 og vandt cupkampen i Dresden dengang. Men Martin Kind (daværende administrerende direktør i Hannover 96, red.) sagde, at han ville ansætte Dieter Hecking, og Hecking tog Dirk Bremer med sig. Så fik jeg lov til at træne amatører i Hannover. Det var en dejlig tid, siger han til Sportbuzzer.

Schjønberg havde andetholdet i Hannover 96 i en enkelt sæson, inden det blev tid til at tage en tredje tørn i Kaiserslautern. Denne gang som sportsdirektør.

Han fik en treårig kontrakt i april 2007, men senere samme år stoppede sammarbejdet efter uoverensstemmelser med bestyrelsesmedlem Klaus Toppmöller.

– Det handler om politik. Hvis man ikke er venner med nogen, kender dem godt eller tager brød med om morgen, er det svært. Men jeg har det godt. Man familie har det godt, og jeg har det godt. Jeg klager ikke.

Michael Schjønberg har efterfølgende været både sportsdirektør og træner i FC Vestsjælland, assistent i Vålerenga samt cheftræner i Nest-Sotra, FC Svendborg og serieklubben Aarup Boldklub.

Læs også:Michael Schjønberg bliver træner i Serie-klub




VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Kryptisk transfermelding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Tyskland – Paraguay

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tæt på kæmpetransfer

Holland – Marokko

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp