Scorede 41 selvmål: Nu udelukkes klub for evigt

Fire klubber fra den fjerdebedste sydafrikanske række er blevet udelukket på livstid for matchfixing. Den ene af klubberne scorede hele 41 selvmål i en kamp.



I slutningen af maj bød den fjerdebedste sydafrikanske række på nogle direkte vanvittige resultater.

Shivulani Dangerous Tigers slog således Kotoko Happy Boys med utrolige 33-1, mens Matiyasi FC besejrede Nsami Mighty Birds med hele 59-1, blandt andet grundet hele 41 selvmål.

Men – som resultaterne også giver et indtryk af – har klubberne ikke haft helt rent mel i posen, og nu er alle fire blevet udelukket på livstid for matchfixing. Det bekræfter det lokale fodboldforbund over for BBC Sport Africa.

Årsagen til de vilde resultater er, at Shivulani Dangerous Tigers og Matiyasi FC kæmpede om titlen i sidste spillerunde, hvor førstnævnte havde en føring på tre point og en markant bedre målscore.

Matiyasi FC havde derfor noget at indhente, og her var Nsami Mighty Birds klar på at give en hjælpende hånd. Mighty Birds scorede derfor hele 41 selvmål mod Matiyasi FC, der med en gigantisk sejr muligvis kunne løbe med førstepladsen i rækken.

Men Shivulani Dangerous Tigers hørte i pausen af deres egen kamp mod Kotoko Happy Boys, at Matiyasi FC var foran med 22-0 mod Mighty Birds, og derved indså Tigers, at der nok var tale om urent trav.

Derfor samarbejdede Tigers med Happy Boys, således at sidstnævntes spillere blev “trætte” og måtte forlade banen og til sidst kun kunne stille med få spillere på banen. Tigers havde derved nemt ved at spille sig til en 33-1-sejr.

Ingen af klubberne endte imidlertid med titlen, i og med at alle fire klubber altså er blevet straffet for matchfixing og udelukket på livstid.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Jens Stage-transfer meldes kollapset

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Jubler over store FC København-nyheder

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansk angriber sat til salg



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Kontant dom over Elyounoussi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

FCM-transfer i fare

‘Et af de største danske resultater’

Afsløring: FC København afviser millionbud

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

OB vil have tidligere Superliga-profil

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Henter Mads Junker

En sort plet på hans eftermæle

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet