Scorede 41 selvmål: Nu udelukkes klub for evigt

Fire klubber fra den fjerdebedste sydafrikanske række er blevet udelukket på livstid for matchfixing. Den ene af klubberne scorede hele 41 selvmål i en kamp.



I slutningen af maj bød den fjerdebedste sydafrikanske række på nogle direkte vanvittige resultater.

Shivulani Dangerous Tigers slog således Kotoko Happy Boys med utrolige 33-1, mens Matiyasi FC besejrede Nsami Mighty Birds med hele 59-1, blandt andet grundet hele 41 selvmål.

Men – som resultaterne også giver et indtryk af – har klubberne ikke haft helt rent mel i posen, og nu er alle fire blevet udelukket på livstid for matchfixing. Det bekræfter det lokale fodboldforbund over for BBC Sport Africa.

Årsagen til de vilde resultater er, at Shivulani Dangerous Tigers og Matiyasi FC kæmpede om titlen i sidste spillerunde, hvor førstnævnte havde en føring på tre point og en markant bedre målscore.

Matiyasi FC havde derfor noget at indhente, og her var Nsami Mighty Birds klar på at give en hjælpende hånd. Mighty Birds scorede derfor hele 41 selvmål mod Matiyasi FC, der med en gigantisk sejr muligvis kunne løbe med førstepladsen i rækken.

Men Shivulani Dangerous Tigers hørte i pausen af deres egen kamp mod Kotoko Happy Boys, at Matiyasi FC var foran med 22-0 mod Mighty Birds, og derved indså Tigers, at der nok var tale om urent trav.

Derfor samarbejdede Tigers med Happy Boys, således at sidstnævntes spillere blev “trætte” og måtte forlade banen og til sidst kun kunne stille med få spillere på banen. Tigers havde derved nemt ved at spille sig til en 33-1-sejr.

Ingen af klubberne endte imidlertid med titlen, i og med at alle fire klubber altså er blevet straffet for matchfixing og udelukket på livstid.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Positive forhandlinger med Nartey

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

FC Midtjylland-spiller stukket ned