Scoop? Han ligner en klassesigning, Brøndby!

I Benjamin Tahirovic har Brøndby fået en meget, meget spændende midtbanespiller.



Benjamin Tahirovic er Brøndbys nye midtbanestjerne. 

I transfervinduets sidste timer formåede fodbolddirektør Benjamin Schmedes og co. at lande den bosniske midtbanespiller fra Ajax i en handel til op mod 22 millioner kroner, som Tipsbladet kunne fortælle.

Tipsbladet har sammen med Opta kigget nærmere på midtbanespilleren, og der tegner sig et billede af, at Benjamin Tahirovic er spiller, der særligt er teknisk stærk.

Noget, Benjamin Schmedes også lagde vægt på i pressemeddelelsen om købet. 

– Han er en central midtbanespiller, som i forhold til sin størrelse besidder en utrolig god teknik på bolden, og han er også en spiller, som har været på store adresser rundt omkring i Europa i form af AS Roma og Ajax, lød det i den forbindelse fra Brøndby-bossen.

Og så til statistikkerne.

Fordi han knap nok har spillet for Ajax i indeværende sæson, har vi fået data fra 2023/24-sæsonen, hvor Tahirovic spillede 26 kampe for Ajax i Eredivisie, heraf 18 som starter.   

I den sæson var bosnieren den spiller med 10. flest afleveringer per kamp med 60 styk, og af spillere med over 500 afleveringer var der kun fire spillere, der ramte plet med deres afleveringer oftere. Af Benjamin Tahirovics 1111 afleveringsforsøg ramte 985 – svarende til 88,7 procent – nemlig en medspiller. 

Det har desuden heller ikke kun været afleveringer til siden.

Ifølge Optas tal var 15,5 procent af Tahirovics afleveringer nemlig såkaldt “line breaking passes” – det vil sige afleveringer, der bryder minimum en af modstandernes forsvarskæder. Kun 14 midtbanespillere i Eredivisie havde en større procentdel af sådanne afleveringer i 2023/24-sæsonen. 

Hvad med uden bolden? 
Men som midtbanespiller skal man ikke kun kunne aflevere bolden, og Benjamin Tahirovic kan også mere. 

Ifølge Optas tal snittede han i gennemsnit 1,4 “interceptions” – altså bolderobringer – per kamp, mens han vandt bolden tilbage hele 7,2 gange per kamp. I begge kategorier var han i top 11 i Eredivisie blandt midtbanespillere.

Skal man finde et svagt punkt, har han ifølge statistikmediet FotMob haft lidt problemer i dueller. I den pågældende sæson vandt han under halvdelen af sine dueller og var i den nedre halvdel af midtbanespillere. 

Om ikke andet får Brøndby en særdeles spændende og pasningsstærk 22-årig midtbanespiller i Benjamin Tahirovic, der som nævnt allerede har spillet førsteholdskampe for klubben som Ajax og AS Roma. Derudover er han på Bosniens landshold.

I Brøndby skal han kæmpe med Daniel Wass, Noah Nartey og Stijn Spierings om spilletid på midtbanen. 





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Celtic er mester efter vildt drama

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny offensiv transfer i FCN?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

FC København – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Fredericia – Silkeborg IF

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’