Scorede 41 selvmål: Nu udelukkes klub for evigt

Fire klubber fra den fjerdebedste sydafrikanske række er blevet udelukket på livstid for matchfixing. Den ene af klubberne scorede hele 41 selvmål i en kamp.



I slutningen af maj bød den fjerdebedste sydafrikanske række på nogle direkte vanvittige resultater.

Shivulani Dangerous Tigers slog således Kotoko Happy Boys med utrolige 33-1, mens Matiyasi FC besejrede Nsami Mighty Birds med hele 59-1, blandt andet grundet hele 41 selvmål.

Men – som resultaterne også giver et indtryk af – har klubberne ikke haft helt rent mel i posen, og nu er alle fire blevet udelukket på livstid for matchfixing. Det bekræfter det lokale fodboldforbund over for BBC Sport Africa.

Årsagen til de vilde resultater er, at Shivulani Dangerous Tigers og Matiyasi FC kæmpede om titlen i sidste spillerunde, hvor førstnævnte havde en føring på tre point og en markant bedre målscore.

Matiyasi FC havde derfor noget at indhente, og her var Nsami Mighty Birds klar på at give en hjælpende hånd. Mighty Birds scorede derfor hele 41 selvmål mod Matiyasi FC, der med en gigantisk sejr muligvis kunne løbe med førstepladsen i rækken.

Men Shivulani Dangerous Tigers hørte i pausen af deres egen kamp mod Kotoko Happy Boys, at Matiyasi FC var foran med 22-0 mod Mighty Birds, og derved indså Tigers, at der nok var tale om urent trav.

Derfor samarbejdede Tigers med Happy Boys, således at sidstnævntes spillere blev “trætte” og måtte forlade banen og til sidst kun kunne stille med få spillere på banen. Tigers havde derved nemt ved at spille sig til en 33-1-sejr.

Ingen af klubberne endte imidlertid med titlen, i og med at alle fire klubber altså er blevet straffet for matchfixing og udelukket på livstid.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hold nu kæft, hvor er han god!

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!