Se klippet: Ronaldo i skænderi i omklædningsrummet

I dokumentarserien ‘All or Nothing: Juventus’ kan man se et klip fra sidste sæson, hvor Cristiano Ronaldo tordner mod sine Juventus-holdkammerater under en Champions League-kamp mod Porto.



Juventus blev i sidste sæson slået ud af Champions League af Porto, og i pausen af ottendedelsfinalen var stemningen blandt Juventus-spillerne da også ganske dårlig. 

I Amazon Prime-serien ‘All or Nothing: Juventus’ kan man således se et klip (som kan ses her) fra Torino-klubbens omklædningsrum i pausen af returkampen mod portugiserne. 

Her var stillingen således 1-0 til Porto, og den samlede stilling var 3-1 til portugiserne, der havde vundet det første opgør på hjemmebane. Og Juventus-spillerne var derfor i elendigt humør, da de kom ind i omklædningsrummet efter første halvleg.

Særligt Cristiano Ronaldo var rasende, og superstjernen kom blandt andet på kant med holdkammeraten Juan Cuadrado.

Opfordring fra Cuadrado
Cristiano Ronaldo luftede således sin utilfredshed, da han trådte ind i Juventus’ omklædningsrum. 

– Vi er nødt til at arbejde hårdere! Hvad fuck! Vi spiller slet ikke. Slet ikke, lød det således, ifølge Tuttosport, fra portugiseren.

Juan Cuadrado klappede herefter Cristiano Ronaldo på skulderen, mens colombianeren opfordrede portugiseren til at tage den lidt med ro.

– Vi spiller som lort hele tiden! lød svaret dog fra Ronaldo, der altså ikke var klar til at falde ned.

Juan Cuadrado opfordrede herefter Cristiano Ronaldo til at finde en anden retorik frem.

– Du er nødt til at være et forbillede for alle, lød det således fra colombianeren.

Pirlo sagde stop
Cristiano Ronaldo erkendte herefter, at han også selv havde spillet skidt.

– Også mig. Det gælder også mig. Vi er nødt til at fortælle hinanden sandheden. Vi har spillet som lort. Det her er en Champions League-kamp. Vi har ingen personlighed, lød det således fra superstjernen.

Den daværende Juventus-cheftræner Andrea Pirlo forsøgte herefter at få Cristiano Ronaldo og Juan Cuadrado til at droppe mundhuggeriet.

– Det er nok nu, Cri. Også dig, Juan. Der er brug for ro og tålmodighed. Ikke skænderier. Vi skal vise personlighed og hjælpe hinanden nu, lød det således fra Pirlo. 

Juventus kom i anden halvleg tilbage i kampen efter to scoringer af Federico Chiesa, men Porto scorede igen i den forlængede spilletid. Juventus fik herefter scoret til 3-2, men røg ud på reglen om udebanemål.

Ifølge Tuttosport sad Cristiano Ronaldo længe og græd med ansigtet begravet i hænderne, da portugiseren kom tilbage i omklædningsrummet efter det sidste fløjt. 





Voldsomme rygter i udlandet


AGF – Sønderjyske

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Randers FC – FC Midtjylland

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– Fuldstændig svigtet

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

To direktører færdige i Superliga-klub

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Vejle Boldklub – FC København

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Dansk dommer får ros stor ros

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Stor Brøndby-stjerne skadet

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Dårligt nyt om AGF-stjerne

FC Fredericia – Viborg FF

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Rune deler nyt efter mareridt

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

Noah Nartey pavestolt af storebror

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt