Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!

I Benjamin Tahirovic har Brøndby fået en meget, meget spændende midtbanespiller.



Benjamin Tahirovic er Brøndbys nye midtbanestjerne. 

I transfervinduets sidste timer formåede fodbolddirektør Benjamin Schmedes og co. at lande den bosniske midtbanespiller fra Ajax i en handel til op mod 22 millioner kroner, som Tipsbladet kunne fortælle.

Tipsbladet har sammen med Opta kigget nærmere på midtbanespilleren, og der tegner sig et billede af, at Benjamin Tahirovic er spiller, der særligt er teknisk stærk.

Noget, Benjamin Schmedes også lagde vægt på i pressemeddelelsen om købet. 

– Han er en central midtbanespiller, som i forhold til sin størrelse besidder en utrolig god teknik på bolden, og han er også en spiller, som har været på store adresser rundt omkring i Europa i form af AS Roma og Ajax, lød det i den forbindelse fra Brøndby-bossen.

Og så til statistikkerne.

Fordi han knap nok har spillet for Ajax i indeværende sæson, har vi fået data fra 2023/24-sæsonen, hvor Tahirovic spillede 26 kampe for Ajax i Eredivisie, heraf 18 som starter.   

I den sæson var bosnieren den spiller med 10. flest afleveringer per kamp med 60 styk, og af spillere med over 500 afleveringer var der kun fire spillere, der ramte plet med deres afleveringer oftere. Af Benjamin Tahirovics 1111 afleveringsforsøg ramte 985 – svarende til 88,7 procent – nemlig en medspiller. 

Det har desuden heller ikke kun været afleveringer til siden.

Ifølge Optas tal var 15,5 procent af Tahirovics afleveringer nemlig såkaldt “line breaking passes” – det vil sige afleveringer, der bryder minimum en af modstandernes forsvarskæder. Kun 14 midtbanespillere i Eredivisie havde en større procentdel af sådanne afleveringer i 2023/24-sæsonen. 

Hvad med uden bolden? 
Men som midtbanespiller skal man ikke kun kunne aflevere bolden, og Benjamin Tahirovic kan også mere. 

Ifølge Optas tal snittede han i gennemsnit 1,4 “interceptions” – altså bolderobringer – per kamp, mens han vandt bolden tilbage hele 7,2 gange per kamp. I begge kategorier var han i top 11 i Eredivisie blandt midtbanespillere.

Skal man finde et svagt punkt, har han ifølge statistikmediet FotMob haft lidt problemer i dueller. I den pågældende sæson vandt han under halvdelen af sine dueller og var i den nedre halvdel af midtbanespillere. 

Om ikke andet får Brøndby en særdeles spændende og pasningsstærk 22-årig midtbanespiller i Benjamin Tahirovic, der som nævnt allerede har spillet førsteholdskampe for klubben som Ajax og AS Roma. Derudover er han på Bosniens landshold.

I Brøndby skal han kæmpe med Daniel Wass, Noah Nartey og Stijn Spierings om spilletid på midtbanen. 



Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

I svime over Oscar Schwartau

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’