Schjønberg er væk fra elitefodbolden: Det handler om politik

Michael Schjønberg var en kort overgang træner i Hannover 96 og sportsdirektør i FC Kaiserslautern, og kun politik forhindrede danskeren i at blive længere.



Michael Schjønberg optrådte som spiller for både Hannover 96 og FC Kaiserslautern med stor succes, og nogle år efter karrierestop fik danskeren en tjans som ungdomstræner hos sidstnævnte.

Schjønberg vendte siden tilbage til Danmark og var træner i for Herfølge i en kort periode, inden turen atter gik til Tyskland. Denne gang til Hannover 96.

Den tidligere landsholdsspiller blev først assistent, men stod kortvarigt med ansvaret for førsteholdet, da Peter Neururer blev fyret. Hurtigt ansatte man imidlertid Dieter Hecking, og så måtte Schjønberg ned på andetholdet.

– Jeg er ubesejret som cheftræner for 96 og vandt cupkampen i Dresden dengang. Men Martin Kind (daværende administrerende direktør i Hannover 96, red.) sagde, at han ville ansætte Dieter Hecking, og Hecking tog Dirk Bremer med sig. Så fik jeg lov til at træne amatører i Hannover. Det var en dejlig tid, siger han til Sportbuzzer.

Schjønberg havde andetholdet i Hannover 96 i en enkelt sæson, inden det blev tid til at tage en tredje tørn i Kaiserslautern. Denne gang som sportsdirektør.

Han fik en treårig kontrakt i april 2007, men senere samme år stoppede sammarbejdet efter uoverensstemmelser med bestyrelsesmedlem Klaus Toppmöller.

– Det handler om politik. Hvis man ikke er venner med nogen, kender dem godt eller tager brød med om morgen, er det svært. Men jeg har det godt. Man familie har det godt, og jeg har det godt. Jeg klager ikke.

Michael Schjønberg har efterfølgende været både sportsdirektør og træner i FC Vestsjælland, assistent i Vålerenga samt cheftræner i Nest-Sotra, FC Svendborg og serieklubben Aarup Boldklub.

Læs også:Michael Schjønberg bliver træner i Serie-klub




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Holland – Japan

Han tager hjem fra VM

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Qatar – Schweiz

Peger på ham som ny Superliga-træner