Schjønberg er væk fra elitefodbolden: Det handler om politik

Michael Schjønberg var en kort overgang træner i Hannover 96 og sportsdirektør i FC Kaiserslautern, og kun politik forhindrede danskeren i at blive længere.



Michael Schjønberg optrådte som spiller for både Hannover 96 og FC Kaiserslautern med stor succes, og nogle år efter karrierestop fik danskeren en tjans som ungdomstræner hos sidstnævnte.

Schjønberg vendte siden tilbage til Danmark og var træner i for Herfølge i en kort periode, inden turen atter gik til Tyskland. Denne gang til Hannover 96.

Den tidligere landsholdsspiller blev først assistent, men stod kortvarigt med ansvaret for førsteholdet, da Peter Neururer blev fyret. Hurtigt ansatte man imidlertid Dieter Hecking, og så måtte Schjønberg ned på andetholdet.

– Jeg er ubesejret som cheftræner for 96 og vandt cupkampen i Dresden dengang. Men Martin Kind (daværende administrerende direktør i Hannover 96, red.) sagde, at han ville ansætte Dieter Hecking, og Hecking tog Dirk Bremer med sig. Så fik jeg lov til at træne amatører i Hannover. Det var en dejlig tid, siger han til Sportbuzzer.

Schjønberg havde andetholdet i Hannover 96 i en enkelt sæson, inden det blev tid til at tage en tredje tørn i Kaiserslautern. Denne gang som sportsdirektør.

Han fik en treårig kontrakt i april 2007, men senere samme år stoppede sammarbejdet efter uoverensstemmelser med bestyrelsesmedlem Klaus Toppmöller.

– Det handler om politik. Hvis man ikke er venner med nogen, kender dem godt eller tager brød med om morgen, er det svært. Men jeg har det godt. Man familie har det godt, og jeg har det godt. Jeg klager ikke.

Michael Schjønberg har efterfølgende været både sportsdirektør og træner i FC Vestsjælland, assistent i Vålerenga samt cheftræner i Nest-Sotra, FC Svendborg og serieklubben Aarup Boldklub.

Læs også:Michael Schjønberg bliver træner i Serie-klub




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Afslører: FCK ringede aldrig

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Tunesien – Holland



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Chokskifte på vej?

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Ny bejler til dansk guldfugl

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Ecuador – Tyskland

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Skotland – Brasilien

FC Barcelona køber VM-angriber

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Marokko – Haiti

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham