Selvtillid: Erklærer sig bedre end stjerneduo

Benjamin Pavard tager ikke kritikken fra hjemlandet specielt tungt.



Benjamin Pavard spiller for både Bayern München og det franske landshold, men højrebacken har på det seneste været udsat for en del kritik i hjemlandet.

Og i et interview med Canal Football Club har Pavard nu kommenteret kritikken. 

– Jeg tager ikke kritikken fra Frankrig særligt tungt, for jeg forlod Frankrig i en ung alder, og jeg nåede ikke at spille mange kampe i Ligue 1. De franske fans kender mig ikke særligt godt. De kender mig kun fra mit langskudsmål under VM. Det var efter det mål, at de fleste begyndte at fatte interesse for mig, lyder det således fra Pavard. 

– Jeg ville ønske, at jeg var mere respekteret i Frankrig, da jeg er franskmand. Men jeg vil ikke tvinge folk til at se Bayern Münchens kampe. Dem, der forstår fodbold, anerkender mine præstationer og mit arbejde. 

Sat på plads af Pogba
Benjamin Pavard startede for nyligt inde i både semifinalen og finalen, da Frankrig vandt Nations League, men højrebacken erkender, at han har haft sine udfordringer på landsholdet.

– På det franske landshold mangler vi nogle gange automatismerne. Samtidig har jeg fået en ny position (som wingback, red.). Jeg plejede at spille midterforsvarer i Stuttgart. Jeg har spillet højre back i Bayern München i to år, så jeg har vænnet mig til den position. Det er umuligt at være perfekt fra dag ét, når man bliver bedt om at spille wingback. Det er en ny opgave for mig. Jeg har først lige fået tildelt den. Jeg bliver bedt om at spille offensivt, og derfor positionerer jeg mig måske ikke altid helt rigtigt, lyder det således fra Pavard. 

Under Nations League-finalen mod Spanien modtog Pavard lidt af en røffel fra Paul Pogba, der var stærkt utilfreds med, at Pavard ikke kom ham til undsætning i en presset situation. De to herrer har dog talt ud, lyder det fra Pavard.

– Jeg har genset aktionen flere gange, og jeg talte med Paul om den efterfølgende. Han undskyldte for, at han reagerede sådan. Når jeg genser situationen, så er det rigtigt, at jeg ikke bevægede mig korrekt, men omvendt stod jeg heller ikke bare stille. Andre spillere kunne også have flyttet sig. Alle stoppede op. Vi tog en snak om det. Jeg bærer slet ikke nag. Vi talte om det efter kampen, og alt er fint. 

Mere komplet end stjerneduo
På trods af kritikken mener Benjamin Pavard, at han er den mest komplette højre back, der findes.

– Som forsvarsspiller er du først og fremmest nødt til at være god til at forsvare. På papiret er Pavard måske ikke lige så sexet som Hakimi eller Alexander-Arnold, men jeg mener, at jeg, rent defensivt, er mere komplet. 

Benjamin Pavard forlod fransk fodbold i 2016, da han skiftede fra Lille til Stuttgart, og tre år senere rykkede franskmanden så til Bayern München.





AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’


AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

– Fuldstændig svigtet

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Rune deler nyt efter mareridt

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

AGF henter Ibrahim Traoré

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

United-legende jubler over Patrick Dorgu

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

– Cooper skyder på Schmedes

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

OB – Silkeborg IF

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Angriber er færdig i Randers FC

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

To trænere færdige i Superliga-klub

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

Et slag fra førstepladsen

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Går i kødet på Rasmus Højlund

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub